MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejka po stypendia

jaz
W sali obsługi podatków 19 sierpnia
W sali obsługi podatków 19 sierpnia J. Zaradkiewicz
Po zaświadczenie o dochodach ustawiła się pod Urzędem Skarbowym długa kolejka. Uczniowie i rodzice przy temperaturze oscylującej w granicach 30 stopni Celsjusza czekali w kolejce nawet dwie-trzy godziny.

19 sierpnia pod ostrołęckim Urzędem Skarbowym panował tłum, jakiego nie było tu od czasów wprowadzania PIT-ów. Następnego dnia było już znacznie luźniej. To uczniowie i ich rodzice, którzy chcą starać się o stypendia z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa szturmowali urząd po zaświadczenia o zarobkach, niezbędne do złożenia wniosków o stypendia. Stypendia te przeznaczone są dla uczniów z ubogich rodzin z małych miast i wsi.
Właśnie 20 sierpnia minął termin składania wniosków, do których trzeba było dołączyć zaświadczenie o dochodach. Względny spokój w tych dniach panował w Starostwie Powiatowym, do którego składali wnioski o stypendia uczniowie zamieszkali na terenie powiatu ziemskiego, mieszkańcy Ostrołęki składali je w sekretariatach szkół.
Kolejka, która w sali operacyjnej rozdzielała się do okienek, z wolna przesuwała się do przodu. Aby złożyć wniosek lub odebrać zaświadczenie trzeba było swoje odstać. Kolejka pomimo sprawnej obsługi, niemal bez przerwy nie mogła zmieścić się na dziedzińcu urzędu.

- Wszyscy pracownicy Wydziału Podatków od Osób Fizycznych zaangażowani są w przygotowywanie i wydawanie wniosków, obecnie pracuje nad tym aż 18 osób, podczas gdy normalnie jest to zajęcie dla dwóch-trzech osób - powiedział nam naczelnik ostrołęckiego Urzędu Skarbowego Edward Choromański. Z powodu nawału wniosków naczelnik wydłużył godziny pracy urzędników i w przygotowywanie i wydawanie zaświadczeń zaangażował maksymalną możliwą liczbę urzędników. Niestety ci, którzy z uzyskaniem zaświadczenia o dochodach zwlekali do ostatniej chwili nie mieli szans na jego uzyskanie w terminie umożliwiającym złożenie wniosku o stypendium.

- Dziś terminy odbioru zaświadczeń wyznaczamy na za 4-5 dni - powiedział nam 19 sierpnia naczelnik Choromański.
Wydawanie zaświadczeń skomplikowało życie przedsiębiorców, którzy właśnie do 20 każdego miesiąca składają dokumenty PIT i CIT, a do 25 deklaracje VAT. Z powodu powstałego zamieszania przedsiębiorcy mogli składać dokumenty w kasach, by nie tracić czasu w kolejce do sali operacyjnej z przyszłymi stypendystami.
Choromański szacuje, że przed 20 sierpnia urząd wydał około 6-7 tysięcy zaświadczeń dla osób starających się o stypendia. Jednak tylko niewielka część tych, którzy złożyli podania, ma szanse na stypendia. W województwie mazowieckim środków starczy na około tysiąc stypendiów, a do ich podziału zgłosiły się 43 samorządy. Konkurs decydujący o tym, kto dostanie stypendia, rozpocznie się najprawdopodobniej na początku września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki