Spis treści
Na co chorował Jerzy Stuhr? Choroby Jerzego Stuhra i niecodzienne zachowanie w szpitalu
Jerzy Stuhr z problemami zdrowotnymi zaczął się zmagać pod koniec lat 80. W 1988 roku, w wieku 41 lat, aktor przeszedł pierwszy zawał serca, drugi – w 2016 roku. W 2011 roku zdiagnozowano u niego raka krtani. W 2020 roku Jerzy Stuhr miał udar mózgu, a w 2023 roku – po ponad 10 latach – doszło do wznowy nowotworu. Aktor musiał przejść operację i spędził na OIOM-ie kilka tygodni. Choć zmiana została usunięta, Stuhr przez długi czas pozostawał osłabiony.
W rozmowie z Mariuszem Szczygłem w programie „Rozmowy NieWygodne” przyznał, że podczas porannych obchodów lekarze nie widywali go w piżamie – aktor zakładał eleganckie ubranie i wyjściowe buty. Stuhr „urywał się” także ze szpitala.
– Koło 12:00 wyskakiwałem nawet do kawiarni. Nie mogłem się poddać – mówił Jerzy Stuhr.
Aktor zmarł 9 lipca 2024 roku.
Jerzy Stuhr wiedział, jak cierpi Zbigniew Ziobro. Aktor myślał o zakończeniu kariery?
Już po pierwszym zawale lekarze sugerowali Stuhrowi, że czas zakończyć karierę aktorską. Powtórzyli to też w czasie walki z nowotworem oraz po drugim zawale i udarze. Po zawirowaniach związanych z problemami zdrowotnymi oraz kłopotami z prawem aktor wrócił na scenę w 2024 roku. Rola Konstantina Stanisławskiego, mistrza metody gry aktorskiej, w sztuce Tadeusza Słabodzianka pt. „Geniusz” miała być ukoronowaniem artystycznego dorobku Jerzego Stuhra.
– Teatr, który kocham i uczenie młodych, co jeszcze bardziej kochałem, to już chyba czas zakończyć.
W rozmowie z „Newsweekiem” aktor opowiedział o swoim doświadczeniu choroby nowotworowej. Powiedział też, że współczuje Zbigniewowi Ziobrze.
– Wznowa jest częstym przypadkiem w nowotworze. Ale wytrzymałem. Mam dokładnie to samo, co Ziobro. Takie samo cięcie. Mam dla niego współczucie, bo leżałem na takim samym łóżku. I wiem, co to jest. Wiem, jak to boli. Wiem, co to znaczy nie móc podnieść ręki, nie móc wstać. Prawie trzy tygodnie byłem na OIOM-ie – mówił Jerzy Stuhr.
Aktor wspominał ten trudny czas.
– Myślałem tylko o tym, ile jeszcze kroków dzisiaj? Dokąd dojdę? Do łazienki czy do recepcji? Z balkonikiem czy dam radę o własnych siłach?
Zbigniew Ziobro opowiedział o swojej chorobie. Szykował się również na najgorsze
Co oznacza wznowa raka?
Wznowa raka (lub wznowa nowotworu) to nawrót choroby nowotworowej. Może nastąpić w różnym czasie po zakończonej terapii pierwotnego ogniska choroby – tygodnie, miesiące, a nawet lata później.
– Wznowa choroby onkologicznej zaczyna się zwykle od komórek nowotworowych, których nie udało się zniszczyć lub usunąć w ramach leczenia. Zdarza się, że ilość komórek rakowych, które przetrwały terapię jest tak mała, że ich wykrycie w trakcie badań kontrolnych jest w praktyce niemożliwe – czytamy na portalu onkologicznym Zwrotnikraka.pl. – Nawrót choroby nowotworowej nazywany jest od miejsca, w którym pojawiło się ognisko pierwotne, nawet jeśli występuje w innej części ciała. Rzadko zdarza się, aby kolejna diagnoza była zupełnie nowym, pierwotnym nowotworem.
Wyróżniamy kilka rodzajów wznowy choroby nowotworowej:
- wznowa lokalna (miejscowa) raka – w miejscu swojego pierwotnego wystąpienia,
- nawrót regionalny nowotworu – nowotwór wnika w tkankę lub węzły chłonne w pobliżu pierwotnego miejsca wystąpienia choroby,
- wznowa odległa raka – w różnych miejscach całego organizmu.
Źródła:
- Jerzy Stuhr obawia się utraty kontroli. "Najgorszy jest ciągły strach" Newsweek
- „Rozmowy (nie)wygodne”. Stuhr: Oswoiłem się z myślą o śmierci [WIDEO] TVP INFO
- WZNOWA RAKA – NAWRÓT CHOROBY NOWOTWOROWEJ portal onkologiczny Zwrotnikraka.pl
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Oto śliczna żona Krzysztofa Stanowskiego - zdjęcia. Marta spełnia się jako dietetyk
- Mężczyźni o tych imionach są najgorszymi mężami. Mają trudny charakter
- Oto najśmieszniejsze nazwy miejscowości w Polsce! To nie jest żart. One istnieją!
- Felicjan Andrzejczak: "Jolka" była moim przekleństwem - WYWIAD WIDEO