Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komorowo. Ławka niepodległości na terenie koszar wojskowych. Jedyna w powiecie ostrowskim [ZDJĘCIA]

Mieczysław Bubrzycki
Ławka niepodległości stanęła w Komorowie. Jedna ze 136 w kraju, jedyna w powiecie ostrowskim

Ministerstwo Obrony Narodowej w ubiegłym roku ogłosiło konkurs ofert na budowę ławek niepodległości. W całym kraju jest ich 136, Na Mazowszu powstało 26 ławek, jedna z nich w powiecie ostrowskim.

Ławki niepodległości takie same

Wszystkie ławki niepodległości są takie same. Projekt wyłoniono w konkursie ogłoszonym przez MON. Autorka nagrodzonego projektu, Marta Rosiak, podkreśla, że historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. „Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają” – mówi.

Samorządy, które postanowiły starać się o taką ławkę, postawiły je w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnym wydarzeniem historycznym. Ławki niepodległości w sposób godny mają upamiętniać polską państwowość, ale także będą miały walory edukacyjne oraz praktyczne.

Podświetlona i z ładowarką

Siedząc na ławce, każdy może zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki propagują też historię poszczególnych regionów. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki mają fotokody QR, które umożliwiają ściągnięcie materiałów historycznych oraz takie ułatwienia, jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka jest podświetlona systemem LED.

Komisja konkursowa przeanalizowała 262 oferty samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich, przedstawiły dokumenty wskazujące m.in. najlepszą lokalizację, plan budowy, wysokość wkładu własnego oraz propozycję nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią.  Dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzymało 136 samorządów.

Jedyna w powiecie

Jedyna ławka w powiecie ostrowskim stanęła w Komorowie przy alei I Baonu Szkoły Podchorążych Piechoty, na terenie dawnych koszar wojskowych. To efekt starań gminy Ostrów Mazowiecka, która pod koniec listopada podpisała umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej. Część kosztów ławki pokryła gmina.

Siedząc na ławce w Komirowie, można zapoznać się z wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest tam m.in. nagranie dźwiękowe fragmentu Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującego powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918 r. oraz Szlak Wojny 1920 r.

Materiał odnoszący się do lokalnych tradycji oręża polskiego dotyczy bogatej historii Komorowa oraz udziału społeczności lokalnej w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Zapraszamy do spacerów i korzystania z ławeczki.

Zobacz też:

Ławka w Ostrołęce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki