Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jak żyć z cukrzycą

(ar)
Elżbieta Gnas, Andrzej Słupek i Władysław Krzyżanowski
Elżbieta Gnas, Andrzej Słupek i Władysław Krzyżanowski A. Rusinek
O problemach związanych z chorobą cukrzycy, o tym jak uczyć się z nią żyć, jak sobie wzajemnie pomagać mówili członkowie ostrowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków na spotkaniu 3 stycznia.

Gośćmi ostrowskiego Stowarzyszenia byli Elżbieta Gnas, prezes Mazowieckiego Oddziału PSD i wiceprezes Zbigniew Kiluk, Barbara Sobieska - dietetyk z SP ZOZ w Ostrowi Mazowieckiej, doktor Władysław Krzyżanowski - dyrektor szpitala, wiceburmistrz Jerzy Pawluczuk.
Mimo gorzkich refleksji, jakimi dzielił się prezes ostrowskiego PSD, Andrzej Słupek, na temat niesnasek w samym stowarzyszeniu oraz zdarzających się krytycznych komentarzy dotyczących działalności stowarzyszenia, ze strony gości pod adresem Stowarzyszenia Diabetyków w Ostrowi i jego prezesa padały same superlatywy, wyrazy uznania za efektywną działalność i deklaracje pomocy.
Stowarzyszenie Diabetyków w Ostrowi liczy 132 członków. Istnieje od 12 lat. Prowadzi przede wszystkim działalność profilaktyczną i edukacyjną.
- Wiedza na temat cukrzycy jest bardzo ważnym elementem leczenia tej choroby, która wymaga stosowania odpowiedniej diety, zachowania właściwego trybu życia. Staramy się organizować spotkania z lekarzami, z dietetykami dla członków naszego stowarzyszenia i nie tylko. Organizujemy także badania profilaktyczne. W ubiegłym roku, z pomocą personelu medycznego naszego szpitala, zorganizowaliśmy 6500 badań w kilku gminach. Zbadano poziom cukru u 3317 dorosłych osób i u 2952 uczniów. Stwierdzono niepokojący fakt podwyższonego poziomu cukru u prawie 10 proc. badanych młodych ludzi. Będziemy więc starali się nastawiać w naszej działalności przede wszystkim na profilaktykę - powiedział nam Andrzej Słupek.
Prezes Gnas pocieszyła diabetyków, że mimo ubiegłorocznych zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia o wprowadzeniu pełnej odpłatności za insulinę, ten podstawowy dla cukrzyków lek będzie miał prawdopodobnie nadal cenę zryczałtowaną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki