Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec złudzeń! W miejsce ZKN nie powstanie żadna publiczna szkoła wyższa.

Redakcja
Dyrektorka ostrołęckiego Zespołu Kolegiów Nauczycielskich Edyta Parzych podczas ostatniej w historii szkoły inauguracji roku akademickiego – jesień 2012 roku
Dyrektorka ostrołęckiego Zespołu Kolegiów Nauczycielskich Edyta Parzych podczas ostatniej w historii szkoły inauguracji roku akademickiego – jesień 2012 roku
W zeszłym tygodniu radni Mazowsza formalnie zdecydowali o likwidacji ZKN

Likwidacja ZKN nie jest oczywiście niespodzianką. Już podczas ostatniej inauguracji roku akademickiego w ostrołęckim zespole oficjalnie "pożegnano się" z tą szkołą. Obecni słuchacze są ostatnim rocznikiem ZKN. Będą oczywiście kontynuować naukę. Obecnie w ZKN kształci się 260 słuchaczy. Liczba ta oczywiście będzie sukcesywnie maleć w ciągu najbliższych trzech lat, kiedy ostatni słuchacze będą kończyć szkołę.

To, że los ostrołęckiego Zespołu Kolegiów Nauczycielskich był przesądzony od trzech lat, nie zmienia faktu, że cały czas mogliśmy mieć nadzieję, że na bazie ZKN powstanie jakaś uczelnia. Ustawodawca dawał taką możliwość - przekształcenia kolegiów w szkoły wyższe lub włączenia ich w struktury istniejących szkół wyższych.

Takie starania były - przynajmniej formalnie - podejmowane. Prawie dwa lata temu mazowieccy radni przyjęli uchwałę o "zainicjowaniu działań na rzecz utworzenia publicznej uczelni zawodowej w Ostrołęce".

Nic z tego nie wyszło. Skoro nie samodzielna wyższa szkoła zawodowa, to może filia jakiejś renomowanej uczelni? Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się o tym, że może to być Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Dziś wszystko wskazuje na to, że to tylko - kolejne - mrzonki.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej nam w biurze prasowym Urzędu Marszałkowskiego, na pytanie o rozmowy z SGGW.

- W trosce o zabezpieczenie interesów słuchaczy i kadry zatrudnionej w kolegium, samorząd województwa mazowieckiego poszukiwał różnych rozwiązań dotyczących przyszłości ZKN w Ostrołęce - powiedziała nam Joanna Czechowicz-Bieniek, rzeczniczka marszałka Mazowsza.

Czas przeszły w tym staniu mówi sam za siebie.

- Jedną z rozważanych alternatyw było nawiązanie współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Rozmowy nie przyniosły decydujących rozstrzygnięć. Tym bardziej, że powstanie filii SGGW wymagałoby znacznych nakładów finansowych ze strony województwa i powiatu ostrołęckiego - dodaje Joanna Czecho_wicz-Bieniek.

I chyba tylko z "rzecznikowskiego obowiązku", bo bez żadnych konkretów, uzupełnia:

- Obecnie rozpatrywane są jeszcze inne warianty, związane ze szkolnictwem zawodowym.

Z naszych informacji wynika, że może chodzić o szkołę policealną - Centrum Kształcenia Ustawicznego. To szkoły - z powodzeniem funkcjonujące w Polsce, choćby w Wyszkowie, kształcące w określonych zawodach osoby dorosłe po liceach, ale bez matury.

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki