Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kolejne Medale Natury

(mb)
W przyszłym tygodniu w Bogutach po raz kolejny wręczone zostaną Medale Natury. Kapituła Medalu im. Wiktora Godlewskiego rozstrzygnęła 12 edycję konkursu, który wyróżnia osoby i organizacje pracujące na rzecz przyrody. Honorowe wyróżnienia otrzymali tym razem:

- Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w Gdańsku - za skuteczną działalność w tej dziedzinie;
- szef Nadleśnictwa Krynki, Mieczysław Siewko - za odtwarzanie środowiska przyrodniczego Wzgórz Sokolskich;
- Andrzej Zalewski z I Programu Polskiego Radia - za promocję kultury ekologicznej.
Uroczystość wręczenia medali "Za działania na rzecz przyrody" odbędzie się 25 marca, tradycyjnie w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach, rodzinnej miejscowości zasłużonego dla oświatowej nauki przyrodnika.
Na uroczystość wręczenia medali ma przyjechać rodzina Wiktora Godlewskiego oraz pani Władysława Dybowska, wnuczka prof. Benedykta Dybowskiego, uczonego i przyjaciela Wiktora Godlewskiego.
H H H
Wiktor Ignacy Godlewski urodził się 30 grudnia 1831 roku w Bogutach Wielkich (obecnie powiat ostrowski), jako syn Aleksandra i Karoliny z Ciołkowskich. Pochodził ze szlachty zaściankowej. Ukończył gimnazjum w Łomży, a następnie pracował w administracji majątków; ponadto przez cały czas współpracował z Gabinetem Zoologicznym Warszawskim. Za udział w Powstaniu Styczniowym w 1864 roku został aresztowany i wywieziony poza Bajkał do miejscowości Pietrowskoje.
W latach 1865-1868 zajmował się głównie preparowaniem ptaków i ssaków, które wysyłał do Gabinetu Zoologicznego Warszawskiego. Zetknął się wówczas z Benedyktem Dybowskim, który w końcu 1868 roku zaproponował mu współpracę i osiedlenie się w Kuztuku nad Bajkałem. Godlewski okazał się uzdolnionym konstruktorem przyrządów naukowych. Opracował i zbudował m.in. przyrząd do pomiaru głębokości i poboru dna, zwany ołowianką. Badania Bajkału przeciągnęły się do 1872 roku, a wyniki wskazały na mylny dotychczas pogląd o ubóstwie fauny jeziora.
Obaj badacze zostali odznaczeni złotymi medalami Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego. W 1871 roku Godlewski wraz z A. Czekanowskim odbył wyprawę w góry Przybajkala. Z kolei w latach 1875-1877 wraz z B. Dybowskim wziął udział w podobnej wyprawie Amurem do Władywostoku. Po powrocie zakończyli badania Bajkału i obaj powrócili do kraju.
W kraju Wiktor Godlewski został dzierżawcą majątku Smolechy pod Ostrowią Mazowiecką, który nabył w 1899 roku. Zmarł na tyfus 17 listopada 1900 roku, pochowano go w Jasienicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki