Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Juwenalia. Kiedy i gdzie narodziło się święto studentów? Jego historia sięga aż XV wieku!

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Korowód studentów na ulicach Krakowa. Juwenalia 2022.
Korowód studentów na ulicach Krakowa. Juwenalia 2022. Wojciech Matusik/ Polska Press
Juwenalia, czyli wielkie święto studentów, powróciło po dwuletniej pandemicznej przerwie do Warszawy, Krakowa, Poznania i innych większych miast Polski. Na ulicach można było w tym roku zobaczyć barwne korowody, w parkach organizowane były grille i inne atrakcje, a także koncerty znanych wykonawców. Juwenalia zawsze cieszą się dużą popularnością, nie tylko wśród studentów. Niewiele osób jednak wie, jaka jest historia tego święta i że pierwotnie miało ono nazywać się… saturnaliami. Poznajcie historię juwenaliów – największej studenckiej imprezy!

Spis treści

Historia juwenaliów. Narodziły się w Rzymie czy w Krakowie?

Nazwa juwenalia pochodzi od łacińskiego słowa luvenalia, które oznacza „igrzyska młodzieży”. W 59 roku n. e. zapoczątkował je cesarz Neron. Rzymskie igrzyska mogą kojarzyć się z zawodami sportowymi, jednak ówczesne juwenalia formą przypominały te współczesne. Uczty, biesiady, występy młodych śpiewaków – tak w skrócie można byłoby opisać rzymskie juwenalia.

Juwenalia w Polsce zapoczątkowano w XV wieku. Na Uniwersytecie Jagiellońskim organizowano wówczas korowody, w których przechadzali się grajkowie i mimowie. Jednak pierwsze juwenalia, obchodzone w znanej nam formie, odbyło się w 1964 roku, gdy świętowano 600-lecie UJ-otu.

Wówczas uczestnicy, bawiąc się, grając i śpiewając przeszli z Wawelu na Rynek Główny. Hasło, które wtedy wykrzykiwano, brzmiało: „Od Kazimierza Wielkiego do Kazimierza Lepszego”. Rektorem uczelni był wówczas prof. Kazimierz Lepszy. Od tego momentu imprezy studenckie, które nazwano juwenaliami, organizowane są corocznie także na innych uczelniach w Polsce. Odbywają się głównie w maju i w czerwcu.

Tradycje związane z juwenaliami

Przyjmuje się, że w trakcie juwenaliów studenci „przejmują” miasto. Symbolizuje to przekazanie przez prezydenta młodym ludziom kluczy do bram miasta, które odbywa się zazwyczaj po przejściu barwnego korowodu studentów. Zwykle juwenalia są dniami wolnymi od zajęć na uczelni.

Przejście korowodu studentów, poprzebieranych za rozmaite postacie z filmów, książek, popkultury i nie tylko otwiera kilkudniową imprezę. Na ulicach miast można wówczas spotkać Batmana, Harry’ego Pottera czy księżniczkę Leię. Niektórzy, zamiast wymyślać kostiumy, decydują się jedynie na założenie maski czy peruki.

Podczas święta studentów młodzi ludzie uczestniczą w nietypowych rozgrywkach sportowych, kulturalnych i muzycznych. Obecnie główną atrakcją na juwenaliach są koncerty znanych wykonawców.

Nazwa juwenaliów

Początkowo impreza miała być nazwana saturnaliami, co nawiązywało do tradycji rzymskiego święta boga Saturna, jednak prof. Florian Nieuważny zwrócił uwagę na to, że nazwa „juwenalia” bardziej oddaje charakter święta studentów. Ostatecznie więc wydarzenie to nazwano juwenaliami.

Juwenalia na polskich uczelniach

W zależności od tego, gdzie odbywają się juwenalia oraz, która uczelnia je organizuje, obowiązują różne nazwy. Warszawscy studenci świętują Ursynalia. Imprezy uniwersytetów ekonomicznych nazywane są Ekonomaliami, a medycznych – Medykaliami. Na Uniwersytecie Rzeszowskim obchodzone są KultURalia, a na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu – Agronalia. Z kolei Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje Delfinalia. Nietypową nazwę noszą juwenalia na Politechnice Śląskiej, mówi się o nich Igry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Juwenalia. Kiedy i gdzie narodziło się święto studentów? Jego historia sięga aż XV wieku! - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki