Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz w ognisku

md
Dziesięć lat działa w Małkini Środowiskowe Ognisko Wychowawcze Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

W szkole nr 2 w Małkini 3 grudnia odbyły się uroczystości jubileuszowe. Przybyli wszyscy, którym bliskie są problemy dzieci.
Spotkanie w jednym miejscu ponad 70 ludzi dobrej woli było okazją do podsumowania dotychczasowej działalności placówki i do podziękowania wszystkim za wielkie serce, jakie okazali pomagając w działalności ogniska. Duże odznaki "Przyjaciel Dziecka" wręczono: Spółdzielni Mieszkaniowej "Zacisze" z Małkini, Spółdzielni Mleczarskiej "Ostrowia" z Ostrowi Mazowieckiej i piekarni pani Cymbalak z Andrzejewa. Małe odznaki "Przyjaciel Dziecka" dostało 21 darczyńców, 38 osób otrzymało specjalne dyplomy "Przyjaciela Dziecka", a 26 piękne podziękowania za współpracę i wielką pomoc. Dziesięciu członków Zarządu Gminnego TPD, za swoją wielką pracę na rzecz wszystkich dzieci, dostało srebrne odznaki "Zasłużony Działacz TPD".
Dzieci z ogniska specjalnie na tę okazję przygotowały krótkie przedstawienia teatralne, które bawiły, ale też dawały do myślenia. To dowód, że pomimo trudności, jakie mają w swoich domach oraz trudności wychowawczych, jakie sami sprawiają nauczycielom, dzieci potrafią się zorganizować, nauczyć i przy okazji doskonale bawić.
To nie wszystko. Dzięki przychodzeniu do ogniska prawie wszystkim dzieciom udaje się zdać do następnej klasy, zrozumieć trudną matematykę, odrobić na czas zadane lekcje, nauczyć się przygotowywać posiłki i zmywać po nich, poznać praktyczne, edukacyjne i rozrywkowe zastosowanie komputerów.
Środowiskowe Ognisko Wychowawcze TPD w Małkini to niepubliczna placówka opiekuńczo-wychowawcza, mająca na celu zapobieganie niedostosowaniu i sieroctwu społecznemu dzieci i młodzieży oraz zapewnienie pomocy rodzicom mającym poważne trudności w sprawowaniu opieki i wychowywaniu dzieci. Ognisko prowadzi i nadzoruje Zarząd Oddziału TPD w Warszawie, w porozumieniu z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowi Mazowieckiej.
Ognisko było organizatorem i animatorem wielu kulturalnych i sportowych imprez lokalnych, współorganizatorem akcji letniej i wyjazdów dla najbiedniejszych dzieci na wakacje oraz wielu innych działań społeczno-wychowawczych.
- Do naszego ogniska chodzą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Publicznego Gimnazjum nr 2 w Małkini - mówi kierownik placówki Teresa Dylewska. - Od samego początku ognisko mieści się w pomieszczeniach Spółdzielni Mieszkaniowej "Zacisze", która nieodpłatnie je nam udostępnia. W zamian za to zajmujemy się głównie dziećmi i całymi rodzinami mieszkającymi w blokach spółdzielni. Pomagamy im rozwiązywać problemy wychowawcze, trudności życiowe i rodzinne, organizujemy pomoc materialną.
Codziennie do ogniska przychodzi 40 dzieci. Mają zapewnioną fachową opiekę po zajęciach lekcyjnych. Wiedzą dobrze, że ognisko to ich drugi dom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki