Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komorowo. Spektakl “Pilecki. Rotmistrz przemilczany” [ZDJĘCIA]

Mikołaj Chromiński
Mikołaj Chromiński
Z okazji przypadające w przyszłym roku 70. rocznicy śmierci rtm.Witolda Pileckiego Ostrowska Grupa Teatralna „Rzeczpospolita Apostolska” przygotowuje spektakl „Rotmistrz Pilecki – Ofiarowanie”.

Częścią tego spektaklu jest dramat historyczny „Pilecki. Rotmistrz przemilczany. Sceny Oświęcimskie na podstawie raportu rtm. Pileckiego” zaprezentowany 8 listopada w sali widowiskowej Klubu Garnizonowego 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie.

Dziękując za przybycie zaproszonym gościom i młodzieży z ostrowskich szkół gimnazjalnych oraz średnich, scenarzysta i reżyser spektaklu Sławomir Konarzewski przypomniał o rodzinnych związkach rtm. Witolda Pileckiego z Ostrowią Mazowiecką.

- Wżeniony w dzieje naszej małej ojczyzny rtm. Pilecki zasługuje na pamięć i uszanowanie. W przyszłym roku 19 września - w rocznicę łapanki, od której zaczęła się droga rtm. Pileckiego do KL Auschwitz – zamierzamy zaprezentować młodzieży szkolnej i mieszkańcom Ostrowi Mazowieckiej spektakl „Rotmistrz Pilecki – Ofiarowanie”. W ten sposób Ostrowska Grupa Teatralna „Rzeczpospolita Apostolska” pragnie wyrazić niezgodę na 50 lat wymazywania tego wybitnego Polaka z pamięci narodowej oraz szacunek dla człowieka, który zachował godność i elementarną przyzwoitość w skrajnie niesprzyjających warunkach.”

W spektaklu napisanym i wyreżyserowanym przez Sławomira Konarzewskiego wystąpili: Jacek Stachacz, Tadeusz Trentowski, Janusz Świderski, Kazimierz Szostak, Krzysztof Swaczyna, Bogdan Rybiński, Błażej Krzyżanowski, Piotr Trentowski, Paweł Pecura, Szymon Pych. Elegię o rtm. Pileckim do słów Marka Bożykowskiego z muzyką Pawła Andruszkiewicza wykonała Grupa Pawła Andruszkiewicza.

Życiorys rtm. Witolda Pileckiego, zaliczanego do szóstki najodważniejszych żołnierzy II wojny światowej walczących w podziemiu, to historia spokojnego, dobrze zorganizowanego człowieka, który z miłości do Ojczyzny dokonał czynów niezwykłych.

Z bogatego w dramatyczne wydarzenia życia rtm. Pileckiego najczęściej przywołuje się dwa fakty – dobrowolne uwięzienie w Auschwitz i stworzenie w obozie organizacji konspiracyjnej oraz okoliczności śmierci.

19 września 1940 r. za zgodą komendanta głównego ZWZ gen. Stefana Roweckiego „Grota" ppor. Witold Pilecki pozwolił się aresztować podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu. Jako Tomasz Serafiński dotarł do KL Auschwitz w nocy z 21 na 22 września 1940 r. i otrzymał numer obozowy 4859.

W październiku zaczął wysyłać meldunki o sytuacji w obozie i jednocześnie z działających w obozie grup konspiracyjnych (reprezentujących różne opcje polityczne) stworzył Związek Organizacji Wojskowej. Po odkryciu ZOW przez Niemców w kwietniu 1943 r. zbiegł z obozu.

Nie udało mu się uzyskać zgody przełożonych na przygotowanie akcji zbrojnej mającej doprowadzić do uwolnienia więźniów Auschwitz. Awansowany do stopnia rotmistrza kawalerii walczył w Powstaniu Warszawskim i trafił do oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu jako oficer II Oddziału II Korpusu Polskiego został przerzucony do Polski z misją zorganizowania siatki wywiadowczej zbierającej wszelkie informacje o sytuacji panującej w kraju.

W maju 1947 roku został aresztowany przez UB i skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948. Miejsce pochówku rtm. Pileckiego nadal pozostaje nieznane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki