Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja "Innowacje w rolnictwie dla rozwoju polskich gospodarstw rolnych i hodowlanych" w Przasnyszu

Małgorzata Jabłońska
W hali sportowej przy ul. Sadowej kilkuset rolników, hodowców oraz uczniów szkół rolniczych, wysłuchało ciekawych prelekcji.

14 lutego w Przasnyszu odbyła się III edycja konferencji Innowacje w Rolnictwie dla Rozwoju Polskich Gospodarstw Rolnych i Hodowlanych.

Paweł Sawicki, prezes zarządu Regionalnego Ośrodka Rozwoju Rolnictwa, wygłosił wykład pt: "Rolnictwo XXI wieku – ekologia i oszczędności". Opowiedział m.in. o zintegrowanych systemach zarządzania uprawami, wykorzystania dronów do mapowania pól i oprysków. Nowoczesne systemy bezzałogowe są w stanie zeskanować pole z lotu ptaka i wskazać, w których miejscach wskazane jest zastosowanie środków ochrony roślin. Podobnie rzecz się ma w przypadku nawożenia mineralnego. Chodzi tu nie tylko o dostosowanie dawek do rzeczywistych potrzeb, a więc minimalizację kosztów, ale i o coraz bardziej wyśrubowane normy dotyczące np. maksymalnych dawek nawożenia azotowego.

Nowinki w uprawach

Paweł Sawicki wspomniał również o innowacyjnych rodzajach upraw. Hodowcy bydła i rolnicy gospodarujący na lekkich i słabych glebach zapoznali się z walorami egzotycznej rośliny Nutri Honey. Jest to jednoroczna roślina, będąca mieszańcem sorgo i trawy sudańskiej, z której można uzyskać dużo smacznej (zwierającej dużo cukrów) paszy objętościowej, cechującej się znaczną soczystością. Gatunek ten silnie się krzewi, daje wczesny pierwszy pokos i kilkukrotnie odrasta, dając możliwość pozyskania dużej ilości pożywnej paszy. W optymalnych warunkach możliwe zebranie jest nawet 3 pokosów siana, a na każdy kolejny odrost potrzebne jest około 30-40 dni. Można ją podawać bydłu jako zielonkę albo przeznaczyć do kiszenia. Dodatkowym walorem tego mieszańca są niskie wymagania glebowe oraz odporność na mączniaka rzekomego i inne schorzenia liści.

Mobilne laboratoria

Paweł Sawicki przedstawił także mobilne laboratoria do badania gleby, które w ciągu minut potrafią dać wyniki dotyczące poziomu składników mineralnych, zawartości próchnicy oraz wyliczyć potrzeby pokarmowe (a więc dawki nawozów) dla poszczególnych upraw rosnących na polu, z którego zostały pobrane próbki.

Tę część konferencji podsumował przedstawiciel Politechniki Warszawskiej, która w najbliższym czasie na terenie podprzasnyskiego lotnictwa wybuduje poligon doświadczalno-wdrożeniowy
Swoją wiedzą z dziedziny bezzałogowych statków latających służył dr Antoni Kopyt z Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej. Umowy na sprzedaż Politechnice Warszawskiej działek w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej w Sierakowie zostały podpisane 31 stycznia br. (pisaliśmy o tym: Lotnisko w Sierakowie sprzedane Politechnice Warszawskiej)

Referat wygłosił również Marek Ryszka prezes zarządu wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, przedstawiając program "Czyste Powietrze" oraz m.in. zasady dofinansowania nowych źródeł ciepła.

Zaplanowano także wystąpienie Rafała Romanowskiego podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale ważne obowiązki służbowe wezwały go do Brukseli. Nie zabrakło jednak pokazów możliwości zastosowania dronów rolniczych i mobilnego laboratorium.

Organizatorem konferencji był Regionalny Ośrodek Rozwoju Rolnictwa w Przasnyszu oraz Centrum Innowacji i Wsparcia Rolnictwa pod patronatem Starostwa Powiatowego w Przasnyszu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki