MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kominiarze zyskali nowe uprawnienia. Jak w 2023 roku wygląda przegląd kominiarski i za co może grozić kara w wysokości 500 zł?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Przeglądy kominiarskie to obowiązek, o którym musi pamiętać każdy właściciel domu. Jest to kwestia nie tylko bezpieczeństwa, ale również wymóg prawny. Do niedawna dowodem na dopełnienie formalności było papierowe potwierdzenie wydane przez kominiarza. Od września 2023 r. zmieniły się przepisy i papierowy protokół zastąpiony został elektroniczną wersją. O tym, aby sprawozdanie z kontroli umieścić w CEEB, musi pamiętać kominiarz. Jeżeli nie znajdzie się ono tam na czas, grozi ci kara finansowa. Dowiedz się, co ile powinien być przegląd kominiarski, aby uniknąć grzywny.

Spis treści

CEEB – co to jest?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) została stworzona z myślą o poprawie jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji przyczyniających się do powstawania smogu. Dzięki tej internetowej bazie danych gminy dostają aktualne raporty dotyczące tego, w jaki sposób mieszkańcy danego terenu ogrzewają swoje domy. Zebrane w ten sposób informacje pozwalają na przedsięwzięcie konkretnych kroków, mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. CEEB to także miejsce, w którym właściciele mieszkań i domów znajdą wszystkie potrzebne informacje na temat wymiany starych kotłów grzewczych oraz programów dofinansowujących tego typu działania. Więcej o tym, jak działa CEEB przeczytacie w artykule: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak zgłosić źródło ciepła do CEEB i kto musi to zrobić? Sprawdź zasady

kominiarz na dachu domu czyszczenie przewodów kominiarskich
Przegląd kominiarski to obowiązek, który spoczywa na właścicielu nieruchomości lub zarządcy budynku. 123RF/gabort71

E-protokół kominiarski – co musisz o tym wiedzieć?

Od 18 września 2023 r. kominiarze nie mogą już wystawiać papierowych sprawozdań z przeglądów kominiarskich. Zgodnie z nowymi ustaleniami ważne będą tylko protokoły elektroniczne umieszczone w CEEB. Takie rozwiązanie pozwoli odpowiednim organom szybko skontrolować, czy właściciel danej nieruchomość pamiętał o obowiązku skontrolowania drożności przewodów kominowych. Może tego dokonać np. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. W sytuacji, kiedy okaże się, że w CEEB nie ma e-protokołu z kontroli kominiarskiej, inspektor może nałożyć karę w wysokości 500 zł. Po przeprowadzonej kontroli warto zatem upewnić się, czy kominiarz na pewno umieścił sprawozdanie z przebiegu prac w systemie CEEB. Możemy to także sami sprawdzić, logując się na swoje konto. E-protokół z przeglądu kominiarskiego powinien się tam znaleźć od razu po zatwierdzeniu go przez kominiarza.

Co ile powinien być przegląd kominiarski?

Przegląd kominiarski to obowiązek, który spoczywa na właścicielu nieruchomości lub zarządcy budynku. Mówi o tym wprost art. 62 Prawa budowlanego. Od 18 września 2023 r. taką usługę możemy zamówić za pośrednictwem CEEB. Kontrolę wykonać może jedynie specjalista, który posiada dyplom mistrza kominiarskiego lub osoba legitymująca się odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.

Przegląd przewodów kominowych oraz wentylacyjnych polega na sprawdzeniu drożności poszczególnych odcinków. Kominiarz kontroluje grubość sadzy, która zebrała się na ścianach komina oraz przygląda się szczelności przewodów spalinowych, wentylacyjnych i kominowych. Czynności te przeprowadza za pomocą specjalistycznego sprzętu. Jeżeli wynik kontroli wskaże, że dopuszczalne normy są przekroczone, fachowiec musi oczyścić komin i udrożnić przewody. Jeżeli jednak nieprawidłowości dotyczą np. rozszczelnienia przewodów, to obowiązkiem kominiarza jest poinformowanie właściciela lub zarządcę budynku o wykrytych usterkach, a następnie wyjaśnienie co i w jaki sposób należy naprawić. Po wykonaniu zleconych napraw, trzeba ponownie wykonać przegląd. Liczba przeglądów kominiarskich w ciągu roku zależy od rodzaju opału. I tak:

  • budynki opalane drewnem paliwem stałym – przegląd raz w roku, czyszczenie przewodów – 4 razy w roku,
  • budynki ogrzewane paliwem ciekłym, np. gazem – przegląd dwa razy w roku – przed sezonem grzewczym oraz tuż po jego zakończeniu.

Dlaczego trzeb kontrolować stan przewodów kominiarskich?

Kontrola przewodów kominowych i wentylacyjnych to nie tylko wymóg prawny, ale także kwestia ochrony zdrowia i życia. Obowiązek ten może nas uchronić przed zaczadzeniem lub pożarem. Pamiętajmy też, że w przypadku pożaru, polisa mieszkaniowa nie pokryje strat, jeśli budynek nie miał aktualnych przeglądów spalinowych i wentylacyjnych. Co istotne ubezpieczyciel może też wnieść zastrzeżenia co do zasadności odszkodowania, jeśli przegląd był wykonany przez osobę nie mającą odpowiednich kwalifikacji. Jak podaje Strefa Biznesu cena przeglądu kominiarskiego wynosi 150-200 zł w zależności od wielkości danej miejscowości. W największych miastach Polski opłata za usługę kominiarską może wynieść nawet 250 zł.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kominiarze zyskali nowe uprawnienia. Jak w 2023 roku wygląda przegląd kominiarski i za co może grozić kara w wysokości 500 zł? - RegioDom.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki