Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak pracowali i gdzie bawią się wójtowie

NotowaŁ JarosŁaw Zaradkiewicz
Jakie było Pańskie największe osiągnięcie w mijającym roku i dokąd wybiera się pan na sylwestra? Takie dwa pytania zadaliśmy szefom samorządów w powiecie ostrołęckim na dziesięć dni przed końcem roku.

Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki: - Podsumowanie roku robimy 10 stycznia, ale już teraz mogę powiedzieć, że niebywałym sukcesem było zrealizowanie rekordowej liczby inwestycji drogowych. Zbudowaliśmy i przebudowaliśmy ponad 60 kilometrów dróg bitumicznych (asfaltowych - przyp. red.), pozyskując pieniądze ze wszystkich możliwych źródeł. Problemem było dla nas wprowadzenie 22-procentowego VAT-u, przez co musieliśmy zaciągnąć ponad trzy miliony kredytu, żeby nie rezygnować z zaplanowanych inwestycji. W mijającym roku ok. 40 proc. naszego budżetu stanowiły inwestycje i mogę przypuszczać, że zapewni nam to miejsce w pierwszej piątce najwięcej inwestujących powiatów w kraju. Sukcesem administracyjnym było sprawne rozpoczęcie dopłat dla rolników, co pokazało, że nasze służby geodezyjne są sprawne. Dodatkowo oddelegowani pracownicy starostwa pomagali rolnikom w przygotowywaniu wniosków o dopłaty. Na sylwestra nie mam jeszcze sprecyzowanych planów. Najchętniej spędzam go w plenerze, np. przy ognisku. W tym roku być może wybiorę się do leśniczówki szwagra, ale to nie jest jeszcze nic pewnego.

Bogdan Glinka, burmistrz Myszyńca: - Największym osiągnięciem ubiegłego roku była niezakończona jeszcze budowa oczyszczalni ścieków za 3,7 mln zł. Na sylwestra zaś wybieram się do zagrody pana Deputy w Kadzidle. Będzie małe przyjęcie na siedem par, znajomych ze szkolnej ławy.

Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowo: - Sukcesów w mijającym roku mieliśmy wiele, ale najważniejsze to pozyskanie pieniędzy z SAPARD-u na trzy projekty: stację uzdatniania wody w Baranowie, wodociąg w północnej części gminy i budowę trzech kilometrów drogi asfaltowej. Złożyliśmy już cztery kolejne wnioski na środki z funduszy strukturalnych i już wiem, że jeden z nich - budowa hali sportowej - uzyskał wszystkie zgody. Sylwestra spędzę na balu w GOKSiR-ze organizowanym przez radę rodziców Zespołu Szkół. Dochód z niego będzie przeznaczony na organizację uroczystości nadania imienia szkole i zakup sztandaru.

Czesław Jurga, wójt gminy Czarnia: - Za największe osiągnięcie ubiegłego roku uważam przebudowę drogi w Surowem na odcinku ponad kilometra. Wieczór sylwestrowy spędzę w domu z małżonką.
Ryszard Gocłowski, wójt gminy Czerwin: - Największym osiągnięciem minionego roku była budowa wodociągów w Malinowie Starym, Malinowie Nowym, Damianach, Gocłach, Skarżynie, Chruścicach i Suchcicach. Do sieci wodociągowej przyłączyliśmy 230 nowych gospodarstw. W sylwestra wybieram się na bal organizowany przez komitet rodzicielski w gimnazjum.
Janusz Gajewski, wójt gminy Goworowo: - W tym roku udało nam się wybudować 14 kilometrów dróg na odcinkach z Goworowa do Czarnowa, Kunina i Szarłatu. W wieczór sylwestrowy wybieram się na bal organizowany przez komitet rodzicielski w szkole podstawowej w Goworowie.

Wiesław Opęchowski, wójt gminy Olszewo-Borki: - Jednym z największych osiągnięć było rozwiązanie konfliktu wokół oczyszczalni ścieków i jej oddanie do użytku. W stu procentach udało nam się zrealizować w mijającym roku plan inwestycyjny gminy. Zamknęliśmy budynek gimnazjum, który jest już oszklony i zadaszony, w przyszłym roku będziemy prowadzić w nim prace wykończeniowe, a w 2006 oddamy do użytku. Na sylwestra mam zaproszenie do Olimpii, ale jeszcze nie podjęliśmy z żoną decyzji, czy wybierzemy się na bal.
Jan Pabich, wójt gminy Kadzidło: - Niewątpliwym sukcesem gminy, jak i moim osobistym było zrealizowanie w tym roku 29 gminnych inwestycji na kwotę ponad 5 mln zł. Sylwestra spędzę na białej sali, czyli w domu. Przyjeżdżają moje córki i bardzo by chciały spędzić ten wieczór w rodzinnym gronie, bo nie pamiętamy, kiedy ostatnio sylwestra spędzaliśmy razem.

Stanisław Subda, wójt gminy Lelis: - Do największych osiągnięć mogę zaliczyć sprawy gospodarcze, takie jak budowa gminnych dróg w Olszewce, Obierwi i Gąskach. Dołożyliśmy się też do dróg powiatowych Lelis-Dąbrówka i Łodziska-Obierwia. Sukcesem był też remont szkoły w Łęgu Starościńskim. Nie mam jeszcze sprecyzowanych planów na sylwestra. W gminie będzie bal w GOK-u i najprawdopodobniej tam się wybiorę.

Wiesław Kowalikowski, wójt gminy Łyse: - Największym osiągnięciem gminnym było rozpoczęcie budowy hali sportowej za 3,7 mln zł. Noc sylwestrową spędzę w domu z żoną i rodziną.
Bogusław Tyszka, wójt gminy Rzekuń: - Decyzją stulecia była budowa stacji uzdatniania wody dla całej gminy oraz budowa sali gimnastycznej w Rzekuniu. Właśnie w nowej sali gimnastycznej będę bawił się na balu sylwestrowym.

Edwin Mierzejewski, wójt gminy Troszyn: - Za największe osiągnięcie uważam pozyskanie miliona złotych z SAPARD-u na inwestycje drogowe w Łątczynie i w Dzbeninie. Milion złotych przy naszym niewielkim budżecie to kwota, która stanowi blisko 20 proc. jego wartości. Sylwestra spędzę tradycyjnie w Troszynie wraz z mieszkańcami gminy i gośćmi spoza niej w Centrum Kultury. Co roku te bale są bardzo udane i sądzę, że tak samo będzie w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki