Konsekracja kościoła w Dylewie [ZDJĘCIA]

mm
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
10 czerwca to bardzo ważna data dla kościoła pw. NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Dylewie. Tego dnia bowiem świątynia została konsekrowana przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego. Nastąpiło to dokładnie w 10. rocznicę wmurowania kamienia węgielnego.

W tym uroczystym wydarzeniu poświęcenia kościoła, uczestniczyli bardzo licznie duchowni, w tym także biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka, parlamentarzyści, władze powiatu, gminy oraz parafianie. Gospodarzem uroczystości był proboszcz ks. kan. Jacek Majkowski, który przypomniał historię powstania kościoła w Dylewie. Budowa ruszyła 20 maja 2006 roku. Plac pod nią poświęcił ks. dziekan Marian Niemyjski, proboszcz parafii w Kadzidle. Projekt wykonali: Mirosław Grzyb, Tomasz Pudło oraz Jarosław Dwigacz.

- Dziękuję Bogu, że dzieło wówczas podjęte udało się doprowadzić do końca. Dzisiejsza uroczystość to właściwa chwila, by podziękować wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do powstania naszej świątyni - mówił proboszcz, wymieniając nazwiska budowniczych oraz nazwy firm, które wsparły budowę.

I wymienił najważniejsze daty w jedenastoletniej historii budowy kościoła. A są to: maj 2006 roku - wytyczenie terenu pod budowę, wykopy i szalowanie ław. Potem od maja do sierpnia - zalanie fundamentów i obłożenie ich kamieniem. Od marca 2007 do lipca 2010 roku trwała budowa murów, powstała także elewacja kościoła. 10 czerwca 2007 roku ksiądz biskup Tadeusz Bronakowski wmurował kamień węgielny. Od sierpnia 2008 do czerwca 2010 powstały więźba dachowa i pokrycie dachowe. Od września do listopada 2010 - wykonane zostały tynki i wylane posadzki. W sierpniu 2010 roku powstała instalacja elektryczna i nagłośnienie. 16 listopada 2010 roku, podczas uroczystości odpustowych w parafii, ks. biskup Stanisław Stefanek poświęcił kościół. 5 lutego 2013 roku Starostwo Powiatowe w Ostrołęce wydało pozwolenie na jego użytkowanie. Od maja 2013 roku do końca sierpnia 2016 roku powstawała polichromia, wykonana przez malarza pochodzącego z Kadzidła - Marcina Sutułę. Wiosną 2016 zbudowano dwa parkingi o pow. ponad 1000 m kw. Również w 2016 r. ustawiono marmurowy ołtarz soborowy, wykonano ostatnie umeblowanie. 2017 rok to przygotowanie do konsekracji.

To jak wyglądają poszczególne momenty konsekracji i jaka jest symbolika w obrzędzie wyjaśniał podczas mszy świętej ks. dr Jarosław Sołowianiuk z kurii w Łomży. Na początku biskup konsekrator poświęcił wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych. W tym akcie nawiązuje się do chrztu, który czyni z nas świątynię Ducha Świętego. Po Liturgii Słowa, poprzedzonej wręczeniem księgi Pisma Świętego lektorom, nastąpiło namaszczenie olejem ołtarza i ścian kościoła. Namaszczenie nawiązuje do tradycji Starego Testamentu, namaszczania proroków i królów. Wydarzenie to wiązało się z godnością osoby namaszczonej i określało jej powołanie oraz zadanie do spełnienia. Pan Jezus został namaszczony (Mesjasz), aby odkupić ludzkość. Ołtarz namaszcza się, aby służył do sprawowania Najświętszej Ofiary. Namaszcza się też ściany kościoła, bo ma być tylko Bogu oddany i jemu służyć jako dom. Podczas widzialnego namaszczenia olejem dokonuje się namaszczenie niewidzialne Duchem Świętym. Po namaszczeniu ołtarza i ścian kościoła następuje ich okadzenie, okadza się również wiernych. Czynności te symbolizują, że odtąd modlitwa, jak woń kadzidła, wznosi się do Boga. Świątynia ma być wypełniona modlitwą ludzi, którzy do niego przychodzą. Następne jest uroczyste oświetlenie ołtarza i kościoła (miejsca namaszczenia ścian) oraz zapalenie wszystkich innych świec. Płonąca świeca oznacza Jezusa Chrystusa - Światłość świata.

Kanclerz kurii ks. kan. Artur Szurawski odczytał dokument upamiętniający konsekrację świątyni oraz ołtarza. Podpisy na nim złożyli, oprócz biskupa łomżyńskiego, także wywodzący się z gm. Kadzidło biskup Wiesław Szlachetka, kanclerz kurii łomżyńskiej Artur Szurawski, ks. inf. Jan Sołowianiuk, ks. dziekan Marian Niemyjski, proboszcz parafii w Dylewie ks. Jacek Majkowski i inni kapłani. Jeden z egzemplarzy uroczyście wmurowano pod mensą ołtarza wraz z relikwiami św. Tarsycjusza i monetą z wybitym rokiem 2017. Dwa pozostałe dekrety trafią do archiwów parafii i kurii.

Po mszy św. na pokonsekrowanym ołtarzu została wyłożona duża karta, na której można było złożyć swój podpis i ucałować ołtarz - dla uzyskania odpustu.

Więcej w papierowym wydaniu TO 20 czerwca.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie