Jak wyliczyć przyszłą emeryturę? Sposoby wyliczenia wysokości przyszłej emerytury. Jak skorzystać z kalkulatora emerytalnego?

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
123RF
Pracujesz i wiesz, ile zarabiasz. Chciałbyś jednak też wiedzieć, jaka wysoka będzie twoja emerytura. Istnieją sposoby na wyliczenie przyszłej emerytury.

Im dłużej pracujemy, tym dłużej odprowadzamy do systemu składki, co za tym idzie – tym wyższą otrzymamy emeryturę. Wysokość zarobków także ma znaczenie. Każdy pracujący chciałby jednak wiedzieć, jak jego sytuacja finansowa będzie przedstawiała się w jesieni życia, a więc chciałby poznać wysokość swojej przyszłej emerytury. Samemu łatwo nie przyjdzie mu jej wyliczyć.

Sposoby wyliczenia wysokości przyszłej emerytury

Aby wyliczyć swoją przyszłą należną emeryturę, trzeba wziąć pod uwagę m.in. zwaloryzowany kapitał początkowy, zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, a jeżeli przyszły emeryt należy do otwartego funduszu emerytalnego (OFE), to także zwaloryzowane środki, które są zapisane na jego subkoncie.

Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury bierze się pod uwagę przede wszystkim te składniki przychodu, wynagrodzenia lub dochodu, od jakich opłacano składki na ubezpieczenie społeczne albo na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Tyle, że ZUS wliczy do podstawy tylko niektóre kwoty. Uwzględnia się ponadto tzw. średnie dalsze trwanie życia. Jest to przewidywana liczba miesięcy, przez którą przyszły emeryt będzie pobierać świadczenie. Główny Urząd Statystyczny co roku publikuje aktualne tablice średniego dalszego trwania życia.

Emerytura dla niecierpliwych. W tych zawodach można pracować...

Dla pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz dla ludzi z „branży” emerytalno-rentowej takie obliczenie to prosta sprawa, lecz dla niektórych przyszłych emerytów te pojęcia są zupełnie obce. Można jednak wyliczyć swoją przyszłą emeryturę, fatygując się do najbliższego oddziału ZUS. Tam do dyspozycji petentów jest doradca emerytalny. Ekspert ten wyliczy prognozowaną wysokość emerytury na bieżący rok kalendarzowy. Wytłumaczy również, od czego (od jakich składników) zależy ta wysokość.

Zainteresowany może też w tej samej sprawie zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numer 22 560 16 00. Kolejne rozwiązanie, też bez ruszania się z domu, to skorzystanie z internetowego kalkulatora emerytalnego, pod warunkiem, że ma się dostęp do internetu.

Kalkulator emerytalny - co to takiego

Kalkulator emerytalny oblicza przewidywane wysokości emerytur. Korzystanie z niego jest bezpłatne i ogólnodostępne, zatem nie trzeba się nigdzie logować. Kalkulator emerytalny umożliwia wybór wieku przejścia na emeryturę od 60 lat w przypadku kobiet i od 65. roku życia dla mężczyzn. Taki internetowy kalkulator oblicza prognozowaną wysokość emerytury na przyszły rok i na kolejne lata.

Warto przeczytać:

Podana kwota emerytury będzie stanowiła wysokość prognozowaną, a ustaloną m.in. w oparciu o przyjęte założenia makroekonomiczne oraz dane i parametry, wpisane przez zainteresowanego. To, co pokaże kalkulator, będzie kwotą brutto, a więc jeszcze przed potrąceniem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Wprowadzając swoje dane do e-kalkulatora emerytalnego, zainteresowany powinien wykorzystać informacje o stanie konta, które otrzymał z ZUS. Jeżeli natomiast posiada on profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (czyli PUE ZUS), to ma możliwość pobrania tych danych z PUE ZUS lub skorzystać z kalkulatora właśnie na PUE ZUS. Kto z kolei przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego, może wykorzystać informację o stanie oszczędności zgromadzonych w OFE, którą dostał ze swojego Otwartego Funduszu Emerytalnego, a więc tego, do jakiego zainteresowany należy.

Co ważne: kwota emerytury, która zostanie obliczona przy pomocy kalkulatora, nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. To znaczy, że zainteresowany, który posługuje się tym internetowym narzędziem do wyliczenia swojego przyszłego świadczenia, nie może twierdzić, że właśnie taka kwota emerytury, jaka wyszła mu z wyliczeń na tym kalkulatorze, będzie mu przysługiwała.

Jak skorzystać z kalkulatora emerytalnego

Kalkulator daje dwie możliwości wyboru. Można przeprowadzić obliczenia w wersji uproszczonej albo w wersji zaawansowanej. Kto wybiera wersję uproszczoną, ten będzie musiał podać mniej parametrów. W tej wersji wynagrodzenie pracownika (przedstawione jako procent przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) od teraz do momentu przejścia na emeryturę, się nie zmienia.

Warto przeczytać:

Kto wybierze wersję zaawansowaną, będzie zobowiązany podać więcej parametrów koniecznych do wyliczenia prognozowanej wysokości emerytury. Można tutaj podać różne wynagrodzenia (i znowu: wyrażone w procencie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) w poszczególnych latach. Można także wyłączyć te lata z okresu ubezpieczenia, poprzez wpisanie w pewnych latach wynagrodzenia równego zeru.

Aby skorzystać z kalkulatora emerytalnego, zainteresowany będzie musiał wskazać następujące dane:

 • rok, który obejmuje ostatnia „Informacja o stanie konta w ZUS”,
 • płeć,
 • miesiąc i rok urodzenia,
 • kwotę zwaloryzowanych składek ze swojego konta z ostatniej „Informacji o stanie konta w ZUS”, lecz bez składek na OFE i subkonto,
 • kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego z ostatniej „Informacji...”,
 • zwaloryzowaną kwotę ogółem na subkoncie, czyli kwotę składek wpłaconych, odsetek, opłaty prolongacyjnej i środków zwróconych z OFE powiększoną o kwotę waloryzacji z „Informacji...”,
 • sumę składek na ubezpieczenie emerytalne za 12 miesięcy kalendarzowych zapisanych na swoim koncie w I filarze (bez składek na OFE i subkonto) z ostatniej „Informacji...”,
 • deklarowany wiek przejścia na emeryturę, podany w latach i miesiącach,
 • rok rozpoczęcia pracy (lub – jeżeli nastąpiła przerwa w zatrudnieniu – rok ponownego podjęcia zatrudnienia),
 • obecne miesięczne wynagrodzenie brutto,
 • informację, czy jest się członkiem OFE,
 • informację, jaki procent przeciętnego wynagrodzenia będą stanowiły przyszłe zarobki w każdym roku aż do przejścia na emeryturę.

Wyliczenia w informacji o stanie konta i w kalkulatorze emerytalnym

Prognozowana wysokość emerytury wyliczonej przez kalkulator emerytalny może być inna niż kwota, którą podano zainteresowanemu w przesłanej do niego listem informacji o stanie konta. Te różnice wynikają z różnych sposobów obliczania świadczenia.

5 błędów, przez które nasza kariera może wyhamować. Jakie są...

Kwota hipotetycznej emerytury, która zostaje pracownikowi przedstawiona w liście z ZUS, czyli w "Informacji o stanie konta", zgodnie z Ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, wyliczana jest co roku dla ubezpieczonych, którzy na dzień 31 grudnia poprzedniego roku skończyli 35 lat. Podstawę obliczenia kwoty hipotetycznej emerytury stanowią tylko kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego, widniejące na koncie zainteresowanego oraz kwoty zapisane na jego subkoncie.

Kalkulator emerytalny, dostępny w internecie, natomiast wylicza prognozowaną wysokość emerytury nie tylko w oparciu o dane już zapisane na koncie zainteresowanego w ZUS, ale również przy uwzględnieniu założeń i parametrów na przyszłe lata. Bierze się tutaj ponadto prognozy dotyczące m.in. inflacji, wzrostu wynagrodzeń, waloryzacji składek czy kapitału początkowego.

Materiał oryginalny: Jak wyliczyć przyszłą emeryturę? Sposoby wyliczenia wysokości przyszłej emerytury. Jak skorzystać z kalkulatora emerytalnego? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie