Jak poprawnie ułożyć kostkę brukową?

.
Głównym materiałem budowlanym stosowanym do nawierzchni jest kostka brukowa. Posiada ona różne barwy i jest dostępna w rozmaitych kształtach. Zatem doskonale dostosowuje się do otoczenia oraz architektury znajdującej się wokoło niej. Grubość kostki brukowej powinna być odpowiednio dostosowana do przeznaczenia nawierzchni.

W przypadku pokrycia ją drogi wykorzystywanej przez samochody osobowe musi wynosić minimum 6 cm. W większych obciążeniach należy wykorzystać kostkę o grubości 8-10 cm. Kostka brukowa pozwala na szybkie wykonanie prac poprawkowych oraz sprawne rozebranie nawierzchni. Rodzaj wybranej kostki powinien uwzględniać walory dekoracyjne, przewidywane obciążenia oraz możliwości pojawienia się zanieczyszczeń.

Od czego rozpocząć układnie kostki?
Kostkę można ułożyć na dowolnej wielkości powierzchni bez wcześniejszego wykonywania dylatacji. Taka nawierzchnia będzie dobrze przepuszczała wodę z opadów, więc należy zapewnić jej szybki odpływ. Najlepiej jest przygotować szybki spływ wody, dzięki nachyleniu nawierzchni w kierunku nieutwardzonego gruntu.
Podczas układania kostki należy wykonać odpowiednie punkty. Rozpoczynając od korytowania, czyli wykonania zagłębienia w gruncie rodzimym oraz ewentualnego zamontowania odpływu. Ustawić krawężniki, wykonać podbudowę stabilizującą grunt oraz przygotować warstwę podkładową. Ostatecznie należy ułożyć i zawibrować we właściwy sposób nawierzchnię.

Korytowanie oznacza dokonanie wykopu, który będzie odpowiadał powierzchni przeznaczonej do ułożenia kostki. Najkorzystniej aby miał głębokość około 20-50 cm w zależności od rodzaju gruntu i przewidywanego obciążenia nawierzchni. Na gruncie piaszczystym i pod nawierzchnie chodnikowe poleca się tworzenie zagłębień 15–20 cm. Natomiast w przypadku podmokłych gleb gliniastych, gdy nawierzchnią mają poruszać się samochody ciężarowe wykop powinien mieć minimum 50 cm. Przy małych powierzchniach nie potrzeba korzystać z spycharko-koparki i wystarczy wykonać wykop za pomocą łopaty. W przypadku większych metrażów warto skorzystać ze spycharko-ładowarki. Ułatwi to załadunek ziemi na pojazd ciężarowy i jej wywiezienie. Dno wykopu powinno być odpowiednio dobrane do płaszczyzny powstającej nawierzchni i ukształtowane z zachowaniem spadku w określonym kierunku.
Kolejne etapy układania kostki brukowej

Może wystąpić konieczność założenia instalacji odwodnienia, jeżeli kostka ma pokryć dużą powierzchnię. Wówczas uniemożliwione jest utworzenie odpowiedniego spadku w pożądaną stronę lub na zjeździe do garażu. Odprowadzenia wody zależą przede wszystkim od warunków wodno-gruntowych – poziomu wody gruntowej oraz przepuszczalności gleby. Ciekawym rozwiązaniem jest odprowadzenie wody do kanalizacji deszczowej znajdujące się na zewnątrz lub do studni chłonnej drenażu. Czasami obowiązkowo trzeba zamontować zbiornik, który samoczynnie będzie działał włączając i wyłączając pompę wodną. Często używa się elementów odwodnienia liniowego, czyli korytek betonowych które są połączone przy pomocy rurek opływowych i wstawiane w nawierzchnię. Poleca się skorzystanie z rur drenarskich lub rur kanalizacji zewnętrznej. Kolejnym etapem jest osadzenie krawężników wzdłuż całej nawierzchni. Do tego celu powstały cięższe krawężniki drogowe i lżejsze krawężniki chodnikowe. Krawężniki powinny tworzyć otoczkę całej nawierzchni wyznaczając jej płaszczyznę. Najlepiej jest wykorzystać poziomicę laserową i sznur, dzięki którym ustali się właściwą wysokość krawężników. Promień lasera wyznaczy poziom, zaś sznur umieszczony pomiędzy kołkami linię osadzenia. Krawężniki umieszcza się na warstwie gęsto przygotowanego betonu. Po jego zastygnięciu należy obsypać całość ziemią, a do środka wsypać materiał podbudowy. Wysokość krawężników uzależniona być powinna od zagospodarowania otoczenia nawierzchni.

Najlepiej jak całość pokrycia będzie nieznacznie wzniesiona ponad poziom okalającego gruntu. Dzięki temu uniknie się zanieczyszczeń powstających w skutek spływu wody po powierzchni gleby. Podbudowa pełni funkcję stabilizującą, niekiedy warto także rozłożyć geowłókninę zabezpieczającą przed zmieszaniem podbudowy z gruntem macierzystym. Podczas umieszczania podbudowy należy użyć walca drogowego lub wibratora w celu jej zagęszczenia. Podbudowa składa się z cementu wymieszanego z piaskiem za pomocą łopaty bądź glebogryzarki. Kostkę należy układać rzędami lub według wybranego wzoru. Pojedyncze kostki układać trzeba ciasno, najlepiej stojąc na utwardzonej powierzchni. W przypadku pojawienia się konieczności cięcia kostki można użyć szlifierki kątowej lub prasy. Gdy powierzchnia zostanie pokryta kostką to z wykorzystaniem wibratora powierzchniowego dobija się elementy do podłoża i usuwa powstałe nierówności. Na sam koniec nawierzchnię obsypuje się drobnym piaskiem, który wpadając w szczelinki klinuje kostki między sobą. Można także użyć impregnatu służącego do zmniejszenia nasiąkliwości kostki brukowej.

Podsumowując kostka brukowa to jedna z najpopularniejszych nawierzchni obecnie używanych na rynku. Można stosować ją do powierzchni przeznaczonych dla pojazdów osobowych i ciężarowych. Firmy specjalizujące się w ułożeniach nawierzchni z kostki brukowej powinny posiadać bogate doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt, aby wykonać poprawnie zlecenie.

Firma ZRB oferuje realizację ułożenia różnorodnych nawierzchni. Buduje nawierzchnię na drogi oraz drogi dojazdowe, parkingi, place, chodniki. Wykonuje zlecenia rozpoczynając od wizji lokalnej oraz przedmiaru robót, aż po pracę sprzętowe i oddaje gotowe do użytku obiekty. Ekipa wykonawcza oraz rozbudowany park maszynowy gwarantuje profesjonalne wykonanie każdego rodzaju nawierzchni.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie