Kiełczew. Europejskie Dni Ptaków, 5.10.2019. Młodzi obserwatorzy na nadbużańskich łęgach wyśledzili 25 gatunków

Hanna Chromińska
W ramach Europejskich Dni Ptaków młodzi obserwatorzy z gminy Małkinia Górna policzyli, ile ich jest
W ramach Europejskich Dni Ptaków młodzi obserwatorzy z gminy Małkinia Górna policzyli, ile ich jest Hanna Chromińska
Kiełczew. W ramach Europejskich Dni Ptaków młodzi obserwatorzy z gminy Małkinia Górna policzyli, ile ich jest.

5 października 2019 r., w Kiełczewie w gminie Małkinia Górna, na nadbużańskich łęgach dwudziestu członków koła ornitologicznego działającego przy małkińskim GOKiS wzięło udział w zajęciach przygotowanych i poprowadzonych przez Ewelinę Puścian i Hannę Chromińską. Robili to po raz trzeci w ramach Europejskich Dni Ptaków.

Zaobserwowali 204 osobniki

Młodzi ornitolodzy zaobserwowali 204 osobniki z 25 gatunków. Najliczniej obserwowane gatunki to:

  • szpaki,
  • trznadle,
  • sroki,
  • wrony siwe,
  • skowronki.

Zawsze w październiku

Europejskie Dni Ptaków odbyły się po raz 26., jak co roku w pierwszy weekend października. Obserwatorzy ptaków z Europy i Azji Centralnej wyruszyli na wycieczki i wyprawy, aby obserwować jesienne migracje ptaków i rozmawiać o zagrożeniach, jakie czyhają na ptaki w trakcie ich wędrówek.

Europejskie Dni Ptaków - największe jesienne święto miłośników awifauny – to okazja do obserwacji migracji różnych gatunków oraz organizowania akcji edukacyjnych poszerzających wiedzę o zagrożeniach, z jakimi spotykają się ptaki i o sposobach ich ochrony.

W Polsce organizatorem i koordynatorem Europejskich Dni Ptaków jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). EDP są organizowane przez OTOP w ramach projektu „Wolontariat wysokich lotów” współfinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Słonka tegorocznym patronem

Ptasią edukację wspiera obieranie gatunku patronującego EDP (co roku innego). W roku 2019 patronem EDP wybrano słonkę – jeden z gatunków tzw. pechowej trzynastki ptaków, na które w Polsce wciąż można polować, mimo zmniejszającej się liczebności. Liczebność zamieszkującej w podmokłych lasach słonki szacuje się obecnie w Polsce na ok. 10 - 30 tys. par. Wśród przyczyn zmniejszenia się liczebności słonki wymieniana jest przede wszystkim utrata siedlisk spowodowana osuszaniem podmokłych terenów leśnych, a także polowania.

Akcja w liczbach

Z tzw. szybkich raportów przesłanych do koordynatora EuroBirdwatch 2019 wynika, że w
tegorocznej edycji Europejskich Dni Ptaków odbyło się 1089 wydarzeń, w których wzięło udział 28.920 uczestników. Łącznie w całej Europie zaobserwowano 4.272.230 ptaków.

W Polsce do OTOP/BirdLife zgłoszono 95 wydarzeń EDP (3. miejsce w klasyfikacji europejskiej), w których wzięło udział 2802 uczestników (4. miejsce w klasyfikacji europejskiej).

Dane z szybkich raportów wskazują, że obecnie w naszej części Europy trwa intensywny przelot grzywaczy i szpaków. W Polsce podczas EDP zaobserwowano łącznie 144.030 osobników - w tym 45.878 grzywaczy, 13.106 szpaków i 11.655 bogatek. Podobny skład gatunkowy zwycięskich ptaków odnotowano w sąsiednich państwach – w Czechach, na Litwie, na Ukrainie, a także na Węgrzech i w Austrii. Szczegółowe dane dotyczące obserwacji EDP w Polsce zostaną podane przez OTOP w drugiej połowie października.

Niestety, patronującej tegorocznej akcji słonki nie udało się zaobserwować pod Kiełczewem, ale członkowie koła ornitologicznego znacznie poszerzyli wiedzę na temat tego gatunku, poznali także różne metody sporządzania notatek z obserwacji terenowych.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie