Kiedy szczepić psa przeciw wściekliźnie? Kota też można. Dane są alarmujące, wzrost zachorowań u zwierząt domowych o 500 procent

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Od początku roku w Polsce odnotowano ponad 100 przypadków wścieklizny
Od początku roku w Polsce odnotowano ponad 100 przypadków wścieklizny pixabay.com
Udostępnij:
Od początku 2022 roku w Polsce odnotowano 25 przypadków zachorowań zwierząt na wściekliznę, w tym wśród psów i kotów. Objawy wścieklizny u psa to m.in. nadmierna pobudliwość, agresja, ochrypłe szczekanie czy ślinotok. Wścieklizna u kotów może objawiać się podobnie, wspomnieć należy np. nieustanne miauczenie, agresywne zachowanie. 30 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii w tym roku pod hasłem: Nieszczepiony? Nie wierzę! Zaszczep zwierzę!

Wścieklizna jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna przywołując dane Głównego Inspektoratu Weterynarii, podaje, że w 2021 roku odnotowano wzrost o 500 proc. zachorowań wśród zwierząt domowych, a o 1080% wzrosła liczba przypadków wśród dzikich zwierząt w porównaniu z 2020 rokiem.

Sytuacja jest na tyle poważna, że Komisja Europejska we współpracy z Głównym Inspektoratem Weterynaryjnym na przełomie marca i kwietnia tego roku, przeprowadziła specjalny audyt, podczas którego kontrolowała aktualne działania związane ze zwalczaniem choroby i jej prewencją na terenie Polski, przekazuje Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

Kiedy szczepić psa przeciwko wściekliźnie? Masz taki obowiązek, w niektórych rejonach też kota

Zgodnie z obwiązującymi przepisami prawa, posiadacze psów zobowiązani są zaszczepić je przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez zwierzę 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Szczepienie kotów nie jest obowiązkowe, jednak mając na uwadze ryzyko zakażenia szczególnie w tych województwach, w których stwierdzono przypadki wścieklizny w bieżącym roku, w trosce o ich i swoje bezpieczeństwo warto poddać je szczepieniom. Koty wychodzące często znajdują się poza kontrolą swoich właścicieli i są szczególnie narażone na kontakt z chorymi zwierzętami, a tym samym mogą stać się źródłem wścieklizny dla ludzi, przestrzega Główny Lekarz Weterynarii

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna wskazuje, że dane z poszczególnych województw są na tyle alarmujące, że w niektórych wprowadzono nakaz szczepienia domowych kotów. GLW: Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie obowiązuje na terenie obszaru zagrożonego wścieklizną w województwie mazowieckim oraz na terenie powiatu opolskiego, puławskiego, ryckiego i łukowskiego w województwie lubelskim.

Poznaj objawy wścieklizny i ludzi i zwierząt

Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, która wg danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce. Jak wyjaśnia Główny Inspektorat Sanitarny, wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia. Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez ugryzienie przez zwierzę lub bezpośredni kontakt (zwykle śluzówek, uszkodzonej skóry) ze śliną zakażonych zwierząt.

Objawy wścieklizny u ludzi:

  • bóle głowy,
  • gorączka,
  • nudności,
  • niepokój,
  • podniecenie,
  • obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia.

Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt. Co ważne, okres inkubacji trwać może 3-8 tygodni (lub dłużej).

GLW: Wścieklizna jest zakaźną wirusową chorobą ssaków (w tym ludzi), która atakuje centralny układ nerwowy i praktycznie zawsze kończy się śmiercią.

Chore zwierzę może stać się agresywne, nie odczuwa lęku przed ludźmi, co może prowadzić do pokąsania. Osoba pogryziona przez chore zwierzę może zostać skierowana na szczepienie poekspozycyjne, dlatego istotne jest szybkie zgłoszenie kontaktu z podejrzanym zwierzęciem do właściwych miejscowo: Powiatowego Inspektoratu Weterynarii oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Objawy wścieklizny u psów, kotów, bydła, świń, owiec, kóz, koni i dzikich zwierząt znajdziesz w galerii:

Należy bezwzględnie unikać kontaktu z podejrzanym zwierzęciem i nie dotykać zwłok zwierząt podejrzanych. W przypadku objawów nasuwających podejrzenie wścieklizny bądź też znalezienia martwego zwierzęcia (np. lis, nietoperz) sprawę należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii.Objawy wścieklizny u zwierząt i ludzi - sprawdź --->

Nowe przypadki wścieklizny u zwierząt w Polsce. To śmierteln...

Okres inkubacji wścieklizny wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy.

Zaszczep swoje zwierzę przeciw wściekliźnie

Nieszczepiony? Nie wierzę! Zaszczep zwierzę! – pod takim hasłem w Polsce, rozpoczynają się tegoroczne obchody Światowego Dnia Szczepień Zwierząt połączone z Europejskim Tygodniem Szczepień oraz Światowym Dniem Lekarzy Weterynarii. W polskie obchody zaangażowały się instytucje takie jak:

  • Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna,
  • Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierzątm
  • Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET.

Jak tłumaczy lek. wet. Marek Mastalerek, prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, to właśnie prowadzone na masową skalę szczepienia przeciw wściekliźnie, dzikich oraz tych domowych zwierząt, powodują znaczne ograniczenie występowania tej śmiertelnej dla ludzi i zwierząt choroby.

– Prowadzona co roku, od 30 lat akcja szczepienia dzikich zwierząt, niemal wyeliminowała występowanie wścieklizny. Ostatni śmiertelny przypadek zachorowania wśród ludzi miał miejsce ponad 20 lat temu – dodaje Mastalerek.

Lek. wet. Andrzej Lisowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt: - Pomimo ogromnego rozwoju wiedzy na temat wielu chorób zakaźnych u ludzi i zwierząt lekarze weterynarii obserwują rozwój najgroźniejszej pandemii w XXI wieku wywoływanej przez wirus „dyletantyzmu”, który zabija więcej ludzi i zwierząt niż pozostałe czynniki zakaźne.

Oferty dla Twojego pupila

miejsce #1

Josera

Josera Meatlovers Pure Jagnięcina 400g

130,80 zł10,90 zł-92%
miejsce #3

Totobi

Luba Chusteczki Do Pielęgnacji Wrażliwych Miejsc

9,78 zł3,89 zł-60%
miejsce #5

Zolux

Zolux Kaganiec regulowany taśma rozmiar 3

28,40 zł17,12 zł-40%
miejsce #6

Vet Expert

Vet Expert Puppy szampon dla szczeniąt i kociąt 250ml

35,99 zł21,99 zł-39%
miejsce #7

LickiMat

Lickimat Mata Antystresowa Buddy Krzyżyk - Miękka

49,90 zł31,72 zł-36%
miejsce #8

Hunter

Hunter Szelki dla psa Hilo Comfort M/L turkus

179,30 zł120,00 zł-33%
miejsce #9

Mikita

MIKITA RUMEN-TABS MEGAVIT 150 TABLETEK

45,90 zł31,99 zł-30%
miejsce #10

Mufart Zagroda Dla Psa Biały 15104

239,99 zł178,00 zł-26%
miejsce #12

amiplay

Amiplay Szelki Scout Denver L Max 39 45-60Cm Czerwony

67,00 zł53,99 zł-19%
miejsce #15

Chaba

Chaba Smycz Chrom Z Rączką 4P

32,35 zł27,87 zł-14%
miejsce #16

Trixie

Trixie Smycz Linka Treningowa Dla Psa Fuksja S-L 15M

29,60 zł25,39 zł-14%
miejsce #17

Dogcessories

Dogcessories Mata Węchowa Szaro-Zielona 40X45Cm

56,99 zł51,49 zł-10%
Materiały promocyjne partnera

- Wirus ten infekuje ludzi, u których występuje brak „odporności” spowodowanej brakiem elementarnej wiedzy biologicznej na poziomie szkoły podstawowej. Szerzy się dzięki ogólnemu dostępowi do mediów społecznościowych, w których ten „wirus” się namnaża i infekuje następne setki, tysiące czy dziesiątki tysięcy „podatnych organizmów”. Jedyną „szczepionką” zapobiegającą szerzeniu się tego wirusa jest przekazywanie rzetelnej wiedzy ogółowi społeczeństwa. Temu celowi służy kampania, w którą zaangażowało się Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Małych Zwierząt.

Mamy nadzieję, że większość właścicieli zwierząt towarzyszących będzie przekonana, że warto szczepić naszych podopiecznych, ponieważ tylko w ten sposób możemy uratować życie im oraz sobie – podsumowuje dr Lisowski.

Radosław Knap, sekretarz generalny stowarzyszenia POLPROWET zauważa, że tegoroczna akcja, której zwieńczeniem jest obchodzony 30 kwietnia Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii, to ważny element w profilaktyce zdrowotnej wpisującej się w strategię Europejskiej organizacji AnimalhealthEurope promującej ideę #JednednoZdrowie.

– Zorganizowana przez nas wspólna akcja pt. „Nieszczepiony? Nie wierzę! Zaszczep zwierzę!” miała na celu pokazanie roli szczepienia zwierząt jako ważnego społecznie tematu. Jak widać z reakcji użytkowników portali społecznościowych, jest ona potrzebna i z pewnością będzie kontynuowana w kolejnych latach – tłumaczy Radosław Knap.

- Codzienna praca lekarzy weterynarii zapewnia bezpieczeństwo i zdrowie nie tylko naszym pupilom, ale także nam samym. - W Światowym Dniu Lekarzy Weterynarii warto zwrócić uwagę, że osoby zawodowo zajmujące się weterynarią pracują nie tylko w lecznicach, hodowlach, ogrodach zoologicznych, schroniskach, ale także w inspektoratach i urzędach oraz na uczelniach, w laboratoriach czy też w wielu firmach farmaceutycznych. Bez względu na miejsce pracy łączy ich dążenie do zapewnienia dobrostanu i zdrowia zwierząt, co wprost przekłada się także na gwarancję zdrowia ludzi – podsumowuje Radosław Knap.

Źródła: Główny Inspektorat Weterynarii, GIS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kiedy szczepić psa przeciw wściekliźnie? Kota też można. Dane są alarmujące, wzrost zachorowań u zwierząt domowych o 500 procent - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie