MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Komisja ds. pedofilii z pierwszymi zgłoszeniami. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Mam dziesiątki zgłoszeń. Blokada jest okropna

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot: Adam Wojnar / Polska Press
Do komisji ds. pedofilii wpłynęły już pierwsze zgłoszenia. Jedno z nich przekazał ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który ma gotowe kolejne zgłoszenia. - Napływają do mnie dziesiątki zgłoszeń. Wysyłam je do komisji i do władz kościelnych. Ale widać, że jest okropna blokada - mówi w rozmowie z RMF FM.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii od wtorku przyjmuje zgłoszenia o przestępstwach lub ich ukrywaniu. W ciągu kilku dni do komisji trafiły cztery zgłoszenia, ale jej przedstawiciele spodziewają się, że będzie ich dużo, dużo więcej.

Jako jeden z pierwszych zgłoszenie wysłał ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który stwierdził, że ma przygotowane kolejne trzy opisane zgłoszenia. Jednocześnie poinformował, że w sumie otrzymał już kilkadziesiąt innych zgłoszeń.

- Ja mogę co najwyżej posegregować je. Jedne wyślę bezpośrednio do komisji, wczoraj to zacząłem. Inne przekazuje władzom kościelnym, bo są to wewnętrzne kościelne sprawy, ale też widać, że jest blokada okropna - mówi w rozmowie z RMF FM.

Pierwsze zgłoszenia dot. pedofilii

W dniu, kiedy komisja rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń, ksiądz Isakowicz-Zaleski wysłał zawiadomienie, dotyczące tuszowania przestępstwa molestowania i umożliwianie jego popełniania księdzu Stanisławowi P., pracującemu w Woli Radłowskiej pod Tarnowem.

Ze zgłoszenia wynika, że ofiarami księdza było co najmniej kilkanaście osób. Były biskup tarnowski, obecnie arcybiskup katowicki Wiktor Skworc miał wiedzieć od rodziców i nauczycieli, że tamtejszy proboszcz molestuje małych chłopców.

Jak przekazał ksiądz Isakowicz-Zaleski, biskup Skworc obiecał, że rozwiąże problem, ale zamiast tego wysłał księdza Stanisława P. na Ukrainę, gdzie dopuścił się on kolejnych molestowań. Po powrocie do Polski został skierowany do Krynicy-Zdroju, gdzie znowu uczył w szkole.

- Oczekuję, że komisja ds. pedofilii skieruje sprawę arcybiskupa katowickiego do prokuratury - powiedział ks. Isakowicz-Zaleski w rozmowie z RMF.

Komisja ds. pedofilii wreszcie rozpoczęła działalność

Państwowa Komisja ds. Pedofilii została powołana rok temu, ale dopiero teraz rozpoczęła swoją działalność. W ostatnich tygodniach trwała rekrutacja pracowników, a także wybór siedziby.

- Komisja ds. pedofilii jest skażona pierworodnym grzechem upolitycznienia. Na dziś nie widzę jednak innej drogi rozliczeń. Moja rola nie polega na tym, żebym był członkiem komisji, tylko żeby wskazywać, które to są przypadki. A są takie rzeczy, że jestem zaszokowany, ile lat można było tuszować takie historie - mówi ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Przedstawiciele komisji przypominają, że zgłoszenie o przestępstwie może wysłać każdy, kto ma wiedzę na temat molestowania seksualnego nieletnich lub ukrywania tego procederu.

- Wniosek będzie można złożyć osobiście, za pomocą poczty elektronicznej lub wysłać pocztą. Zgłaszającym może być osoba pokrzywdzona, członek rodziny lub ktoś inny, kto posiada wiedzę o przestępstwie - powiedział dr hab. Błażej Kmieciak, przewodniczący komisji w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Co istotne, zgłoszenie nie musi dotyczyć sprawy aktualnej. Jego przedmiotem może być przestępstwo sprzed wielu lat.

Ks. Isakowicz-Zaleski nie wybrany do komisji

W lipcu 2020 roku w Sejmie odbyło się głosowanie nad członkostwem księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego w komisji ds. pedofilii. Jego kandydaturę zaproponował Paweł Kukiz, a poparło ją wielu posłów z innych formacji, również z Prawa i Sprawiedliwości.

Ostatecznie jednak w głosowaniu Sejm opowiedział się za odrzuceniem kandydatury. Taka decyzja spotkała się z ostrą krytyką ze strony części posłów oraz dziennikarzy.

- Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, jako członek komisji ds. pedofilii, ze wszystkich swoich sił dążyłby do ujawnienia prawdy. PiS boi się biskupów, a biskupi boją się księdza Tadeusza. Dlatego nie został wybrany - powiedział po głosowaniu Paweł Kukiz, przewodniczący Kukiz'15 w rozmowie z nami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Komisja ds. pedofilii z pierwszymi zgłoszeniami. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Mam dziesiątki zgłoszeń. Blokada jest okropna - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki