Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta ma prawo godnie pożegnać swoje dziecko. I liczyć na pomoc

Iza Ossowska
Kiedyś ostrołęczanie stawiali znicze dla nienarodzonych dzieci pod sosną na cmentarzu parafialnym. Dziś tuż obok stoi grób dzieci utraconych.
Kiedyś ostrołęczanie stawiali znicze dla nienarodzonych dzieci pod sosną na cmentarzu parafialnym. Dziś tuż obok stoi grób dzieci utraconych.
Poronienia, dzieci urodzone nieżywe, śmierć żywo urodzonych noworodków – w 2014 roku w sześciu szpitalach w naszym regionie odnotowano 484 przypadki niekorzystnego zakończenia ciąży

W czwartek 10 września w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce zorganizowano spotkanie z przedstawicielami szpitali z Wyszkowa, Przasnysza, Ostrowi Mazowieckiej i Makowa Mazowieckiego.

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie perinatologii prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski przekazali założenia powstałego właśnie dokumentu, który trafił już do wszystkich 52 placówek z oddziałami położniczo-ginekologicznymi na Mazowszu.

Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych w Ostrołęce

Zdaniem wielu traktowanie pacjentek po utracie dziecka w szpitalach ciągle pozostawia wiele do życzenia. Większość szpitali nie ma uregulowanych zasad postępowania z pacjentkami po niekorzystnym zakończeniu ciąży. Rekomendacje mają służyć zapewnieniu kobietom, które tego chcą, godnego pożegnania się z dzieckiem i zachowania po nim pamiątek. Nie mają natomiast na celu narzucania pacjentkom konkretnych zachowań czy procedur.

Załączona ankieta ma pomóc wysondować, czy kobieta potrzebuje wsparcia i czy chce w ogóle rozmawiać o tym, co ją spotkało. Dokument zawiera również pakiet podstawowych informacji, m.in. dotyczących prawa do pochówku, urlopu macierzyńskiego, zasiłku macierzyńskiego i ewentualnie pogrzebowego. Zwraca też uwagę na zaproponowanie pomocy psychologicznej pacjentce i ojcu dziecka.

Pogrzeb dzieci utraconych

- Postanowiliśmy upowszechnić doświadczenia i dobre praktyki już stosowane przez niektóre mazowieckie placówki w tak trudnych sytuacjach – mówi wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Rekomendacje są podstawą do wypracowania przez każdy szpital odpowiedniego modelu postępowania.Skierowane są do personelu oddziałów położniczo-ginekologicznych. Bardzo ważne są ich kompetencje oraz wiedza jak właściwie, ze zrozumieniem i poszanowaniem praw, przekazać podstawowe informacje pacjentce, której stan po stracie dziecka bywa bardzo ciężki. Pomagają zapewnić należyte wsparcie jej i jej bliskim.

Rekomendacje można pobrać na stronie www.mazowieckie.pl.

Więcej na ten temat w najbliższym wydaniu "Tygodnika Ostrołęckiego".
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki