MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak się zmieniały wyniki egzaminu ósmoklasisty w latach 2019-2024? Zobacz wykresy z podziałem na przedmioty

Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Poznaliśmy już wstępne informacje na temat krajowych wyników egzaminu ósmoklasisty w 2024 roku. Na stronie CKE oprócz średnich z poszczególnych przedmiotów zamieszczono także mapkę z podziałem na województwa. A jak wyniki egzaminu ósmoklasisty zmieniały się na przestrzeni lat 2019-2024? Przygotowaliśmy wykresy obrazujące średnie wyniki z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego.

Spis treści

Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2019-2024

Postanowiliśmy porównać wyniki egzaminu ósmoklasisty, od czasu gdy uczniowie przystąpili do niego pierwszy raz, a więc od 2019 roku. Analizując wyniki z ostatnich lat, łatwo można zauważyć, że najgorzej uczniowie radzą sobie z matematyką. Język polski oraz język angielski utrzymują się na mniej więcej podobnym poziomie – różnie w zależności od konkretnego roku.

uczniowie na sali egzaminacyjnej
Zobacz, jak zmieniały się średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty w poszczególnych latach. fot. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press

Warto zwrócić uwagę, że od 2021 r. wymagania egzaminacyjne zostały okrojone, w związku z nauczaniem zdalnym i pandemią COVID-19 (m.in. mniejsza liczba zadań, mniej zadań otwartych). Ułatwienia obowiązywały także w latach 2023 i 2024. Do informatorów przygotowano specjalne aneksy, w których zawarto treści wymagane na egzaminie.

wykresy
Tak przedstawiają się średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego na przestrzeni lat. materiał własny

Język polski na egzaminie ósmoklasisty na przestrzeni lat

Średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty z polskiego wahały się od 59 do 66 proc. w zależności od roku. Ogłoszone 3 lipca 2024 r. wyniki pokazują spadek o 5 punktów procentowych w stosunku do roku ubiegłego. Jest to niemalże powrót do sytuacji sprzed 2023 r., kiedy średnie wyniki wynosiły 60 procent.

wykresy
Zobacz, jak wyglądały średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty z polskiego w od 2019 roku aż do 2024 r. materiał własny

Najwyższy średni wynik z języka polskiego zaobserwowaliśmy w 2023 roku.

Matematyka na egzaminie ósmoklasisty w latach 2019-2024

Matematyka to przedmiot, który co roku wypadał najsłabiej. Co ciekawe, w ostatnich dwóch latach możemy zaobserwować, że nieco lepiej radzą sobie z nim chłopcy (w 2023 r. uzyskali oni średnio 54 proc., podczas gdy dziewczęta 53 proc., a w 2024 r. chłopcy zdobyli średnio 52 proc., dziewczynki – 51 proc.).

wykresy
Zobacz, jak na przestrzeni lat zmieniały się średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty z matematyki. materiał własny

W przypadku matematyki, w latach 2019-2022 obserwowaliśmy stopniową tendencję wzrostową. Od roku 2023 średnie wyniki z tego przedmiotu maleją. Najwyższy średni wynik z matematyki zaobserwowaliśmy w 2022 roku.

Język angielski na egzaminie ósmoklasisty. Jak wypadał na przestrzeni lat?

Od roku 2022 roku średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty z angielskiego utrzymują się mniej więcej na takim samym poziomie, są to odpowiednio: 66, 67, 66 i 66 procent. Najwyższy średni wynik zaobserwowaliśmy właśnie w 2022 roku.

wykresy
Tak na przestrzeni lat zmieniały się średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego. materiał własny

Wyniki egzaminów w różnych województwach i miastach

Obserwując wyniki na przestrzeni lat, warto zwrócić uwagę także na konkretne województwa i miasta. Dla przykładu porównaliśmy wyniki egzaminu ósmoklasisty z matematyki z województwa, które w tym roku (jak i w latach ubiegłych) osiągało jedne z najlepszych wyników oraz województwo, gdzie zaobserwowaliśmy słabsze wyniki.

wykresy
Porównanie wyników uczniów z dwóch różnych województw. materiał własny

Wykres ten pozwala zwrócić uwagę na jeszcze jeden problem, o którym przy okazji publikacji tegorocznych wyników wspomniał dr Marcin Smolik. Z danych przekazanych przez CKE wynika, że zwiększyła się różnica w wynikach egzaminu ósmoklasisty z matematyki między osobami pochodzącymi ze wsi i małych miast a tymi, którzy pochodzą z większych miast.

Dla matematyki to nowe zjawisko – mówił dyrektor CKE – Różnica w wynikach wynosiła zazwyczaj około 10-11 punktów procentowych, w tym roku skoczyła do 15 punktów procentowych. Coś się w tej matematyce zadziało, miasta niejako „uciekły”, jeśli chodzi o wynik procentowy pozostałym.

Dlaczego miasta „uciekły”? Warto byłoby w tym zakresie zrobić pogłębioną analizę dotyczącą szans edukacyjnych uczniów zamieszkujących wsie i małe miasta, a także zastanowić się, co ma wpływ na te różnice. Większa dostępność do zajęć dodatkowych? Kładzenie większego nacisku na wyniki w większych miastach? Inwestycja w przedmioty ścisłe?

Przedstawione wyżej wykresy mają charakter informacyjny. Dobrym pomysłem byłoby przeprowadzenie szerokiej interpretacji wyników na przestrzeni lat, z uwzględnieniem konkretnych wymagań egzaminacyjnych, jakie obowiązywały na poszczególnych egzaminach.

W jakich regionach egzamin ósmoklasisty 2024 poszedł najlepiej, a w jakich najgorzej?

Mapa wyników egzaminów ósmoklasisty 2024. Gdzie najlepiej po...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródła: CKE, Gazeta Wyborcza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki