Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobieta czy mężczyzna - kto jest lepszym przełożonym?

ekruczyk
40 proc. Polaków uważa, że płeć nie ma żadnego związku z byciem dobrym szefem. Uważają tak zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Badanie przeprowadziła firma Manpower na grupie prawie 29 tys. kierowników i dyrektorów w 33 krajach. W Polsce przeprowadzono wywiady z 528 respondentami. Ankietowani odpowiedzieli na siedem pytań związanych z kobietami na kierowniczych stanowiskach.

Rodzina nie ogranicza

Okazało się, że dla 40 proc. osób płeć nie ma związku z byciem szefem. Dla 30 proc. badanych lepszym przełożonym okazał się mężczyzna. Dla 15 proc. respondentów lepsi menedżerowie to kobiety.

- W przypadku branży usługowej ważne są kompetencje miękkie, a ponieważ kobiety zwykle mają te kompetencje bardziej rozwinięte, dobre sprawdzają się pracując zarówno z pracodawcami, jak i kandydatami - tłumaczy Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska. W polskim oddziale tej firmy kobiety stanowią 84 proc. wszystkich zatrudnionych pracowników. Większość z nich pracuje na wyższych i średnich stanowiskach menedżerskich.

Ankietowanych zapytano, czy potencjał zawodowy kobiet jest ograniczony przez obowiązki związane z macierzyństwem. 52 proc. ankietowanych twierdzi, że tak. Według 41 proc. ankietowanych (w tej grupie zdecydowanie więcej jest mężczyzn) obowiązki związane z posiadaniem rodziny nie wpływaj ą na ograniczenie potencjału zawodowego kobiet. 64 proc. ankietowanych zna kobiety, które zajmują wyższe stanowisko kierownicze i są jednocześnie matkami.

Chcą być szefami
Większość badanych, zarówno w Polsce, jak i na świecie, uważa, że kobiety nigdy nie będą zajmowały 50 proc. i więcej wyższych stanowisk kierowniczych w czołowych firmach.

Sceptycyzm w tej kwestii przejawiają panie i panowie. 20 proc. respondentów w Polsce wskazuje okres mniej niż 10 lat jako ten, kiedy kobiety będą zajmowały co najmniej 50 proc. wyższych stanowisk kierowniczych w największych firmach. Badani w innych krajach byli bardziej pesymistyczni i wskazali okres od 10 do 20 lat.

Z badań wynika, że aspiracje zawodowe mężczyzn i kobiet różnią się. 31 proc. pytanych aspiruje do osiągnięcia poziomu kierownika lub kierownika działu w firmie średniej wielkości. W tej grupie 40 proc. osób to kobiety. Z kolei najwięcej mężczyzn zainteresowanych jest sprawowaniem stanowiska wyższej kadry zarządzającej.

Na pytanie dotyczące tego, czy założenie firmy i rezygnacja z kontynuowania kariery w aktualnym miejscu pracy wchodziłoby w grę, zarówno kobiety, jak i mężczyźni odpowiedzieli twierdząco. Na taką zmianę gotowych jest 85 proc. mężczyzn i 58 proc. kobiet.
Mamy te cechy
Doskonały lider powinien spełniać trzy funkcje. Stymulować ludzi, by dążyli do obranego wcześniej celu. Wyzwalać w sobie i w innych entuzjazm do działania. Pobudzać w sobie i w innych najlepsze cechy charakteru. To wszystko świetnie potrafią robić kobiety. Są urodzonymi liderkami. Mają pęd ku wiedzy.

Dlatego statystyki pokazują, że panie są lepiej wykształcone od mężczyzn, znają więcej języków obcych. Poza tym potrafią działać na wielu płaszczyznach. Umożliwia im to lepsze połączenie pomiędzy prawą i lewą półkulą. Dzięki temu mają szybszy przepływ informacji.

Źródło: gazetalubuska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki