MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny gracz dołącza do grona operatorów systemu kaucyjnego w Polsce

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło, że czwarty operator, czyli firma Eko-Operator, otrzymała zezwolenie na uruchomienie systemu kaucyjnego. To krok w kierunku rozszerzenia inicjatywy mającej na celu zwiększenie recyklingu oraz redukcję odpadów komunalnych.

Spis treści

Nowy gracz na rynku recyklingu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oficjalnie poinformowało, że firma Eko-Operator została czwartym operatorem uprawnionym do prowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. W świetle tej decyzji, Eko-Operator zyskuje możliwość tworzenia infrastruktury, która umożliwi przedsiębiorcom wprowadzającym na rynek opakowania objęte kaucją, ich efektywny zwrot od konsumentów.

Eko-Operatora dołącza do grona operatorów systemu kaucyjnego w Polsce.
Eko-Operatora dołącza do grona operatorów systemu kaucyjnego w Polsce. Wcześniej resort wydał pozwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego firmom Zwrotka, Polka oraz OK Operator System. 123RF/ bialasiewicz

Tym samym, Eko-Operator dołącza do grona trzech innych firm, które wcześniej uzyskały zezwolenia na prowadzenie podobnych działań - są to Zwrotka, Polka oraz OK Operator System. Wprowadzenie kolejnego operatora ma na celu intensyfikację działań na rzecz ochrony środowiska poprzez promowanie recyklingu.

Jak będzie działał system kaucyjny?

System kaucyjny, nad którym patronat sprawuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zakłada pobieranie kaucji za każde opakowanie napoju wprowadzone na rynek. Kaucja ta będzie mogła być zwrócona konsumentowi bez konieczności przedstawiania dowodu zakupu, co ma stanowić dodatkową zachętę do uczestnictwa w systemie recyklingu.

Planowane wprowadzenie systemu kaucyjnego, zgodnie z projektowaną nowelizacją ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, przewidziane jest na początek 2025 roku. Głównymi celami tej inicjatywy są zmniejszenie ilości odpadów komunalnych oraz zwiększenie efektywności procesów recyklingu w Polsce. Sklepy o powierzchni sprzedaży powyżej 200 metrów kwadratowych będą zobowiązane do przyjmowania pustych opakowań i zwracania kaucji, podczas gdy dla mniejszych punktów przystąpienie do systemu będzie dobrowolne.

Korzyści i dalsze plany

Nieodebrane kaucje będą przekierowywane na wsparcie finansowe systemu kaucyjnego, co ma dodatkowo motywować konsumentów do aktywnego uczestnictwa w procesie zwrotu opakowań. System ma objąć opakowania plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra, co stanowi znaczącą część rynku napojów.

Dodatkowo, ministerstwo ogłosiło przedłużenie funkcjonowania systemów zbierania butelek wielorazowych ze szkła do końca 2026 roku, co świadczy o długoterminowym zaangażowaniu w poprawę efektywności gospodarowania odpadami i zasobami naturalnymi.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki