JESIEŃ W OGRODZIE

Jarosław Sender

WRZESIEŃ

"Gdy wrzesień ciepły i suchy, październik zwykle nie szczędzi pluchy".

We wrześniu dni są coraz krótsze. Słońce nie grzeje już tak mocno jak w lipcu i sierpniu, a noce są coraz chłodniejsze. Poranne mgły, a nawet wczesne przymrozki zwiastują nadchodzącą jesień. Już wkrótce drzewa i krzewy przywdzieją jesienną szatę. Będzie bajecznie kolorowo aż do czasu, kiedy z drzew i krzewów opadną ostatnie liście. Jesienią będziemy mieli bardzo dużo pracy w ogrodzie. Zbiór owoców i warzyw dostarczy nam zapewne wiele radości. Obfite plony z warzywnika i sadu będą w pewnym stopniu zapłatą za trudy i całoroczną pracę w ogrodzie.

Zbiór owoców. Od połowy września przystępujemy do zbioru owoców z odmian wczesnojesiennych, takich jak: Lobo, Prima, Antonówka, Jestar, Red¬kroft, Sawa, Witos i Jupiter. Owoce po¬winniśmy zrywać w miarę ich dojrzewania. W pierwszej kolejności zrywamy owoce najbardziej dorodne, wyrośnięte i o ładnie wybarwionej skórce. Zrywanie owoców w dwóch lub trzech turach i w odstępach przynajmniej jednego tygodnia pozwoli lepiej dojrzeć owocom pozostającym na drzewach. We wrześniu zbieramy również owoce ze śliwek. Do bezpośredniego spożycia zbieramy śliwki z szypułkami, a przez¬na¬czone na różnego rodzaju przetwory możemy strząsać. W okresie letnio-jesiennym powinniśmy przez cały czas zbierać zgniłe owoce spod drzew, a następnie wynosić, wywozić je z ogrodu lub głęboko zakopać.

Jabłka jesienne. Charakteryzują się niezwykle silnym aromatem. Przecho¬wywane w odpowiednich warunkach zachowują pełnię przydatności do spożycia przez długi czas. Zbiór owoców należy przeprowadzić w najbardziej optymalnym czasie, aby jabłka za długo nie pozostawały na drzewie. Jest to jeden z warunków wpływających na czas przechowywania owoców. Drugim warunkiem jest odpowiedni zbiór. Należy przeprowadzić go ostrożnie i starannie, by nie uszkodzić owoców. Wszelkie uszkodzenia przyczynią się do obniżania trwałości i stają się ogniskami rozwoju infekcji. Jabłka jesienne przechowywane w pomieszczeniu o dużej wilgotności, częstym wietrzeniu i o temperaturze około 5°C przetrwają do końca grudnia. Zaleca się, aby jabłka do przechowywania zawijać w papier gazetowy tak, aby nie stykały się bezpośrednio ze sobą. Wśród jabłek jesiennych wyróżniamy trzy grupy odmian. Odmiany wczesnojesienne (wczesne), odmiany śred¬niowczesne: Spartan, Champion, Koksa, Elise, Elstar, Koral - zbiór owoców na przełomie września i październi
ka. Odmiany późne: Jonagold, Topaz i Pinova - zbiór owoców od początku do połowy października.

Winorośl. Pod koniec września przystępujemy do zbioru winogron. Najbar¬dziej dorodne grona ścinamy ostrym nożem lub sekatorem i przeznaczamy je do bezpośredniego spożycia. Mniej dorodne pozostawiamy na krzewie, aby bardziej dojrzały i były słodsze. Po pierwszych lekkich przymrozkach zbieramy je i przeznaczamy na przetwory, np. domowy wyrób win.

Orzechy laskowe. We wrześniu zbieramy orzechy laskowe. Jeżeli zauważymy, że zaczynają opadać z okryw i spadają na ziemię, to znak, że przyszedł czas, aby zbierać orzechy z krzewów. Zebrane owoce należy dosuszyć w temperaturze pokojowej. Orzechy przechowujemy w małych, przewiewnych woreczkach.

Pomieszczenie do przechowywania. We wrześniu powinniśmy przystąpić do przygotowania pomieszczenia, przeznaczonego do przechowywania owoców i warzyw. Do tego celu najczęściej przeznaczamy piwnice. Ściany bielimy wapnem i opryskujemy je zapobiegawczo Miedzianem przed porażeniem owoców chorobami grzybowymi. Skrzynki drewniane i plastikowe, w których będziemy przechowywać owoce, należy dokładnie umyć i zdezynfekować roztworem sody. Potem suszymy je na słońcu, a przed włożeniem do nich owoców, zlewamy kilkakrotnie wodą, aby wchłonęły jak najwięcej wilgoci. W tak przygotowanych skrzynkach owoce nie będą więdły. Owocami najbardziej nadającymi się do przechowywania są jabłka i gruszki.

Rośliny cebulowe. We wrześniu sadzimy rośliny cebulowe zimujące w gruncie, jak: tulipany, hiacynty, przebiśniegi i szafirki. Przed posadzeniem należy starannie przekopać zagon, usuwając wszystkie chwasty z korzeniami i dokładnie wy¬rów¬nać ziemię. Do sadzenia wybieramy cebule większe i zdrowe, a następnie zaprawiamy je środkiem grzybobójczym, np. Kaptanem 50. Rośliny cebulowe sadzimy na różnych głębokościach. Cebule hiacyntów sadzimy na głębokości mniej więcej 12 cm, a tulipanów 15 cm. Po posadzeniu cebul rabatę starannie zagrabiamy.

Mieczyki. Przystępujemy do wykopywania bulw mieczyków. Część nadziemną przycinamy nożem lub sekatorem na wysokości około 5 cm. Bulwy należy wykopywać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić małych bulw przybyszowych. Po wykopaniu przenosimy je na kilka dni do suchego i przewiewnego pomieszczenia, a następnie czyścimy i oddzielamy bulwki przybyszowe. Przez zimę przechowujemy je w piwnicy, ułożone w ażurowych pojemnikach.

Dalie i pacioreczniki (kanny). Karpy dalii i paciorecznika wykopujemy po pierwszych przymrozkach. Część nadziemną odcinamy na wysokości 10 cm. Oczyszczone karpy dalii przenosimy do piwnicy i obsypujemy wilgotnym torfem, aby zbytnio nie przeschły. Kłącza paciorecznika wraz z ziemią przenosimy do piwnicy. Na rozłożonej folii ustawiamy jedne obok drugich i co pewien czas zraszamy wodą.

Wykopywanie warzyw. Pod koniec miesiąca wykopujemy warzywa korzeniowe, takie jak: pietruszka, marchew, buraki ćwikłowe i selery. Grządki po zabranych warzywach dokładnie porządkujemy. Usuwamy resztki roślin, wyrównujemy ziemię i zagrabiamy warzywnik.

Pelargonie i fuksje. Rośliny doniczkowe, takie jak pelargonie i fuksje, przed pierwszymi przymrozkami przenosimy do pomieszczeń jasnych i chłodnych (o temperaturze ok. 10°C). Dokładnie czyścimy z suchych liści, przycinamy pędy i stopniowo ograniczamy podlewanie wodą, aby w stanie spoczynku przetrwały do wiosny.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie