MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komorowo. Jubileusz u wojskowych kartografów. Były awanse i wyróżnienia

AM
Andrzej Mierzwiński wyróżniony został odznaką pamiątkową 22 WOK
Andrzej Mierzwiński wyróżniony został odznaką pamiątkową 22 WOK K. Kołacz
W Komorowie obchodzili święto 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego.

Co roku, w rocznicę utworzenia, obchodzone jest święto 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie. Ośrodek został powołany 65 lat temu – 15 listopada 1951 roku. Umieszczono go w starych carskich koszarach, w których w II RP działała Szkoła Podchorążych Piechoty.

22 WOK wrósł w krajobraz ziemi ostrowskiej i zżył się z miejscowym społeczeństwem. Trudno wyobrazić sobie uroczystości patriotyczne czy państwowe święta bez udziału żołnierzy z Komorowa. Ich jubileusz był więc także świętem dla wielu, również cywilnych, przyjaciół i sympatyków.

Obchody rocznicy rozpoczęły się od „Dnia otwartych koszar”. Można było zwiedzić , niedostępną na co dzień, część garnizonu z aleją pomników królów i hetmanów, na wskroś nowoczesną halę produkcji map, a także Salę Tradycji oraz wystawy fotograficzne i kolekcjonerskie.

Główna część uroczystości odbyła się w wyremontowanej i pachnącej jeszcze świeżą farbą sali widowiskowej. Dowódca ppłk Mirosław Haba podkreślił zasługi swojego poprzednika płka Ryszarda Kołacza, który rozpoczął modernizację ponad studwudziestoletnich koszar.

Trudno wyobrazić sobie święto jednostki bez awansów, wyróżnień i nagród. Na starszego chorążego sztabowego awansował chorąży sztabowy Tomasz Kusto; na starszego sierżanta – sierżant Dariusz Michalik, a na plutonowego – starszy kapral Adam Chmiel. Srebrnymi medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju” wyróżnione zostały: Marzena Pamrów i Elżbieta Snochowska, a brązowymi: Dorota Komorowska i Joanna Sputo.

Wręczono również cztery Odznaki Pamiątkowe 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego, które otrzymali: ppłk Jarosław Ciuba, ppłk Krzysztof Ślusarz, Andrzej Mierzwiński (nasz kolega redakcyjny – przyp. red.) oraz burmistrz Ostrowi Jerzy Bauer. Były jeszcze medale pamiątkowe wybite z okazji 65-lecia jednostki oraz urlopy nagrodowe i pochwały dla kadry i pracowników cywilnych. Wręczono również medale nadane przez Stowarzyszenie Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki b. dowódcy 22 WOK płk Ryszardowi Kołaczowi i obecnemu ppłk Mirosławowi Habie. To był początek licznych życzeń i gratulacji z okazji jubileuszu.

Po części oficjalnej, dalsza część uroczystości należała do zespołu „Kurpianka” z Kadzidła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki