Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłos na wagę złota (zdjęcia)

Ewelina Przygoda
Pięć sołectw przygotowało wieńce na dożynki
Pięć sołectw przygotowało wieńce na dożynki Fot. E. Przygoda
- Chciałbym, abyśmy wraz z postępem nie zatracili naszej ludzkości. Proszę o kultywowanie tej pięknej, rodzinnej tradycji - zwrócił się wójt Długosiodła Stanisław Jastrzębski do mieszkańców zgromadzonych na gminnych dożynkach. W czasie uroczystości uhonorowano rolników, ale nie zabrakło również dobrej zabawy dla całych rodzin.

Kłos na wagę złota

Dożynki poprowadziła Ewa Krysiak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury.
- To czas podziękowania za plony rolnikom. Jesteśmy wdzięczni za wasz trud i chcemy razem cieszyć się tegorocznymi plonami. Niech nam tego chleba nigdy na stołach nie zabraknie - powiedziała.
Starostami dożynek byli Anna i Tomasz Puścian, którzy przekazali chleb wójtowi oraz Krystynie Rytelewskiej, przewodniczącej Rady Gminy. Później odbyło się tradycyjne dzielenie chlebem ze zgromadzonymi.
- Chleb to symbol urodzaju, dostatki, którym dzielimy się z drugim człowiekiem - podkreśliła Ewa Krysia.
Stanisław Jastrzębski zwrócił uwagę, że zbiory w tym roku były trudne.
- Ale co mają powiedzieć mieszkańcy południa. Obyśmy nie zapomnieli o tych terenach - stwierdził.
Wójt zachęcał inwestorów do podejmowania przedsięwzięć w gminie.
- Bogactwa naszej ziemi powodują, że żyjemy w zdrowym i ekologicznym miejscu - wyjaśnił.
Dla radnej sejmiku województwa mazowieckiego Cecylii Domżały dożynki w Długosiodle to już dzień, który jest wpisany w jej życie rodzinne. Starosta Bogdan Pągowski stwierdził, że w tym roku każdy kłos zboża ma wagę złota, stąd dożynki mają jeszcze bardziej szczególną wartość. Stanisław Jastrzębski wspomniał również o nadchodzących wyborach samorządowych.
- Nie uciekniemy od nich. Frekwencja pozostawia wiele do życzenia. Musimy głosować, zamiast narzekać i zaangażować się - zachęcał.
W czasie imprezy podziękowano również artystom, którzy wzięli udział w dwóch plenerach malarskich w Długosiodle. To już było dziesiąte spotkanie malarzy w gminie.
- Nawet za granicą mówią o Długosiodle. O miejscowości, gdzie chaty są pomalowane. Nie ma życia bez artystów - podkreślił Stanisław Jastrzębski.
Na scenie w Długosiodle zaprezentowali się mniejsi i więksi wykonawcy: uczniowie Szkoły Podstawowej w Długosiodle, których przygotowała Julita Gąsiewska; zespół "Venus" i kabaret "Moherowe berety". Na dożynkach nie zabrakło stoisk z jedzeniem, biżuterią, miodem, chlebem. Impreza były okazją do nagrodzenia osób i sołectw. W konkursie na "Gospodarza roku 2010" nagrody otrzymali: Anna i Tadeusz Puścianowie z Zapasu; Hanna i Wiesław Jakubowscy z Grądów Szlacheckich oraz Janina i Krzysztof Kowalscy z Długosiodła (gospodarstwo w Pecynie). Sieczychy zostały wybrane najbardziej "Estetycznym sołectwem". W konkursie "Czysta i piękna zagroda" I miejsce przypadło Renacie i Andrzejowi Wolęcckich z Prabut, a wyróżnienie Stanisławie i Tadeuszowi Filipowiczowie z Łączki. Na dożynki wieńce przygotowało pięć sołectw: Grądy Szlacheckie, Znamiączki, Blochy, Długosiodło, Chrzczanka Folwark, które otrzymały za to równorzędne nagrody. W konkursie kulinarnym na najsmaczniejszą potrawę regionalną wystartowało kilka grup: sołectwa: Grądy Szlacheckie, Marianowi, Ostrykół Włościański; Stowarzyszenie "Tradycyjnie i nowocześnie na wsi" (Przetycz, Augustowo, Plewki); grupa samopomocowa "Supermama" działająca przy GOPS; grupa samopomocowa rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne działająca przy GOPS; Aktywna Akademia Seniorów w Blochach; Suski Stare. Wszyscy otrzymali wyróżnienia za swoje wyroby.

Tradycyjnie na dożynkach radni i władze dzielili się chlebem z mieszkańcami
(fot. Fot. E. Przygoda)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki