Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz w deszczu

mb
Prezes - wójt Marek Kubaszewski - wręcza listy z podziękowaniami
Prezes - wójt Marek Kubaszewski - wręcza listy z podziękowaniami Fot. M. Bubrzycki
W strugach deszczu swoje 85-lecie świętowała największa 2 października w pow. ostrowskim Ochotnicza Straż Pożarna w Małkini Górnej.

Rozpoczęto ją uroczystą Mszą świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył ks. prałat Marian Niemyjski - obecnie proboszcz w Kadzidle, ale jeszcze kilka lat temu proboszcz parafii w pobliskich Zawistach i budowniczy tamtejszego kościoła. Do kościoła i z kościoła strażaków-ochotników z Małkini poprowadziła zaprzyjaźniona orkiestra strażacka z Ciechanowca w woj. podlaskim pod batutą Krzysztofa Witkowskiego. Przybyły też poczty sztandarowe jednostek OSP z Broku, Bogut-Pianek, Nura, Zarąb Kościelnych i Nieskórza, a także z OSP z gminy Małkinia. Remiza strażacka, przed którą odbył się uroczysty apel, wygląda inaczej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Wymieniono w niej okna oraz ocieplono i pomalowano na żywe kolory elewacje. Ładniej wygląda też otoczenie remizy. Na tę uroczystość mundury strażackie przywdziało kilkudziesięciu druhów z Małkini na czele z wójtem Markiem Kubaszewskim, który jest prezesem OSP. Dowódcą uroczystości był komendant OSP Witold Biegaj, a głównym prowadzącym uroczystość Andrzej Wyszogrodzki - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP. W ten sobotni dzień gośćmi małkińskiej straży byli m.in. trzej posłowie: Zbigniew Deptuła, Zbigniew Krutczenko i Marian Piłka, komendant wojewódzki policji gen. Wiesław Stach, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i zastępca prezesa Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP Elżbieta Lanc, zastępca prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Zdzisław Remiszewski, wicestarosta Józef Polak, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Krzysztof Hoffmann, komendant powiatowy policji mł. insp. Sławomir Lewandowski, burmistrz Ostrowi i wójtowie sąsiednich gmin. 85-lecie małkińskiej straży było okazją do odznaczeń i podziękowań. Złotym Medalem "Za zasługi dla pożarnictwa" wyróżnieni zostali Józef Mowel, Roman Wachowski i Jan Założyński, srebrnymi - Artur Borowy, Marek Rybnicki, i Paweł Socik, a brązowymi - Dariusz Górecki i Andrzej Socik. Odznakę Wzorowego Strażaka przyznano Krzysztofowi Gołębiewskiemu. Prezes Marek Kubaszewski wręczył też listy dziękczynne dla: Jana Założyńskiego, Zdzisława Biegaja, Józefa Mowela, Stanisława Zyśka, Stanisława Chojnowskiego, Franciszka Wawrzyńczaka, Jerzego Wdowiaka, Kazimierza Jakackiego, Andrzeja Najgrodzkiego, Witolda Biegaja i Andrzeja Wyszogrodzkiego. Gdy przyszedł czas przemówień gości, znów zaczęło padać, więc jubileuszowy apel zakończono, a licznie przybyli goście mogli pogratulować strażakom już wewnątrz remizy, przy uroczystym obiedzie.

***

Ochotnicza Straż Pożarna w Małkini Górnej powstała w 1919 roku, założyli ją młodzi rolnicy - Wacław Krysiak, Czesław Założyński i Edmund Założyński. Zbiórki strażaków, których było ok. trzydziestu, odbywały się w salce parafialnej. W roku 1924 powstała orkiestra strażacka, instrumenty kupiono za pieniądze przekazane przez Polonusów z USA. Straczyło ich także na budowę pierwszej remizy na gruncie parafii. W latach 30. małkińska straż gasiła pożary także w sąsiednich gminach, np. w roku 1931 w Zuzeli, gdy ogień strawił 30 gospodarstw. W czasie wojny wielu strażaków zginęło na froncie, w obozach i podczas Powstania Warszawskiego. Po wojnie jednostka OSP odżywa. Już w roku 1947 gotowa była dokumentacja na nową remizę, ale powstała ona dopiero w 20 lat później. To był jeden z bardziej okazałych budynków w ówczesnej Małkini. W roku 1969 strażacy dostają samochód bojowy Żuk z wyposażeniem. W 1979 roku, w 60-lecie OSP, strażakom wręczono sztandar. Od tego czasu wciąż jest rozbudowywana remiza. W 1995 roku małkińska OSP wpisana zostaje do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pierwszym prezesem OSP był wójt gminy Orło Jan Przywoźny, a kolejnymi - jeszcze przed wojną - ks. Edmund Walter i Jerzy Lesiewski, a po wojnie: Bolesław Opiatowski, Aleksnader Putrzyński, Józef Siwek, Kazimierz Jakacki, Marian Biegaj, Bronisław Kowalczyk, Mieczysław Tryfon, Andrzej Wyszogrodzki, Marek Kubaszewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki