Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kleszcz - owad to czy pajęczak?

Jarosław Sender
Telewizory, aparaty i piękne książki w nagrodę za wiedzę i wspaniałe zdjęcia

Ta sporna kwestia wniknęła podczas konkursu ekologiczno-łowieckiego, rozgrywanego w L0 im. Marii Curie-Skłodowskiej. Stanęło, że jednak pajęczak. W konkursie, organizowanym po raz pierwszy przez powiat makowski, Polski Związek Łowiecki i WFOŚi GW zmagało się prawie 80 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

Uczniowie pisali testy, a potem trwała ostra rywalizacja na ustnym etapie (na poziomie szkół podstawowych rozstrzygnięta dogrywką).

Jak rozróżnić płeć bażanta?

Bo i niełatwe były pytania. Trzeba było wiedzieć, na przykład: na czym polega płacz roślin? Co to jest guzikarz, a co to jest lizawka? Jak rozróżnić płeć bażanta? Albo - na jakiego grubego zwierza polował Zbyszko z Bogdańca wraz z Jagienką?

Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zdobyła SP w Młynarzach, drugie - SP w Gąsewie, trzecie SP z Karniewa. W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyło GP z Różana, na drugim miejscu było GP z Gąsewa, na trzecim GP z Czerwonki. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wystartowały tylko dwie szkoły: LO im. Marii Curie-Skłodowskiej z Makowa i LO z Kras¬nosielca. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie makowskiego liceum.

Zdobywcy pierwszych miejsc otrzymali telewizory, za drugie miejsce nagrodą był aparat fotograficzny, za trzecie - odtwarzacz DVD.

Oko w oko z przyrodą

Z konkursem wiedzy połączony był konkurs fotograficzny "Oko w oko z przyrodą powiatu makowskiego". Wpłynęło na niego 160 zdjęć, obrazujących uroki ziemi makowskiej. Jury, pod przewodnictwem Janusza Żerańskiego przyznało trzy pierwsze równorzędne nagrody: Grzegorzowi Gierkowi, Kamilowi Włodarskiemu, Zbigniewowi Wyrzykowskiemu. Wyróżniło także fotografie Anny Kneć i Tomasza Bielawskiego.

- Fotografowanie przyrody jest trudniejsze niż jej malowanie - mówił Janusz Żerański. - Bo trzeba ją uważnie podpatrywać, by znaleźć interesujący motyw. A potem artystycznie uchwycić go w obiektywie.

Dzika przyroda rzadko widoczna jest na fotografiach. Raczej już obłaskawiona, choć zdarzała się dziewicza.

Jurorzy oceniali światło, kompozycję, temat fotografii. Najpiękniejsze zdjęcia - jak zapowiedziała Joanna Rzepka z wydziału rozwoju gospodarczego starostwa - znajdą się w albumie promującym powiat.

Konkursowe zmagania uczniów obserwowali m.in. Ryszard Dziadak - dyrektor biura WFOŚ iGW w Ostrołęce, dr Jerzy Ponikiewski - prezes Ostrołęckiej Okręgowej Rady Łowieckiej, Jan Szpunar - przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Ostrołęce. Zaproszeni byli też przedstawiciele kół łowieckich, dyrektorzy szkół, wójtowie. Gospodarzami ekologiczno-artystycznego spotkania byli starosta Zbigniew Deptuła i Robert Kluczek, dyrektor LO im. Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie impreza się odbywała.

Jerzy Ponikiewski podkreślił wagę wiedzy o środowisku naturalnym i troski o to środowisko, dziękował młodzieży za chęć jej pogłębiania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki