MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs pt. "Jek Ignac ze śwentem Psiotrem się rozmuziuł " - ocalić od zapomnienia podania i legendy kurpiowskie "

jpawlowski
Zarząd Główny Związku Kurpiów w Ostrołęce we współpracy z Mazowieckim Kuratorem Oświaty i Wychowania Delegaturą w Ostrołęce oraz Związkiem Gmin Kurpiowskich "Puszcza Zielona" ogłasza otwarty konkurs , którego celem jest ocalenie od zapomnienia istniejących w przekazach ustnych podań i legend z terenu Kurpiowszczyzny poprzez ich zebranie i wydanie drukiem.

Patroni medialni - dwumiesięcznik " Kurpie", Tygodnik Ostrołęcki, Radio OKO
Cele konkursu:
- ocalenie od zapomnienia podań i legend kurpiowskich poprzez ich spisanie, zebranie i opublikowanie w postaci książkowej.
Region nasz, tak wyrazisty na mapie kulturalnej i etnograficznej Polski, dotychczas nie miał własnej księgi legend i podań. Krążyły one i nadal krążą w przekazach ustnych. Jest ich coraz mniej. Odchodzą wraz ze starszymi ludźmi. Mocno chcemy ocalić dla przyszłości to , co jeszcze można uratować.
Chcemy, by zebrane i wydrukowane podania, baśnie i legendy kurpiowskie zasiliły zbiory naszej polskiej kultury narodowej.
Chcemy, by zbiór baśni, legend i podań Kurpiowszczyzny jako część naszego dziedzictwa kulturowego był naszym wkładem w czasie jednoczenia się Europy.

Zasięg - konkurs nasz ma zasięg ponadwojewódzki. Obejmujemy zasięgiem całą Kurpiowszczyznę, leżącą dzisiaj w trzech województwach : / mazowieckie, podlaskie, warmińsko-mazurskie /, sześciu powiatach : Ostrołęka i powiat ostrołęcki / gminy Baranowo, Kadzidło, Myszyniec, Czarnia, Łyse, Olszewo-Borki, Lelis /, przasnyski / gminy Jednorożec i Chorzele /, łomżyński /gminy Nowogród i Zbójna /, kolneński / gmina Turośl /, szczycieński / gmina Rozogi/.

Adresaci - konkurs nasz adresujemy do wszystkich mieszkańców Kurpiowszczyzny oraz do Kurpiów , mieszkających poza jej granicami. Kierujemy go do dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Szczególnym adresatem są nauczyciele. Ze względu na Wasze szczególne uzdolnienia i posłannictwo oraz pracę z dziećmi i młodzieżą, liczymy, że to Wy będziecie siłą napędową naszego konkursu. Że to z Waszej inicjatywy Wasi wychowankowie i uczniowie dotrą do ukrytych w zakamarkach pamięci swoich rodziców, babć i dziadków - starych, tajemniczych opowieści, przekazywanych z pokolenia na pokolenie legend związanych z powstaniem twojej wsi i z nazwą twojej wsi, historii sprzed wielu lat o tajemniczych zbójcach czy diabłach z Białej Góry, budzących dreszcze opowiadań o strachach, o bohaterskich powstańcach czy cudownej kapliczce zza twojej wsi ; i tak dalej, i tak dalej.
Liczymy, że z Waszą pomocą spiszą te opowieści, podania i legendy. Liczymy, że drodzy nauczyciele, pomożecie je zebrać i przysłać do nas. Nie czekając zakończenia konkursu, podziękujcie dzieciom dobrymi ocenami, a my postaramy się docenić Wasze zaangażowanie, wyróżniając najbardziej zaangażowanych nauczycieli i szkoły.

Zasady:
- Uczestnikiem konkursu zostaje osoba, szkoła lub instytucja, która nadeśle nam jedną lub dowolną ilość zebranych baśni, podań i legend kurpiowskich
- Podajemy w miarę dokładnie miejsce akcji z wykorzystaniem lokalnych nazw lasów, pól czy kolonii ; czas akcji, choć może być i napisane - bardzo dawno temu
- Należy podać, kto daną legendę nam opowiedział oraz kiedy i od kogo po raz pierwszy ją usłyszał
- Utwory mogą być przysłane w postaci elektronicznej / na dyskietce /, wydrukowane na komputerze lub maszynie, lub pisane ręcznie czytelnym pismem.
- Utwory muszą mieć związek z Kurpiowszczyzną / poprzez miejsce akcji lub uczestników /
- Zasadniczo liczymy na utwory dotychczas nie publikowane. Jeżeli daną opowieść była już publikowana, prosimy o dokładne podanie źródła /autor, nazwa książki, wydawnictwo i rok wydania; nazwa czasopisma, nr i data ukazania się, autor /
- Podajemy do wiadomości organizatora własne dane z adresem,
Nagrody :
- każda osoba uczestnicząca w konkursie otrzyma bezpłatnie - pięknie wydany drukiem - jako plon konkursu - zbiór podań i legend kurpiowskich
- obok każdego utworu zostanie umieszczona notka z nazwiskiem osoby, która go zebrała, oraz kto opowiedział daną historię lub od kogo i kiedy ją usłyszał
- osoby , które zbiorą i nadeślą najwięcej podań i legend otrzymają wartościowe nagrody rzeczowe oraz bezpłatne, roczne prenumeraty naszego dwumiesięcznika "Kurpie"
- nauczyciele i szkoły, którzy szczególnie zaangażują się w konkurs, otrzymają nagrody specjalne

Konkurs trwa do 30.05.2003r. Podania i legendy wysyłamy na adres : Zarząd Główny Związku Kurpiów 07 - 412 Ostrołęka ul. Piłsudskiego 6 z dopiskiem na kopercie " konkurs - legendy " .
Podsumowanie konkursu - czerwiec 2003r.
Wydanie drukiem - koniec 2003r.

Zapraszamy do udziału !!!

Zostań współredaktorem pierwszego w historii ZBIORU PODAŃ I LEGEND KURPIOWSKICH !!!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki