O ile zdrożała woda?
W ujęciu rocznym (lipiec 2023 r. – lipiec 2024 r.) zaopatrywanie w wodę podrożało bardziej (+12,4 proc.), aniżeli nośniki energii (+10,1 proc.) – donoszą eksperci portalu rynekpierwotny.pl. Jak podkreślono, tylko przez siedem miesięcy bieżącego roku, woda zdrożała o 9,3 proc. (względem grudnia 2023 r.).
GUS co roku aktualizuje swoje zestawienie dotyczące średnich cen 1 m3 zimnej wody z miejskiej sieci wodociągowej, a także stawek za 1 m3 ciepłej wody dla mieszkańców bloków. Jak wynika z poniższej tabeli, wzrost cen zimnej wody był niemal jednostajny, podczas gdy ciepła woda gwałtownie zdrożała w latach 2022-2023.
– Ten dwuletni wzrost, który trzeba wiązać z podwyżką cen nośników energii, był większy niż wcześniejsze podwyżki cen ciepłej wody z lat 2008-2021 – wskazano.
Jednak prezentowane stawki wyznaczają średni ogólnopolski poziom opłat. Po przeanalizowaniu publikacji z lokalnych mediów okazuje się, że w niektórych miejscowościach stawki za 1 m3 wody mogą nawet dwukrotnie różnić się od średniej podawanej przez GUS dla całego kraju. – Powszechny jest natomiast trend wzrostowy – zaznaczają autorzy analizy.
Jak się okazuje, w latach 2008-2023 zimna woda średnio podrożała o 82 proc., a więc w tempie wolniejszym niż nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto (+140 proc.). Dużo gorzej wygląda porównanie dynamiki płac z lat 2008-2023 oraz podwyżek cen za ciepłą wodę (+159 proc.).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?