MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska: Nowe rekomendacje ws. podróżowania w czasie pandemii

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Fot. EC - Audiovisual Service
Komisja Europejska chce złagodzenia warunków do swobodnego podróżowania po terytorium UE. Wśród rekomendacji dla państw członkowskich znalazły się zapisy dotyczące m.in. zniesienia obowiązku kwarantanny i testów dla osób w pełni zaszczepionych oraz całkowite wyłączenie z tego procesu dzieci do 6-go roku życia.

Nowe rekomendacje dotyczące podróżowania przedstawiono w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Brukseli. Jak powiedział unijny komisarz ds. sprawiedliwości, mają one dotyczyć przede wszystkim osób posiadających unijne certyfikaty COVID-19.

- Ostatnie tygodnie to stały spadek liczby infekcji, co jest dowodem na skuteczność akcji szczepionkowej w Unii Europejskiej. Podobnie jest z rosnącymi możliwościami dotyczącymi przeprowadzania testów na obecność koronawirusa. - powiedział Didier Reynders. - Państwa członkowskie powoli luzują dotychczasowe obostrzenia wewnątrzkrajowe jak i te związane z podróżowaniem. Komisja Europejskie proponuje koordynację w tym zakresie. Obejmowałaby ona przy tym nowe narzędzie jakim jest unijny certyfikat COVID-19. Oczekujemy, że państwa członkowskie wykorzystają go, aby pozwolić wszystkim chętnym na powrót do swobodnych i bezpiecznych podróżny. - podkreślił.

Wśród zmian proponowanych w celu złagodzenia dotychczasowych restrykcji KE rekomenduje m.in. zniesienie obowiązku testowania oraz kwarantanny dla osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki co najmniej 14 dni przed podróżą lub ozdrowieńców, którzy przyjęli co najmniej jedną dawkę leku.

Komisja chce też ułatwić podróże osobom wyjeżdżającym razem z dziećmi. Oznacza to zwolnienie z testów dla dzieci do 6-go życia oraz brak obowiązku odbycia kwarantanny dla nieletnich w sytuacji, gdy ich rodzice nie muszą jej przechodzić.

KE proponuje jednocześnie wprowadzenie unijnego "hamulca bezpieczeństwa". W razie pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej w danym kraju, władze powinny być przygotowane do natychmiastowego powrotu do restrykcji zarówno dla osób zaszczepionych, jak i ozdrowieńców.

W planach Komisji jest też aktualizacja obostrzeń w zależności od mapy kolorów zakażeń na terytorium Unii Europejskiej. Całkowite zniesienie restrykcji dotyczyłoby państw oznaczonych kolorem zielonym, kraje pomarańczowe dalej mogłyby wymagać testów przed wpuszczeniem podróżnych, natomiast czerwone - kwarantanny (przy braku negatywnego wyniku testu). W przypadku państw ciemnoczerwonych podróże, które nie są niezbędne byłyby odradzane, a kwarantanna i testowanie obowiązywałoby nadal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja Europejska: Nowe rekomendacje ws. podróżowania w czasie pandemii - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki