Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcze – jak się przed nimi chronić? Plaga kleszczy w polskich lasach. Jak wyciągnąć kleszcza?

aw
Kleszcze grasują w okresie od marca do listopada. Są ciepłolubne, więc kiedy tylko temperatura przekroczy kilka stopni na plusie wyjdą na łowy.
Kleszcze grasują w okresie od marca do listopada. Są ciepłolubne, więc kiedy tylko temperatura przekroczy kilka stopni na plusie wyjdą na łowy.
Kleszcze: jak się przed nimi chronić? Czy istnieją skuteczne sposoby walki z kleszczami? Kleszcze przenoszą wiele poważnych chorób. W Polsce ok 30% kleszczy jest nosicielami krętka borelii, która wywołuje boreliozę. Zaczyna się ciepły sezon i wszyscy zaczniemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Pamiętaj, że kleszcze czyhają nie tylko w lasach!

Kleszcze: śmiertelne zagrożenie dla człowieka

Kleszcze to zagrożenie dla nas wszystkich. Spotkać je możemy w miejskich parkach, na placach zabaw dla dzieci czy osiedlowych boiskach. Kleszcze żerują od marca do listopada, są raczej ciepłolubne. Aby być ubezpieczonym przed ukąszeniem kleszcza warto pamiętać o kilku czynnikach.

SPRAWDŹ TEŻ:

Kleszcze - mistrzowie survivalu żerują. Grozi nam wysyp!

Ochrona przed kleszczami. Jak się zabezpieczyć?

Najprostszą i najbardziej intuicyjną ochroną przed ukąszeniem kleszcza jest odpowiednie ubranie. Kleszcze szukają dużych obszarów skóry, w której znajdą sobie odpowiednie miejsce do zagnieżdżenia. Na wycieczkę do lasu, nawet w czasie największych upałów, zakładamy długie rękawy i nogawki. Stawiamy na przewiewne materiały, ale ubranie powinno zakrywać jak najwięcej ciała. Aby ochronić się przed ukąszeniem kleszcza, w obszary leśne nie wychodzimy także w niepełnych butach. Najlepiej sprawdzi się obuwie sportowe. Warto dodatkowo zastosować na skórze środki na kleszcze dostępne w aptekach.

ZOBACZ TAKŻE:

Te owady zmieniają lato w horror. Czy są dla nas groźne? Których należy się obawiać? Sprawdź na kolejnych slajdach.

Te owady zmieniają lato w horror. Czy są dla nas groźne? Któ...

Kleszcze przenoszą ponad 20 różnych chorób, nazywanych koinfekcjami, a około 30% kleszczy w Polsce jest nosicielami krętka borelli, który wywołuje boreliozę. Aby doszło do infekcji, według szacunków, kleszcz musi pozostać na powierzchni skóry przez 24 godziny. Właśnie dlatego tak ważna jest ochrona przed ukąszeniem kleszcza.

ZOBACZ TAKŻE:

Borelioza - choroba, która ukrywa się i niszczy organizm

Jak wyciągnąć kleszcza?

Niestety nie da się uchronić przed kleszczami w 100%, więc jeśli już zdarzy nam się sytuacja podbramkowa, pierwszym i naczelnym pytaniem jest „jak wyciągnąć kleszcza?” W sieci istnieje wiele magicznych sposobów i możliwości natomiast nie polecamy sprawdzania ich na własnej skórze. Kleszcza najłatwiej wyciągnąć kiedy nie jest jeszcze mocno zagnieżdżony, dlatego po każdym wypadzie na łono natury trzeba dokładnie sprawdzić całe ciało. Miejsca, które wymagają szczególnej uwagi to te, w których mamy najcieńszy naskórek, czyli:

  • pachwiny,
  • szyja,
  • okolice ucha,
  • zgięcia łokci i kolan.

Jak usunąć kleszcza?

Kiedy kleszcz jest już zagnieżdżony i musimy go wyciągnąć wykorzystajmy do tego celu pęsetę. Kleszcza nie należy smarować żadnymi specyfikami ani szarpać na boki. Kleszcza należy złapać tuż przy skórze, a następnie pociągnąć lekko, ale zdecydowanie do góry. Po wyciągnięciu upewniamy się czy kleszcz został usunięty w całości. Ranę po ukąszeniu dezynfekujemy np. spirytusem, a ręce dokładnie myjemy mydłem. Przez kolejne 30 dni należy obserwować miejsce ukąszenia. W momencie pojawienia się zaczerwienienia, czy kulistych rumieńców konieczna będzie wizyta u lekarza.

Wyznając zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć pamiętaj o odpowiednim ubraniu i środkach na kleszcze przed wyjściem na dłuższą wycieczkę czy szybki spacer. Przygotuj się na ciepły sezon i stocz zwycięską walkę z kleszczami. Aktualnie mamy do czynienia z ociepleniem klimatu, więc nie można się spodziewać, że kleszcze znikną z naszego życia. Świadomość zagrożenia i umiejętność poradzenia sobie z wyciągnięciem kleszcze na pewno ułatwi Ci życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki