MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeden procent na dobroczynność

RozmawiaŁa Aneta Kowalewska
Od wczoraj do końca kwietnia, rozliczając się z podatku dochodowego za ubiegły rok, możemy przeznaczyć jeden procent swoich dochodów na tzw. organizację pożytku publicznego. Jak to zrobić, wyjaśnia Czytelnikom "Głosu" naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie Szczepan Brzozowski.

Organizacje pożytku publicznego zarejestrowane w powiecie wyszkowskim.

- Fundacja Idzik
- Stowarzyszenie Klub Ekologiczny Wyszków
- Ochotnicza Straż Pożarna w Wyszkowie
- Wyszkowskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych "Ważna Róża";
- Stowarzyszenie na rzecz Gminy Somianka "Soma".
Niektóre ogólnopolskie organizacje pożytku publicznego mają swoje oddziały, filie, przedstawicielstwa w Wyszkowie. Jedną z nich jest np. Związek Harcerstwa Polskiego.

Co zmieniło się w przepisach podatkowych, że możemy część swoich dochodów zamiast państwu oddać organizacji pozarządowej?
- Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie podatnik może przekazać jeden procent podatku dochodowego na wsparcie organizacji, które realizują działania pożytku publicznego (na przykład w sferze edukacji, oświaty, rozwoju gospodarczego czy pomocy społecznej). Daje to możliwość wsparcia swoimi pieniędzmi działań wybranej organizacji pożytku publicznego.
n Jak technicznie wygląda przekazywanie pieniędzy?
- Wpłaty części swojego podatku może dokonać każda osoba fizyczna, która w zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37) pomniejszy należny podatek o kwotę przeznaczoną na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości odpowiadającej 1 proc. należnego podatku, pod warunkiem, że kwotę tę w okresie od 1 stycznia tego roku do momentu złożenia zeznania wpłaci na konto organizacji pożytku publicznego.

Skąd podatnik może się dowiedzieć, czy organizacja, której chce dać pieniądze, ma status organizacji pożytku publicznego?
- Można to sprawdzić na przykład w internecie. Należy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie pod adresem http://opp.ms.gov.pl/ istnieje wyszukiwarka podmiotów Organizacji Pożytku Publicznego. Jeśli uzyskamy takie potwierdzenie, trzeba na konto tej organizacji przelać pieniądze. Następnie, wypełniając zeznanie podatkowe, wpisać to w odpowiednim miejscu (będą takie rubryki na nowych formularzach) i dołączyć potwierdzenie przelewu.
n Czy wszyscy podatnicy mogą wspierać takie organizacje?
- Toczy się jeszcze spór prawny, czy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą płacący 19-procentowy liniowy podatek dochodowy będą mogli korzystać z tego "jednego procenta". Chodzi o to, że z ustawy wynika, iż przedsiębiorcy płacący 19-procentowy podatek dochodowy nie mają prawa korzystać z żadnych ulg. A jednoprocentowy odpis na organizacje pożytku publicznego niektórzy traktują właśnie jako ulgę. Jaka będzie interpretacja nowych przepisów - zobaczymy. Mam nadzieję, że wątpliwości te zostaną szybko wyjaśnione.

Czy Pana zdaniem wyszkowianie będą korzystać z tej możliwości wspierania pozarządowych organizacji?
- Mam nadzieję, że tak. Taka zresztą jest, pochodząca ze Skandynawii, idea tego rozwiązania - budowania społeczeństwa obywatelskiego, które ma wpływ na dzielenie państwowych pieniędzy. Wydaje mi się także, że wielka jest rola mediów i samych organizacji w informowaniu o takiej możliwości. Obawiam się jednak, że konieczność dokonania przelewu na konto jakiejś organizacji będzie zniechęcać. Nie ze względu na koszty, ale na konieczność dokonania samej operacji. Po prostu większość ludzi jest zajęta, zagoniona własnymi sprawami. Gdyby jeszcze chodziło tu o jakąś ulgę, gdyby podatnik do kieszeni miał otrzymać jakieś pieniądze, pewnie by o nie zabiegał. Mam jednak nadzieję, że wykształcimy w sobie obywatelskie myślenie i będziemy pamiętać, że każdy z nas może kiedyś potrzebować wsparcia jednej z takich organizacji, dlatego warto zadać sobie trochę trudu, by którąś z nich wesprzeć, zwłaszcza gdy jest taka możliwość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki