Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

AKTUALNA GODZINA 29.03.20. Zmiana czasu na letni. Czy w tym roku zmieniamy czas na letni? Czy nadal obowiązuje zmiana czasu?

Lila Sayed
Lila Sayed
Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni 2020? Zmiana czasu w marcu 2020. Z której godziny na którą 22.03.20
Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni 2020? Zmiana czasu w marcu 2020. Z której godziny na którą 22.03.20
AKTUALNA GODZINA 29.03.20. Zmiana czasu na letni. C Czy w tym roku zmieniamy czas na letni? Czy nadal obowiązuje zmiana czasu? - nadszedł czas, żeby zacząć przyzwyczajać się do późno zapadającego zmroku, ciepłych wieczorów i krótkich nocy, czyli do nadchodzącego lata. W marcu przestawiamy zegarki na czas letni? Kiedy nastąpi zmiana czasu 2020? W który marcowy weekend nastąpi zmiana czasu?

AKTUALNA GODZINA 29.03.20. Zmiana czasu na letni. C

W 2020 roku Polaków obowiązuje jeszcze zmiana czasu. Najwcześniej ten obowiążek zostanie zniesiony w 2021 roku.

Z której godziny przestawiamy zegarki na letni 2020?

Zmiana czasu na letni 2020 czeka nas w ostatni weekend marca, z 28 na 29 marca 2020 roku. W ostatnią niedzielę marca przestawimy wskazówki zegarów o godzinę do przodu (z godz. 2 na godz. 3). Będziemy spali o godzinę krócej, ale dzięki temu słońce będzie zachodziło godzinę później, a to oznacza dłużej będzie jasno. Wydłużą się dni i skrócą noce...

Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni 2020

***

Pomysł Franklina

Skąd pomysł na to, by zmieniać czas? Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ideę zmiany wskazówek zegara o godzinę w zależności od pór roku wymyślił amerykański wynalazca Benjamin Franklin. To właśnie on był pierwszą osobą, która opisała, jakie korzyści można osiągnąć dzięki zmianie czasu w różnych sezonach.

Wiele lat później pomysł ten postanowili spieniężyć Brytyjczycy, którzy wyliczyli, że takie rozwiązanie może być bardzo ekonomiczne i pozwoli zaoszczędzić miliony funtów. Pierwsi na świecie zmianę czasu wprowadzili w 1916 roku Niemcy. Polacy doświadczyli takiej praktyki dopiero podczas okupacji hitlerowskiej.

Dziś już wiemy, że w Unii Europejskiej zmiana czasu przestanie obowiązywać od 2021 roku.

Śnieg na święta 2019? Czy to możliwe? Jaka będzie pogoda? Czy Boże Narodzenie będzie białe? Pogoda na grudzień 2019 w Polsce 12.12.19

Pogoda na sylwestra i Nowy Rok 2020. Temperatury. Czy będzie...

Zmiana czasu szkodzi?

Nawet jeśli nie mamy żadnego zegarka, to nasze ciało i tak zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest pora dnia. Jak to możliwe? Mechanizmem tym steruje nasz zegar biologiczny. W jaki sposób? Trzech amerykańskich naukowców, którzy opisali szczegółowo to zjawisko, nagrodzono za to Nagrodą Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii. Na przykładzie modelu muszki owocówki badaczom udało się wykazać, że ilość promieni słonecznych, które docierają do nas w ciągu dnia, ma związek ze zmianą ekspresji genów, co w konsekwencji wpływa zarówno na rytm okołodobowy, jak i to, w jaki sposób poszczególne organy naszego ciała zostaną pobudzone do aktywności w określonym momencie.Okazuje się, że zjawisko to może mieć związek m.in. z tym że np. rankiem jesteśmy bardziej narażeni na zawały i udary. Od ilości naturalnego światła zależy także praca naszych hormonów (zwłaszcza kortyzolu, czyli hormonu stresu oraz serotoniny, która ma wpływ na nasz nastrój).

Skąd nasz organizm wie, która jest godzina, czyli co nas cze...

Zmiana czasu ma wpływ na podwyższenie ryzyka zawału serca - wykazali fińscy naukowcy. W ciągu kilku dni po zmianie czasu dochodziło do wyraźnego wzrostu liczby zawałów (najwięcej było ich w środę w pierwszym tygodniu po zmianie czasu wiosną). Jesienią zawały zdarzały się najczęściej w czwartek.

Badacze potwierdzili, że dwa dni po zmianie czasu dochodziło do większej liczby udarów niedokrwiennych. Zdarzały się one jednak wyłącznie u panów.

Prognoza pogody na Wszystkich Świętych. Czy 1 listopada będzie ciepło? Jaka będzie pogoda w Święto Zmarłych 21.10.19

Pogoda na 1 listopada 2019: Przyda się płaszcz! Prognoza pog...

Przestawienie zegarków o godzinę, może mieć także związek z naszym apetytem na kaloryczne przekąski – zwłaszcza te bardzo słodkie i niezdrowe.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany