Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej ich już nie chce, musi przygarnąć gmina. Było nerwowo na Kolejowej

Mieczysław Bubrzycki
Mieszkańcy Kolejowej byli przy usuwaniu awarii kolejowego wodociągu
Mieszkańcy Kolejowej byli przy usuwaniu awarii kolejowego wodociągu fot. M. Bubrzycki
Kolej sprzedała pracownikom domy i mieszkania. Kiepsko spisuje się jednak jako gospodarz terenu, na którym stoją budynki.

W Małkini Górnej kilka lat temu kolej - w ramach racjonalizacji kosztów - postanowiła sprzedać domy i mieszkania. Kogo tylko było stać, kupił lokum, w którym od lat mieszkał. Nadal jednak otaczają ich należące do kolei grunty, korzystają też z kolejowego wodociągu. To prawdziwy zabytek, zbudowano go jeszcze za carskich czasów. Woda płynęła tu z - też już zabytkowej - wieży ciśnień. Tak było do połowy września.

Z wodociągu kolejowego korzystają też mieszkańcy ulicy Kolejowej. W środę zaalarmowali nas mieszkańcy trzech domów w tej okolicy.

- Mija już doba, odkąd nie mamy wody - mówił mieszkaniec jednego z domów. - Ekipa z zakładu gospodarki komunalnej tak podłączyła nam wczoraj wodę z wodociągu gminnego, że ze studzienki trysnęła fontanna, a potem zabrakło jej i nie ma jej do chwili obecnej.
- Sami nie wiemy, czyja to wina, bo z nikim nie możemy się dogadać - mówią jeden przez drugiego mieszkańcy Kolejowej. - Wodociąg jest na pewno kolejowy, ale wczoraj przełączyli do niego wodę z wodociągu gminnego, bo ta z kolejowego nie nadaje się do spożycia. W tej sytuacji pretensje powinniśmy mieć chyba do gminy, zwłaszcza że płacimy tam podatki.

Za wodę jednak mieszkańcy płacą kolei. Płacą dużo, bo po ponad 4 zł za metr byle jakiej wody. Od dłuższego czasu jej jakość kwestionuje powiatowy sanepid i woda dopuszczana jest do spożycia warunkowo.

Ponieważ kolej nie ma zamiaru inwestować w wodociąg i woda z miesiąca na miesiąc jest coraz gorsza, na początku września Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrowi Mazowieckiej dał jasno do zrozumienia kolei, że odbiorcy korzystający z wodociągu kolejowego powinni zostać przełączeni do wodociągu gminnego.

Pismo z sanepidu przyspieszyło podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie, zwłaszcza że jest techniczna możliwość, aby w starych rurach wodociągu kolejowego popłynęła woda z wodociągu gminnego. Od pewnego czasu o przełączenie ich do wodociągu gminnego prosili także mieszkańcy budynków przy Kolejowej, zwłaszcza ci z bloków.

Kolej wyraziła na to zgodę i po zamontowaniu przez małkiński ZGKiM reduktora ciśnienia 15 września przełączono wodę. Reduktor ciśnienia był potrzebny, bo woda w wodociągu kolejowym miała niższe ciśnienie niż w gminnym i należało się spodziewać, że stara instalacja może nie wytrzymać. Okazało się, że i tak doszło do trzech awarii. O jednej z nich poinformowali nas mieszkańcy Kolejowej.

Awaria została usunięta dwie godziny po naszej informacji. A za rok mieszkańcy będą mieć wodę z wodociągu gminnego. Decyzja o jego budowie zapadła już w gminie. Wodociąg kolejowy przejdzie wtedy do historii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki