Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec powiatowych dyspozytorni - karetki nadal stacjonować będą w Wyszkowie

Redakcja
Dyspozytornię pogotowia w wyszkowskim szpitalu i pięciu innych szpitalach powiatowych zastąpiło jedno centrum ratownictwa z siedzibą w Ostrołęce. To stamtąd dyspozytor będzie kierował odpowiedni zespół ratownictwa medycznego do chorych, także w powiecie wyszkowskim.

Zmiany mają związek z wdrożeniem przez wojewodę nowym planem ratownictwa medycznego na Mazowszu. Województwo podzielono na rejony i stworzono w nich po jednej, centralnej dyspozytorni zwanej Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Powiat wyszkowski znalazł się w rejonie obsługiwanym przez Ostrołękę, gdzie przetarg na te usługi wygrała firma "Meditrans. Od ubiegłego tygodnia dyspozytorki ostrołęckiego "Meditransu" dyżurują już w nowej siedzibie - w centrum powiadamiania w straży pożarnej. Wkrótce będą tam odbierać telefony nie tylko od wzywających pomoc z Ostrołęki i powiatu, ale także z terenu powiatów: pułtuskiego, ostrowskiego, przasnyskiego, makowskiego i wyszkowskiego

- Z jednej strony to, że wygraliśmy przetarg, to dla nas sukces i potwierdzenie wysokiej jakości pracy, z drugiej duże wyzwanie logistyczne - mówi Mirosław Dąbkowski, dyrektor "Meditransu".
Firma sprawnie przeniosła dotychczasową dyspozytornię z siedziby "Meditransu" do nowego centrum powiadamiani ratunkowego i sukcesywnie przyłącza do systemu jednostki działające wcześniej jako oddzielne stacje przy szpitalach powiatowych.
- Od 10 września, działa nasza nowa dyspozytornia - tłumaczy dyrektor Dąbkowski. - Od 17 września odbieramy zgłoszenia z powiatów pułtuskiego i ostrowskiego a od 26 września będzie odbierać także z powiatów: przasnyskiego, makowskiego i wyszkowskiego.
To oczywiście wymusza radykalną zmianę organizacji pracy dyspozytorni. Dotychczas w ostrołęckiej dyspozytorni pracowało 6 osób ("pod telefonem" była non stop jedna dyspozytorka), teraz pracuje około 20 osób.
- Dyżur pełni dwoje dyspozytorów w nocy i troje w dzień - tłumaczy Dąbkowski. - Do tego w dyspozytorni jest non stop lekarz koordynator.

Zmiany konieczne były także w wyszkowskim szpitalu, gdzie nie będzie już potrzeby zatrudniania dyspozytorów pogotowia ratunkowego, bo zgłoszenia zespoły ratunkowe będą otrzymywały bezpośrednio z Ostrołęki. Dyrekcja SPZZOZ zapewnia jednak, że żadna z pięciu dyspozytorek nie straci pracy.
- Panie będą miały inne stanowiska, ale w ich zakresach obowiązków znajdą się także niektóre zadania związane z nadzorem nad zespołami ratowniczymi. Wkrótce też przejma zadania z obsługa pogotowia lotniczego i organizacji pracy nowego lądowiska - mówi Cecylia Domżała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki