MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konta dla firm. Co wziąć pod uwagę wybierając takie konto?

Redakcja
Przedsiębiorca wybierając bank, powinien zwrócić przede wszystkim uwagę na koszty otwarcia i prowadzenia konta firmowego.
Przedsiębiorca wybierając bank, powinien zwrócić przede wszystkim uwagę na koszty otwarcia i prowadzenia konta firmowego. SXC
Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą stają przed wyborem banku, w którym będą trzymać firmowe pieniądze i nimi zarządzać.

Co powinni wziąć pod uwagę, by dobrze ulokować swoje fundusze?

Przedsiębiorcy to bardzo ważna grupa klientów dla banków. Właściciele firm to klienci długodystansowi, którzy związują się z danym bankiem na dłuższy okres czasu i nie są zainteresowani migracjami. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą banki na różne sposoby próbują do siebie przyciągnąć. Kuszą atrakcyjnymi ofertami. Zanim jednak właściciel firmy zdecyduje się na daną ofertę, powinien dokładnie ją przeanalizować i porównać z innymi, dostępnymi na rynku.

(Bez)płatne prowadzenie rachunku

Przedsiębiorca wybierając bank, powinien zwrócić przede wszystkim uwagę na koszty otwarcia i prowadzenia rachunku. W wielu bankach otwarcie konta nie ciągnie za sobą żadnych opłat, ale już jego prowadzenie tak. Niektóre banki pobierają je od klientów biznesowych w momencie, kiedy nie utrzymują miesięcznych wpływów w określonej wysokości. W Banku BPH, otwierając rachunek Symetria Direct, za jego prowadzenie nie będą ponosić opłat przedsiębiorcy, których wpływy wynoszą powyżej niż 5 tys. zł. Nieco mniejsze limity przygotowały banki Millenium Bank i PKO SA. W obu przypadkach przedsiębiorcy powinni zarobić miesięcznie 2 tys. zł.

Przelewy kosztują

To koszta, na które należy zwrócić uwagę. Koniecznym jest zerknięcie na opłaty dotyczące przelewów. Znaczna większość banków nie pobiera opłat za przelewy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędów skarbowych oraz dokonywane na rachunki w tym samym banku. Klienci biznesowi zapłacą jednak za przelewy wykonywane na inne rachunki. Trzeba liczyć się z kosztami rzędu od 90 groszy do 2 zł za przelew. Klienci biznesowi powinni sprawdzić też, jakie poniosą koszty za posiadanie karty debetowej.

Wydanie jednego egzemplarza bezpłatne jest w każdym banku, za kolejne przedsiębiorcy będą musieli dodatkowo zapłacić. Niektóre banki pobierają też opłaty za utrzymywanie karty. Warto o to dopytać przy zakładaniu konta. Zazawyczaj, by używanie karty było darmowe, trzeba przy jej pomocy wykonać transakcje na określoną kwotę. Istotne dla przedsiębiorców jest także zorientowanie się w kosztach wpłat i wypłat. Za te zapłacić trzeba w większości banków. Zwykle banki zabierają dla siebie procent wpłacanej bądź wypłacanej sumy od 0,1 proc. do nawet 0,7 proc. Niektóre także za wypłaty z bankomatów.

 

Pod względem wymienionych kosztów najbardziej atrakcyjne wydaje się założenie kont: z Lwem Direct dla Przedsiębiorców w ING Banku Śląskim, Firma to Ja w Idea Banku czy rachunku dbNet Biznes w Deutsche Banku. W Idea Banku przedsiębiorcy poniosą tylko koszty związane z używaniem karty płatniczej, ale tylko wtedy, gdy nie dokonają przy jej pomocy minimum pięciu transakcji. Posiadacze konta Direct w ING Banku Śląskim muszą liczyć się z kosztami za przelewy w wysokości 0,90 zł oraz za posiadanie karty debetowej. Aby uniknąć płatności, muszą za jej pomocą wykonać przelewy w określonej miesięcznej wysokości. Atrakcyjne wydaje się też założenie rachunku w Deutsche Banku. Klienci biznesowi nie płacą tutaj za przelewy internetowe i posiadanie karty (o ile za jej pomocą wykonają przynajmniej jedną transakcję miesięcznie). 

Źródło: Portal Skarbiec.Biz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konta dla firm. Co wziąć pod uwagę wybierając takie konto? - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki