Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Paweł II patronem miasta. Zobacz zdjęcia z odsłonięcia tablicy

Piotr Ossowski
Dziś odbyły się uroczystości związane z ustanowieniem św. Jana Pawła II patronem miasta.

Przypomnijmy, że stosowną uchwałę rada miasta podjęła już w zeszłym roku. W czerwcu tego roku rzecz dokonała się formalnie – decyzją watykańskiej Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Dziś odsłonięto na ratuszu tablicę informującą, że św. Jan Paweł II jest patronem miasta. Widnieje na niej cytat z homilii wygłoszonej przez papieża podczas pielgrzymki do Łomży w 1991 roku: „Sercem ogarniam wierny lud kurpiowski, bogaty w tradycje ojczyste, w rodzimą kulturę".

Odsłonięcia tablicy dokonali: przewodniczący rady miasta Jerzy Grabowski, prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski, biskup łomżyński Janusz Stepnowski i najważniejszy gość uroczystości – nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore.

Po odsłonięciu tablicy wszyscy przeszli do sanktuarium pw. św. Antoniego, gdzie najpierw wysłuchali koncertu chóru Magnificat i Festiwalowego Zespołu Instrumentalnego pod dyrekcją Piotra Gawrońskiego, a potem uczestniczyli w mszy św. Pod przewodnictwem arcybiskupa Migliore.

- Gdyby przed laty komuś na naszej ziemi, choćby mojej babci, ktoś powiedział, że Polska wyda jednego z największych papieży w historii kościoła, pewnie by nie uwierzył – mówił podczas nabożeństwa prezydent Kotowski.

Nawiązał on także do, poprzedzającej podjęcie uchwały o patronacie Jana Pawła II nad naszym miastem.

- Mówiono, że on się tu nie urodził, nie był w Ostrołęce podczas sprawowania pontyfikatu. To prawda, a można by i też z uśmiechem dodać, że i charakter miał zupełnie inny, dużo lepszy i łagodniejszy niż te nasze kurpiowskie charakterki – żartował prezydent. – Ale każdy może czerpać z nauki i postawy Jana Pawła II. Dziś jest wielki dzień, są uroczystości, ale my wiemy, że to dopiero początek. Że chcemy w codziennej pracy, także samorządowej, wypełniać dziedzictwo i zobowiązanie jakie nam zostawił.

Arcybiskup Migliore przypomniał na początku homilii, że chrześcijańska tradycja patrona wywodzi się wprost od rzymskiego patronusa – osoby posiadającej pełnię praw obywatelskich opiekującego się osobami takich praw, lub ich części, pozbawionych.

- Dla nas chrześcijan, takimi patronami są święci – mówił arcybiskup Migliore. – Święci zmieniają świat, nie tyle własnymi czynami, czy przez swoje cuda, ale przez to, że swoim życiem potrafią dać interpretację słowa Bożego we współczesnym im świecie. Jan Paweł II dał taką interpretację w świecie czasu dwóch wojen światowych, w świecie straszliwych totalitaryzmów – nazizmu i komunizmu. Wreszcie w świecie coraz wyraźniejszego podziału na bogatych i biednych. Na to wszystko społeczeństwa chciały dać odpowiedź ideami tolerancji, współistnienia, zgody. Ale to okazało się niewystarczające. Jan Paweł II zrozumiał, że odpowiedzią może być jedynie miłosierdzie. Miłosierdzie, ale nie rozumiane tylko jako wybaczanie. Miłosierdzie, jak uczył nas Jan Paweł II, to sprzeciw. Sprzeciw miłości wobec zła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki