Kolejnych 105 mln na walkę z COVID-19 od Samorządu Mazowsza

Materiał informacyjny Województwa Mazowieckiego
Niestety, ostatnie statystyki zachorowań pokazują, że epidemia koronawirusa nie ustaje, a potrzeby szpitali są ciągle duże. Samorząd województwa uruchomił więc drugi etap unijnego wsparcia dla mazowieckich szpitali o wysokości aż 105 mln zł. Do tej pory władze Mazowsza przekazały już do mazowieckich placówek sprzęt i środki ochrony dla personelu medycznego o wartości 150 mln zł.

105 mln zł na sprzęt i środki ochrony

– Musimy pamiętać, że w pracy lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego liczą się nie tylko wiedza i doświadczenie. Potrzebny jest przede wszystkim profesjonalny sprzęt. W obecnej sytuacji, kiedy codziennie zwiększa się liczba osób zarażonych koronawirusem, dodatkowe wsparcie dla naszych placówek jest wręcz koniecznością – wskazuje Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W sumie samorząd ma do wydania dodatkowych 105 mln zł. 20 – 25 mln zł zostanie przeznaczonych na zakup środków ochrony indywidualnej dla wszystkich partnerów projektu. Kolejnych 70 – 75 mln zł na zakup aparatury medycznej, wyposażenia oraz wykonanie pilnych robót budowalnych dla 11 podmiotów leczniczych, w tym: Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce im. dr Józefa Psarskiego, Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o., Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu, Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie Sp. z o.o., Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Szpitala Zachodniego im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim.

– Sytuacja związana z COVID-19 jest wciąż wielkim wyzwaniem dla wszystkich placówek ochrony zdrowia. Codzienny wkład kadry medycznej nie zawsze jest wystarczający w związku z narastającym zapotrzebowaniem na sprzęt medyczny oraz środki ochrony indywidualnej. Środki finansowe, które uruchomił samorząd województwa pozwolą doposażyć szpitale, co pozwoli na udzielanie pomocy w dobie walki z pandemią – podkreśla Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

Dodatkowo 10 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy na zakup aparatury i wyposażenia dla pozostałych 59 partnerów projektu.

– Przed nami kolejny ciężki okres związany z jesienną falą epidemii. Ostatnie dni pokazały, że liczba osób zakażonych gwałtownie wzrasta. Trzeba więc wspomóc w walce mazowieckie szpitale. 105 mln zł – za te pieniądze zakupiony zostanie kolejny sprzęt medyczny i środki ochrony osobistej dla 11 naszych placówek – informuje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Rusza nabór dla przedsiębiorców

Samorząd Mazowsza zaprasza producentów materiałów, środków i wyrobów medycznych do składania ofert do urzędu marszałkowskiego. Właśnie rusza kolejny nabór na dostawę niezbędnych środków ochrony indywidualnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w tym rękawiczek, kombinezonów, fartuchów, masek i płynów do dezynfekcji. Oferty należy składać na adres e mail: covid19_oferty@mazovia.pl

Formularze ofert dostępne są na stronie www.mazovia.pl.

– Aby przygotować mazowieckie szpitale na jesienną falę zachorowań, rozpoczęliśmy starania o zwiększenie puli środków unijnych na ten cel. Komisja Europejska szybko udzieliła nam takiej zgody, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Dodaj ogłoszenie