Komisja Europejska zaskarży Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Komisja Europejska zaskarży Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Komisja Europejska zaskarży Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Fot. Marek Szawdyn / Polska Press
Udostępnij:
Komisja Europejska zadecydowała o skierowaniu przeciw Polsce skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Skarga dotyczy przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym, które KE uznaje za niezgodne z konstytucją.

“Komisja zdecydowała przekazać sprawę Polski Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej, z uwagi na pogwałcenie zasady niezawisłości sądowej, która została wprowadzona ustawą o SN” - poinformowano w poniedziałek. Według amerykańskiej agencji Reuters, decyzję w tej sprawie podjęto już w ubiegłym tygodniu, jednak zwlekano z jej ogłoszeniem, by nie zakłócać przebiegu nieoficjalnego szczytu Unii Europejskiej w Salzburgu.

We wniosku do TSUE Komisja Europejska zaapelowała o przywrócenie stanu prawnego sprzed reformy ustawy o Sądzie Najwyższym. “Stosowanie wobec sędziów SN przepisów dot. przechodzenia na emeryturę prowadzi do nieodwracalnych szkód” - uważa KE. Dlatego skarga zawiera apel o zawieszenie stosowania przepisów znowelizowanej ustawy. Komisja chce również, by sędziowie, których nowa ustawa dotknęła, w dalszym ciągu mogli sprawować swoje funkcje.

Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów skargi? Historia wniosku dot. Puszczy Białowieskiej pokazuje, że już w ciągu kilku dni TSUE może wydać postanowienie, w którym nakaże wstrzymanie wykonywania spornych przepisów, do momentu wydania ostatecznego wyroku. Niedostosowanie się do takiego postanowienia mogłoby poskutkować karami finansowymi w wysokości nawet 100 tys. euro za każdy dzień.

Co istotne, skarga do TSUE została skierowana w trybie przyspieszonym, a to oznacza, że ostatecznego wyroku można spodziewać się w ciągu kilku miesięcy. Równolegle ze sprawą znowelizowanej ustawy o SN Trybunał będzie rozpatrywał kwestię pytań prejudycjalnych sędziów Sądu Najwyższego.

“Upór PiSu w naruszaniu zasad praworządności już za kilka miesięcy może spowodować poważne skutki prawne” - tak całą sprawę na Twitterze podsumował Robert Biedroń, prezydent Słupska.

- Spodziewaliśmy się takiego obrotu spraw - przyznał na poniedziałkowym briefingu Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu dodał jednak, że nie wie, jakie kroki w tej sytuacji podejmie polski rząd.

- Jestem politykiem, a nie futurologiem. Nie wiem, co zrobimy. Ale Polska jest przecież liderem, jeżeli chodzi o respektowanie i wykonywanie orzeczeń i wniosków TSUE - powiedział Karczewski. Jego zdaniem Polska ma jednak “bardzo silne argumenty, merytoryczne i prawne”.

- Jestem przekonany, że ta skarga zostanie odrzucona - zakończył Stanisław Karczewski.

“Ogarnijcie się!” - napisała na Twitterze Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej. “Zlekceważenie wyroku TSUE bedzie oznaczał chęć POLEXITU w wykonaniu PIS. Apeluję, by premier Morawiecki cofnął decyzje dotyczące Sądu Najwyższego” - dodała Lubnauer.

Do decyzji KE ws. skierowania skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE odniósł się premier Morawiecki. - Szczególnie nas to nie dziwi, ponieważ wszyscy, którzy się tą sprawą interesują, wiedzą, że Polska jest od dłuższego czasu w pewnym sporze, co do zakresu reform wymiaru sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Komisja Europejska zaskarży Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - Polska Times

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
moher z Krakowa
Sądzę , iż komisja sowiecka tzn.europejska robi wszystko aby zniechęcić Polaków do dalszej obecności Polski w EU . Widocznie Niemcy boją się coraz większej siły i znaczenia Polski na arenie międzynarodowej zwłaszcza w sytuacji gdy Polska ma doskonałe relacje z USA . Może to i dobrze a wobec tego Polska powinna konsekwentnie zacieśniać wszelkie możliwe więzy z USA .
m
małpa w czerwonym
i zmuszają nas do ich stosowania. Widać, że to, co niektórzy kupują za 500 +, bardzo źle wpływa na funkcjonowanie ich rozumu. Ale nic się na to nie poradzi, a pieniądze na leczenie niekompletnych psychicznie obcięto. Widocznie rządzącym zależy na tym, żeby trwali w swej niekomletności.
m
małpa w czerwonym
i gdzie teraz będziesz się leczył ?
G
Gość
POmyLIŁEŚ SIEM LIBER POmY LEŃCU 8 Z 2@AFO TYLE ELYTY biussneSOWY PO TASMACH POsadzONEg0 KELNERA
G
Gość
85 procent Polaków pokazuje ci środkowy palec
p
powołany przez Lenina.
Celem nowego Kominternu z Brukseli i Berlina, jest propagowanie zboczonych lewackich idei i pilnowanie, by zboczenie było konsekwencje wprowadzane w życie. To nic innego, jak współczesny bolszewizm.
R
Rumcajs
Aleś ty Kacperku przymulony , a artykułu "bije bezstronność" pismacka !
g
goeeeerwew22
Aleś naiwny!
W przypadku franków popatrz też na oprocentowanie we frankach i w złotych.
g
goeeeerwew22
Ja byłem przeciw przyjęciu Konstytucji RP uchwalonej przez PSL i SLD i przeciw wstąpieniu do UE.
Dlatego jestem z tego zadowolony, a najlepiej niech nas wywalą z UE.
Anglicy już przejrzeli na oczy i sami uciekają.
A Szwajcarzy i Norwegowie w referendach to olali i żyje im się najlepiej niż wszystkim w UE.
I nie rozpaczam za sądami i sędziami, bo takiego bałaganu to prawie nigdzie nie ma. Polecam wszystkim kontakt z e-sądem, uchwalony przez PO. Sukces murowany był.
Sędziowie byli cudowni, ino na bani /polecam poczytać o ich wypadkach/.
Wyroki były w Polsce sprawiedliwe, tylko właśnie puścili gościa co siedział za niewinność.
G
Gość
Ale partia rządząca zapomniała o TSUE. Tego trybunału PIS nie rozwalił, bo jest na to za mały, i to on oceni zgodność polskich ustaw z prawem europejskim.
l
lucyper
do wyborów daleko
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie