Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert życzeń inwestycyjnych

JarosŁaw Zaradkiewicz
Radni powiatowi uchwalili budżet w świątecznym nastroju
Radni powiatowi uchwalili budżet w świątecznym nastroju J. Zaradkiewicz
Starosta powiatu ostrołęckiego, podobnie jak wiele samorządów, przygotował na 2005 rok budżet, w którego realizację sam nie wierzy. Radni powiatu podzielając niewiarę starosty jednogłośnie przyjęli przedstawiony projekt.

- Plan inwestycji jest trudny do zrealizowania, właściwie niewykonalny, bo zabrakłoby środków unijnych, gdybyśmy na wszystko dostawali pieniądze - wyjaśniał Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki, na sesji Rady Powiatu 29 grudnia. Porównując dynamiczny wzrost samorządowych budżetów można by powiedzieć, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej nasze władze gwałtownie się wzbogaciły. Tymczasem przyjmowanie przez radnych fikcyjnych budżetów to efekt unijnych przepisów.

Będzie, jeśli Unia da

Samorządy bez względu na to, czy dostaną, czy też nie dostaną unijnych pieniędzy, muszą wpisać spodziewane dotacje do dochodów własnych. Stąd czytając powiatowe plany inwestycyjne trzeba patrzeć na nie z przymrużeniem oka. Przedstawiony przez starostę Stanisława Kubła budżet przewiduje, że przyszłoroczne dochody wyniosą ponad 56 mln zł. Stałoby się tak, gdyby wszystkie plany inwestycyjne zgłoszone przez starostwo zostały wsparte ze środków strukturalnych UE. Tymczasem sam starosta przyznaje, że wpisanie do budżetu około 30 projektów inwestycyjnych wartych grubo ponad 30 mln zł to nic więcej, jak koncert pobożnych życzeń. Jednak do takiego postępowania zmusza samorządy sposób rozdzielania unijnych pieniędzy. Tym samym rok 2005 będzie pierwszym, w którym samorządowe budżety niewiele będą miały wspólnego z finansowymi realiami. Starosta przedstawiając przyszłoroczny budżet sam mówił, że wprost trudno w niego uwierzyć.

Ile, na co

W przyszłorocznym budżecie powiatu dochody zostały zaplanowane na poziomie 56 mln zł, ponad połowę z nich stanowią zewnętrzne środki do pozyskania, czyli m.in. pieniądze z Unii. Gdyby budżet został zrealizowany, ponad 61 proc. środków zostałoby przeznaczonych na inwestycje.
- Założenia budżetu są bardzo proinwestycyjne, długookresowa wartość realizowanych i planowanych inwestycji wynosi ponad 60 mln zł - podkreślał starosta Stanisław Kubeł. W ubiegłym 2004 r. inwestycje stanowiły ok. 40 proc. budżetu. W roku 2005 najwięcej pieniędzy powiat planuje wydać na drogi, bo aż 23 mln zł (około 57 proc. wydatków). Blisko 20 proc. pochłoną wydatki na oświatę, a 8 proc. na administrację publiczną. Przy założeniach przedstawionych przez starostę powiat w 2005 roku miałby ponad 5 mln deficytu budżetowego. Gdyby budżet został zrealizowany, zadłużenie powiatu ostrołęckiego wynosiłoby 21,44 proc. budżetu, podczas gdy przepisy dopuszczają zadłużenie do 60 proc. W nowym roku niewiele ponad 4 proc. budżetu zostanie przeznaczone na spłatę długów i innych zobowiązań, a w prognozie na lata 2006-2007 nieznacznie przekracza 10 proc. Tymczasem ustawa o finansach publicznych jako progowy określa poziom spłat na 15 proc. budżetu
.
Starostwo w 2005 r. dostanie ponad 20 mln zł różnych subwencji, które w znacznej mierze zostaną przeznaczone na realizację zadań oświatowych i administracyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki