KHW: pieniądze są tylko do marca. Fuzja z PGG na Prima Aprilis

Kamila Rożnowska
Sytuacja Katowickiego Holdingu Węglowego jest fatalna - jego zadłużenie wynosi 2,5 mld złotych
Sytuacja Katowickiego Holdingu Węglowego jest fatalna - jego zadłużenie wynosi 2,5 mld złotych ARKADIUSZ GOLA
Do fuzji Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego ma dojść przed 1 kwietnia. Przy połączeniu PGG będzie potrzebować 400 mln zł „wzmocnienia”. Inwestor jest poszukiwany.

Nasza sytuacja jest bardzo trudna. Wypłaty za marzec są zagrożone - mówił wczoraj Tomasz Cudny, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa. Właśnie wczoraj przedstawiono sytuację oraz harmonogram restrukturyzacji KHW.

O ile jeszcze do niedawna tylko mówiło się, że KHW powinien zostać połączony z Polską Grupą Górniczą, o tyle po wczorajszym posiedzeniu w Warszawie można już to przyjmować za pewnik. Właśnie za takim scenariuszem optują posiadacze obligacji Katowickiego Holdingu Węglowego, czyli banki.

Do połączenia obu spółek ma dojść najpóźniej do końca marca. Biznesplan będzie gotowy jeszcze w tym miesiącu.

KHW dokapitalizowany zostanie 700 milionami zł przez Eneę, TF Silesia i Węglokoks. W wyniku połączenia następnych 400 mln zł będzie potrzebować również Polska Grupa Górnicza. Inwestor, który mógłby dokapitalizować PGG, jest poszukiwany.

W styczniu i lutym prowadzić będziemy mocno działania sprzedażowe, żeby sobie poradzić z trudną sytuacją. Ale nie da się prowadzić potężnej firmy, która zatrudnia ponad 13 tys. osób, myśląc przez 3/4 miesiąca, jak zabezpieczyć środki na wypłaty- mówił Tomasz Cudny, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa.

Sytuacja KHW jest fatalna. Jego zadłużenie wynosi 2,5 mld złotych, a niemal połowa z tej kwoty (ok. 1,2 mld zł) to zadłużenie z tytułu wyemitowanych obligacji. Po powstaniu Polskiej Grupy Górniczej, czyli nowej spółki, która przejęła kopalnie i zakłady dawnej Kompanii Węglowej, i wdrożeniu programu naprawczego dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, KHW czekał w kolejce na ratunek. Ten musi nadejść niebawem.
Przypomnijmy: początkowo plan zakładał, że holding pozostanie (jak dotychczas) jako samodzielne spółka. Trzech inwestorów - spółka energetyczna Enea, Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Węglokoks - ma dokapitalizować ją kwotą 700 mln zł. Jednak w połowie grudnia minister energii Krzysztof Tchó-rzewski i jego zastępca Grzegorz Tobiszowski poinformowali oficjalnie, że KHW powinien zostać połączony z PGG. Po wczorajszym posiedzeniu komisji sejmowej wydaje się, że słowo „powinno” można zamienić na „będzie połączony”.

- Instytucje finansowe (posiadacze obligacji KHW - przyp. red.) we wstępnych rozważaniach powiedziały nam albo połączenie, albo nie ma przedłużenia terminu finansowania w KHW - mówił w Sejmie Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii. Podczas prowadzonych rozmów z bankami, nie było zgody, aby przy samodzielnym funkcjonowaniu KHW, przedłużyć spółce termin wykupu obligacji albo zamienić część długu na akcje w mającym powstać nowym holdingu.

Tobiszowski przedstawił również plan działania na najbliższe miesiące: jeszcze w tym tygodniu mają być kontynuowane rozmowy z bankami, które notabene w miniony piątek wyraziły zgodę na przedłużenie negocjacji w sprawie restrukturyzacji zadłużenia KHW o trzy miesiące. W styczniu ma być gotowy biznesplan dla spółki, niewykluczone również, że w tym miesiącu (lub w lutym) przedstawiciele rządu udadzą się do Brukseli poinformować o podejmowanych działaniach. W styczniu lub lutym miałoby też dojść do spotkania ze związkami, aby przedstawić szczegółowe propozycje fuzji, a do sfinalizowania połączenia miałoby dojść najpóźniej do końca marca, aby obie spółki zaczęły działać razem od 1 kwietnia.

Oznacza to, że najbliższe miesiące będą bardzo intensywne, bo do rozstrzygnięcia i ujednolicenia jest wiele obszarów, żeby tylko wspomnieć o tak prozaicznej sprawie, jak systemy informatyczne, z których korzystają przy ul. Damrota (siedziba KHW) i przy ul. Powstańców (siedziba PGG). Gorące dyskusje będą z pewnością dotyczyły spraw pracowniczych. Bowiem w KHW obowiązuje układ zbiorowy, a w PGG jeszcze go nie ma. Poza tym przed powstaniem PGG strona społeczna zgodziła się, aby zawiesić w nowej spółce wypłatę czternastki na dwa lata. Natomiast KHW jest aktualnie jedyną z trzech spółek górniczych, gdzie nagroda ta nie została (jeszcze) zawieszona.
Jeszcze, bo zarząd KHW przed świętami zwrócił się do strony społecznej z wnioskiem o jej zawieszenie za 2016 i 2017 rok. Związki nie zgodziły się na zawieszenie jej za rok poprzedni, bo jak podkreślały, pracownicy odkładali na nią przez ostatnie 12 miesięcy. Nieoficjalnie wiadomo, że propozycja zarządu wynikła z fatalnej kondycji finansowej KHW, który może stanąć przed dylematem: albo wypłata czternastki, albo wypłata bieżących wynagrodzeń.

Grzegorz Tobiszowski w barbórkowym wywiadzie DZ, pytany o to, z jakimi wyrzeczeniami będą musieli liczyć się górnicy z KHW, gdy nowa spółka będzie powstawać, odpowiadał: Naprawdę nie jesteśmy skłonni, aby w procesie restrukturyzacji KHW zaczynać, albo w ogóle przewidywać, że któryś ze składników wynagrodzeń odbierzemy pracownikom.

Połączenie PGG i KHW

Pieniądze, które dokapitalizują holding, to jedno (700 mln zł). Grzegorz Tobiszowski poinformował, że PGG będzie też potrzebowała wzmocnienia finansowego. Chodzi o dodatkowe 400 mln zł. Inwestor, który obejmie akcje na tę kwotę, poszukiwany.

Wiceminister Tobiszowski zwracał uwagę, że pieniądze na inwestycje w dwóch kopalniach KHW (w My-słowicach-Wesołej oraz Murckach-Staszic) muszą być uruchomione jak najszybciej, aby na jesień zdążyć z uzyskaniem odpowiednich mocy produkcyjnych.

- PGG nie jest jeszcze tak silna, aby mogła udźwignąć trudną sytuację w KHW. Te 400 mln zł wsparcia jest po to, by nie stracić tego, co mamy w PGG - mówił wiceminister Tobiszowski.

Kopalnie KHW zostaną włączone do PGG jako „Ruch KHW”.

Z holdingu ma zostać wydzielona spółka mieszkaniowa, natomiast Katowicki Węgiel ma zostać połączony z Węglozbytem (należy do Węglokoksu).

Nieoficjalnie wiadomo, że przy wariancie połączenia, nie jest brana pod uwagę redukcja zatrudnienia w KHW o 5 tys. osób.
Wcześniej pojawiały się plany, wg których w nowym KHW poziom zatrudnienia miałby wynieść 8-8,5 tys. osób (teraz pracuje tam ponad 13 tys.). Ok. 2 tys. miałoby skorzystać z pakietu osłon, problem pojawiłby się jednak z ok. 3 tys. pracowników.

Dzieci śpiewają kolędy. Kliknij i posłuchaj

Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT? To zależy od Ciebie.

Wideo

Materiał oryginalny: KHW: pieniądze są tylko do marca. Fuzja z PGG na Prima Aprilis - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Powierzchniowiec

Są na powierzchni stanowiska,na który nie chciał byś robić rylu,baranie jeden.

g
gornik

Rozliczyć Zarząd KHW. Gdzie są pieniądze za sprzedaż. Ile poszło na premię dla prezesa i reszty a nie zabierać fizycznym którzy na nich robią na dole. Może ktoś się tym zainteresuje. !!!!!!!!!!!!!!!!

G
Gość

przestań kłamać kartki talony 13/14 barbórka pit pokarz a nie pasek z wypłaty

G
GÓRNIK Z KHW

WITAM ZA SYTUACJĘ W K.H.W. ODPOWIADA BYŁY PREZES ŁUKASZCZYK Z NADANIA KOLESI Z PO-PSL FACET NIE MIAŁ POJĘCIA O GÓRNICTWIE.CIEKAW JESTEM CO PORABIAJĄ JEGO DORADCY FINANSOWI NA CZELE Z KLIMKIEM CUKIERNIKIEM Z CHEŁMU SLĄSKIEGO OCZYWIŚCIE TEŻ Z NADANIA PO-PSL.

E
EX-Górnik

Te kopalnie to już przysłowiowy Titanic. Właśnie wpłynął na górę lodową i zaczyna powoli tonąć. Zwolnilem się ze Staszica w grudniu 2016 roku bo mam łeb na karku i widzę co się dzieje. Nie mam zamiaru być Leonardo Di Caprio i iść na dno razem z tym kolosem. Jak można połączyć do zadłużonej firmy kolejną firmę która też jest zasłużona? A no po to żeby wyssac z kopalni max ile się da a potem oglosza upadłość i to będzie czarnego złota w Polsce.

m
mosche

KWK POLSKA -120LET --PRZYSZEDŁ
MASON GRAF VON BUSECK --i co
NIYMA -NIYMA - NIY BYDZIE -BROCHA OBIECAŁA ŻE OK I CO ZAMYKO -GRAF KOZOŁ -
BISMARCK MIOL RACJO -- HAHAHAHHAHAHAHHAAAA

p
pppp

węgiel był i będzie zawsze i POLSKI !!!!!!!!!!!!!!!!! NAJLEPSZY ci co mieli ten tani sami sie przekonali ze POLSKI jest najlepszy i tyle

h
hanys

zarabiamy tyle tylko ze z tego co zarobisz reszta idzie na podatki i inne pierdoly..!!lepiej mniej by brali a ty wiecej zarobisz... ostatnio nadsztgar powiedzial ze nasza dniowka wynosi 250zl powinni my j****.. to my go wysmiali bo on zarabia 3000zl tylko a my konspira ze 5000zl ma pozyczki do tego i sie zamknol ale oczym tu gadac my wiemy jak jest..

m
miecia

Zdjęcie z KWK K-J też cuda obiecywali i co nie ma już kopalni !!!!

M
Mirosław

My pracujemy nie kradnę odwracają 40% pensji na Barbórkę i 14. To niech dadzą to do pensji. Co to za połączenie jeśli khw zarabia na tonę włgla na czysto 23zł, pgg 7zl.

d
dasd

14 wyplate mam wpisana w umowe o prace,nie podpisywalem ze z niej rezygnuje wiec jakim prawem mam z niej zrezygnowac jak to wypracowane moim zdrowiem pieniadze za tamten rok?.Pracujac 1050 pod ziemia w najgorszym syfie na scianach w tym miesiacu na RĘKĘ dostalem 2600 z deputatem weglowym (czyli 466 zl) bez tego dostalbym niecale 2200..Niech oddaja mi moje naleznosci i czas zrobic kurs na co innego niech te darmozjady ryzykuja zyciem i szargaja zdrowie sami za takie pieniadze...Do górnictwa sie idzie dla kasy bo to wyniszczajaca praca ,a jak jej tam nie ma to niech sprowadzaja ukrainców..Moja córka pracuje w hurtowni czesci samochodowych dostala w tym miesiacu 2400,a tatus idiota dziennie sie modli by ich zobaczyc ,i na ketonalu dziennie z wysilku i tych temperatur za 2600..I jeszcze chca zabierac a w mediach napisza ze zarabiamy po 6 tys ..Pytam kto?..Znam takich co na scianie dostali w tym miesiacu 2300-2400..Takie sa realia drodzy rodacy a nie po 6 !!!

o
olo

Czyli jak co roku najpierw artykul ze trzeba zawiesic 14 tke a potem ze khw to bankryt i gora do lutego marca ma pieniadze i tak od kilku lat ten interes sie kreci a jakie to polaczenie jek wierchuszka ma zostac nietknieta pgg sobie nieporadzijak damrota i kopalnie nie odchudzi z pracownikow od brania

B
Berg

Nie dla wszystkich 14 i barbórki ...

g
górnik

zdelegalizować związki zawodowe przygotowujące kolejne oszustwo Narodu za ich pieniądze. S znalazła poplecznika do krętactwa i oszukiwania Polaków, górników dla utrzymania pozycji obrońcy robotników. Oszustom powiemy NIEEEEEEEEEE.

j
jakie oszczędności

I tak kartki powinny być za faktyczne zjazdy a nie odbijanie i wracanie do biura.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3