Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolczyk w języku? Uważaj na zęby!

Fot. sxc.hu
Fot. sxc.hu
Modna wśród młodych ludzi ozdoba jest zagrożeniem dla ich zębów - alarmują stomatolodzy.

Ponad 70% osób posiadających kolczyki w brodzie lub w języku trafia prędzej czy później do dentysty z uszkodzonymi zębami - podaje Stomatologia Danuta Borczyk w Katowicach. Najczęściej zęby niszczymy sobie nieświadomie podczas snu lub podczas zabawy kolczykiem. "Ofiarami" kolczyków są najczęściej kobiety poniżej 18 roku życia. Stanowią one aż 90% wszystkich przypadków uszkodzenia zębów i szkliwa przez kolczyk.

Ozdoba, która niszczy zęby?

Popularne kolczyki na język w kształcie kulki są poważnym zagrożeniem dla zębów. Jak zauważają dentyści, nie ma miesiąca, żeby do gabinetu nie zgłaszał się pacjent z ubitym lub złamanym przez kolczyk zębem. Na tym jednak nie kończą się problemy, jakie może spowodować noszenie kolczyka. Jak pokazują ostatnie badania metalowa ozdoba stanowi poważne zagrożenie dla całego organizmu.

- Złamanie, ukruszenie, a nawet wybicie to najczęstsze uszkodzenia mechaniczne zębów spowodowane przez kolczyk. Ulegają im przede wszystkim jedynki i dwójki górne oraz zęby przednie dolne, o które obija się kolczyk. Poza tym noszenie kolczyka powoduje podrażnienie przyzębia. Prowadzi także do odsłonięcia szyjek zębowych i utraty stabilności zęba - mówi lek. stom Danuta Borczyk ze Stomatologia Danuta Borczyk w Katowicach. I dodaje: - Na tym jednak problemy się nie kończą. Obijający się o zęby kolczyk uszkadza szkliwo, zdzierając powłokę zabezpieczającą ząb przed infekcją. Pamiętajmy, że kolczyk w jamie ustnej to kawałek metalu, który może spowodować takie same uszkodzenie zębów, jak bawienie się metalową łyżeczką do herbaty - mówi.

Ostatnie badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z University of Buffalo pokazują, że aż u 47% osób noszących kolczyki w języku stwierdzono uszkodzenie zębów w jamie ustnej. Oprócz tego osoby te cierpiały także na obsuwanie się dziąseł i odwapnienia zębów. Uśmiech także częściej niż w innych przypadkach pokryty był kamieniem nazębnym. - Kolczyki zwykle noszą młode kobiety w wieku 16 - 21 lat, mające zdrowe zęby. Kolczyk powodując mikropęknięcie na powierzchni szkliwa otwiera drogę do próchnicy, ale także innych chorób jamy ustnej i dziąseł. Począwszy od zakażenia wokół zębów, skończywszy na pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu z ust, który powodują rozwijające się w zębach ogniska bakterii - mówi dr Danuta Borczyk.

A co jeśli uszkodzę ząb?

Dziś prawie 70% przypadków związanych z noszeniem kolczyka w jamie ustnej dotyczy złamania lub wybicia przednich zębów. - Robimy to nieświadomie. Podczas snu, jedzenia, zabawy kolczykiem, który obija się o zęby. Zwykłe kichnięcie może spowodować, uszkodzenie jedynki - mówi dentystka. - W każdym z przypadków pęknięcia szkliwa czy złamania zębów konieczna jest wizyta u dentysty, który naprawi ubytek, przywracając nam właściwy kształt i wygląd zęba, w przeciwnym razie nasze zęby narażone są na rozwój próchnicy - dodaje.
Jak zatem możemy uratować ząb zniszczony przez kolczyk? - Prosty ubytek jesteśmy w stanie usunąć wypełnieniem, tym samym, który używa się w przypadku plomb. W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczna staje się wykonanie licowki ceramicznej lub korony. Niewyleczone, poważne uszkodzenia czy złamania wymagają często usunięcia zęba i leczenia implantologicznego, związanego ze wszczepieniem nowego zęba - mówi dr Danuta Borczyk. Problemu jednak wciąż nie zdają się dostrzegać same posiadaczki kolczyków. - Pacjentki często mając już uszkodzony ząb, nadal noszą kolczyk, albo wymieniają na inny, przekonane, że ten nie będzie uszkadzał zębów. Niestety każdy kolczyk bez względu na jego długość powoduje takie same szkody w jamie ustnej - mówi dentystka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki