Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koła gospodyń wiejskich muszą się zarejestrować, by dostać dotacje. Co na to sądeczanki?

Katarzyna Tokarczyk
Koła gospodyń wiejskich obawiają się biurokracji
Koła gospodyń wiejskich obawiają się biurokracji Stanisław Śmierciak
Koła Gospodyń Wiejskich zgodnie z nową ustawą im poświęconą będą mogły zarabiać i pozyskiwać rządowe dotacje. Jest jeden warunek - muszą zostać zarejestrowane do końca tego roku. Gospodynie trochę boją się księgowania i rozliczania.

Zgodnie z nowymi przepisami zarejestrowane Koła Gospodyń Wiejskich będą miały osobowość prawną, a to oznacza, że będą mogły prowadzić działalność społeczno-gospodarczą na własny rachunek a także zakładać związki. Na terenie jednej wsi można utworzyć tylko jedno koło gospodyń wiejskich i ono będzie mogło korzystać z przywilejów zawartych w ustawie. A są wśród nich możliwości przyjmowania darowizn, spadków, zapisów i społecznych składek. Każde zarejestrowane koło będzie mogło posiadać majątek, na który składać się mogą także członkowskie składki i dochód z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ustawa weszła w życie 29 listopada 2018 roku, a żeby zacząć z niej korzystać jeszcze w tym roku trzeba się zarejestrować do 29 grudnia.

- To trochę mało czasu na podjęcie decyzji, szczególnie że jest okres przedświąteczny - mówi Maria Karolska przewodnicząca koła w Ptaszkowej. - Utrzymujemy się ze składek i czasem dostajemy finansowe nagrody. Zastanawiamy czy nie lepiej dla nas przyłączyć się do Stowarzyszenia „Wieś retro” prowadzonego przez panią Lucynę Kmak, bo boimy się tego księgowania i rozliczania.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ptaszkowej zrzesza 60 osób, i decyzja musi zostać podjęta wspólnie, a najbliższe spotkanie zaplanowane jest dopiero po Bożym Narodzeniu.

W powiecie nowosądeckim jest około sześćdziesięciu Kół Gospodyń Wiejskich. Na terenie województwa małopolskiego czynnie działa około dwustu. Jest też mnóstwo stowarzyszeń, które nie funkcjonują pod nazwą Koło Gospodyń Wiejskich, ale panie integrują się w nich i działają na rzecz okolicznych mieszkańców. Tak jak Koło Gospodyń Wiejskich w Marcinkowicach, w którym działa 36 osób. Koła ma 16 lat, w 2017 roku zarejestrowało się jako stowarzyszenie.

- Złożyłyśmy już wniosek, teraz czekamy na szkolenia - mówi Katarzyna Bobak, która ma nadzieję, że rejestracja koła będzie dla gospodyń korzystna.

W sądeckiej Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można skorzystać z konsultacji, chociaż i tamtejszym urzędnikom nie wszystkie wytyczne są dokładnie znane.

- Byłyśmy w ARiMR, ale nie na wszystkie pytania uzyskałyśmy odpowiedź - mówi przedstawicielka koła w Mystkowie - działamy od pięciu lat przy jednym ze stowarzyszeń i o tym czy zarejestrować się jako koło gospodyń będziemy decydować na najbliższym spotkaniu.

Zainteresowane mogą liczyć na pomoc pracowników ARiMR w wypełnianiu dokumentów - informuje Małgorzata Sadowy.

- Panie pytają przede wszystkim o pomoc finansową i na co mogą te środki przeznaczyć. O rejestrację, a także o to jakie kryteria muszą spełnić, aby założyć koło gospodyń - dodaje.

Każde z kół, które zarejestruje się do końca tego roku otrzyma dofinansowanie na rozwój i działalność statutową. Panie, które chcą dopiero założyć koło muszą złożyć dodatkowe dokumenty m.in. uchwałę założycielską. Z przyjętych przez Sejm zasad wynika, że w każdym sołectwie może być zarejestrowane tylko jedno koło. Jeśli jest ich więcej, a działają w formie stowarzyszenia, to rejestracja nie jest konieczna, ale z ustawowych korzyści będą musiały zrezygnować.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Nowe prawa na porodówkach. Mamy mogą być zaskoczone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Koła gospodyń wiejskich muszą się zarejestrować, by dostać dotacje. Co na to sądeczanki? - Gazeta Krakowska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki