Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przewozić dziecko w samochodzie bezpiecznie? Czy można przewozić dzieci na przednim siedzeniu? [PRZEPISY 2018]

Marcin Kurpiński
Bezpieczeństwo i komfort - to najważniejsze zasady podróżowania z dzieckiem w aucie
Bezpieczeństwo i komfort - to najważniejsze zasady podróżowania z dzieckiem w aucie SłAwomir Kowalski / Polska Press
Wyruszasz w drogę na ferie zimowe ze swoimi pociechami? Pamiętaj, że przed wyruszeniem w trasę powinieneś zapewnić dzieciom bezpieczną i komfortową podróż, a jednocześnie zastosować się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Co trzeba wiedzieć? Jak przewozić dziecko w samochodzie? Sprawdź nasz poradnik na ferie 2018.

Przewożenie dzieci w samochodzie 2018 – liczy się wzrost!

Bezwzględnie należy przewozić w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu. To istotna zmiana, która zaszła w 2015 roku, podczas nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, kiedy ustawodawca dostosował polskie przepisy do norm unijnych. Tak więc nawet jeśli twoje dziecko ukończyło 12 lat, ale nie osiągnęło wymaganego wzrostu, musi być przewożone w foteliku bezpieczeństwa.

Musicie pamiętać, że fotelik lub wspomniane urządzenie powinno być dobrze dobrane pod kątem wagi i wzrostu dziecka oraz spełniać określone warunki techniczne. Urządzenie takie należy montować w samochodzie zgodnie z wymogami producenta. Nie każdy fotelik pasuje do każdego modelu samochodu. Pamiętaj, aby przed zakupem w internecie sprawdzić, czy dany model będzie pasował do twojego auta.

Odstępstwa od używania fotelika lub urządzenia przytrzymującego dziecko

Ustawodawca zezwolił na przewóz dziecka poza urządzeniem przytrzymującym. W jakiej sytuacji? Kiedy z uwagi na wzrost i wagę dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika lub innego urządzenia przytrzymującego, wówczas masz prawo do przewożenia dziecka w pasach bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu samochodu. Ważne - warunkiem jest, aby dziecko miało co najmniej 135 cm wzrostu.

Kolejną sytuacją zwalniającą z tego obowiązku jest przypadek, kiedy chcemy przewozić trójkę dzieci w samochodzie, a nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika na tylnym siedzeniu. W takim przypadku trzecie dziecko, w wieku co najmniej 3 lat, może siedzieć między dwoma fotelikami, ale należy pamiętać, aby było przypięte pasami bezpieczeństwa.

Nie ma również obowiązku przewożenia dziecka w foteliku podczas podróżowania pojazdami służb takich jak policja, straż miejska, straż graniczna, czy pogotowie ratunkowe. Bez fotelika dziecko może być przewożone także w taksówce oraz w przypadku, gdy ma stosowne zaświadczenie o przeciwwskazaniu do przewożeniu go w foteliku bezpieczeństwa lub w urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu

Jeżeli chcesz przewozić swoją pociechę na przednim siedzeniu samochodu, należy pamiętać, że zabronione jest ustawienie dziecka w pozycji tyłem do kierunku jazdy, podczas gdy w samochodzie włączona jest gotowość do działania poduszki powietrznej pasażera.

Jaki fotelik dla dziecka wybrać?

Rodzajów fotelików oraz urządzeń przytrzymujących dzieci jest wiele. Przy wyborze jednego z nich nie należy sugerować się jedynie ceną, ale warto poznać wyniki crashtestów, by zapewnić dziecku nie tylko komfortową, ale przede wszystkim bezpieczną podróż.

Zobacz, jak poprawnie zainstalować dziecko w foteliku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak przewozić dziecko w samochodzie bezpiecznie? Czy można przewozić dzieci na przednim siedzeniu? [PRZEPISY 2018] - Dziennik Zachodni

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki