Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Co roku korzysta z niej pięć tysięcy uczniów

Mieczysław Bubrzycki
Dyrektor Krystyna Skibicka przyjmuje gratulacje i upominki od licznych gości.
Dyrektor Krystyna Skibicka przyjmuje gratulacje i upominki od licznych gości. fot. A. Mierzwiński
Powiatową Poradnię Wychowawczo-Zawodową powołano 1 września 1969 roku. Miała rozwiązywać zgłaszane przez nauczycieli i wychowawców problemy dzieci i młodzieży.

W 1975 roku przemianowano ją na Miejską Poradnię Wychowawczo-Zawodową, która objęła zasięgiem miasto i gminę Ostrów oraz gminy Brok, Małkinia, Wąsewo i Długosiodło. Kolejną zmianę organizacyjną przynosi rok 1993, kiedy placówka przekształca się w Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, która od 1 stycznia 1999 r., w ramach kolejnej reformy administracyjnej, przechodzi pod starostwo i teraz obejmuje swym działaniem wszystkie gminy powiatu ostrowskiego.

23 września Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna świętowała 40-lecie. Honory gospodyni pełniła dyrektor Krystyna Skibicka. Udział w jubileuszu wzięli przedstawiciele władz samorządowych wszystkich gmin, dyrektorzy szkół, szefowie urzędów, instytucji i zakładów współpracujących na co dzień z poradnią. Były gratulacje, życzenia, kwiaty i upominki, a także nagrody. Poradnia została wyróżniona między innymi medalem 10-lecia powiatu ostrowskiego. Gospodarze nie pozostali w tyle i zrewanżowali się gościom pamiątkowymi "kryształowymi kostkami współpracy" oraz okolicznościowymi dyplomami.

Po przemówieniach goście zwiedzili gabinety diagnostyczno-terapeutyczne, wystawę obrazującą pracę poradni, a także wystawy prac malarskich pracowników: psychologa - Agnieszki Sokół i pedagoga - Marty Deoniziak. Obchody 40- lecia poradni zakończyła sesja popularno-naukowa z referatami: "Innowacje w pracy terapeutycznej z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych" - Marty Deoniziak oraz "Homo ludens - człowiek zabawy" - Iwony Stachowiak. (

W poradni pracuje dzisiaj 11 osób, w tym 4 psychologów, 3 pedagogów, logopeda i lekarz, na których pomoc i merytoryczne wparcie oczekuje niemal 17 tys. dzieci i młodzieży z 7 przedszkoli, 40 "zerówek", 48 szkół podstawowych, 19 gimnazjów, 2 szkół specjalnych, oraz 5 szkół ponadgimnazjalnych. Rocznie z porad korzysta 5 tys. uczniów o różnego rodzaju dysfunkcjach, zaburzeniach rozwojowych, problemach szkolnych i osobistych. Co roku wydaje się tu średnio 150 orzeczeń do kształcenia specjalnego i nauczania indywidualnego, a także ok. 500 opinii, przeprowadza się blisko 1800 badań, udziela 1500 porad i konsultacji, a niemal 200 osób korzysta z terapii pedagogicznej, logopedycznej i psychologicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki