Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak założyć akwarium?

Jarosław Sender
Najpierw musimy się zastanowić, gdzie ustawimy akwarium. Nie może to być miejsce nasłonecznione, ani zbyt ciemne. Najlepiej, aby światło dzienne padało wprost lub z boku na akwarium. Nie możemy zapominać, że pełne akwarium jest ciężkie, powinno więc stać na stabilnym podłożu.

Musimy ustalić, jakiej wielkości ma być zakładane przez nas akwarium. Wtedy możemy dopasować urządzenia wspomagające prawidłowe funkcjonowanie środowiska wodnego w zbior¬niku.

Do założenia np. 60-litrowego akwa¬rium potrzebne będą następujące urzą¬dzenia: pokrywa z oświetleniem, filtr wody z napowietrza¬czem, grzałka z ter¬mostatem, termo¬metr, siatka do odła¬wiania ryb. To wszys¬tko kosztuje co naj¬mniej 290 zł.

Budowanie akwa¬rium rozpoczynamy od przygotowania zbiornika - myjemy szkło ścianek wodą bez środków che¬micznych a z do¬datkiem soli akwarys¬tycznej. Następnie przygotowujemy podłoże, w którym umieścimy potem rośliny. Jeśli w akwarium mają być rośliny żywe, podłoże powinno mieć ok. 3-5 cm. W sklepach zoologicznych dostępne są gotowe żwiry akwarys¬tyczne, zarówno naturalne, jak i kolo¬rowe. Im ciemniejszy żwir, tym lepszy, gdyż niektóre gatunki ryb boją się jasnego podłoża, a przy tym na ciem¬nym tle lepiej są widoczne piękne barwy ryb.

Następnie, delikatnie wlewamy wodę na ustawiony na dnie płaski talerzyk, do 1/3 wysokości zbiornika. Sadzimy rośliny akwariowe żywe lub sztuczne. Dolewamy delikatnie wodę do pełna, montujemy wymienione wyżej akcesoria techniczne. Urządzenia powinny być włączone - wtedy w akwarium wyt¬worzy się dogodne do życia roślin i ryb środowisko. Potrzebne nam będą także preparaty wspomagające two¬rzenie się środowiska.

Elementy dekoracyjne stosujemy wedle uznania - korzenie, ceramikę, kamienie, łupiny orzecha kokosowego. Gotowe, kolorystycznie i tematycznie dobrane szczegóły wystroju naszego akwarium możemy skompletować w sklepie zoologicznym.

Nawet najładniejsze akwarium straci na swoim wyglądzie, kiedy za jego tylną szybą będzie widać ścianę lub meble. Niezbędne jest tło, które pozwoli uzys¬kać głębię i wrażenie naturalności.

Pamiętajmy, aby nie umieszczać w akwarium muszli morskich i korali, gdyż "zatwardzają" one wodę.

Tak przygotowane akwarium powinno czekać na swoich mieszkańców przez kilka dni. n

Porad udzielił Paweł Zaorski - właściciel sklepu zoologicznego przy ul. Sikorskiego 31.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki