Jak odzyskać skonfiskowany podatek od nieujawnionych źródeł przychodu?

agad, Agnieszka Domka-Rybka agnieszka.domka@pomorska.pl
Jak odzyskać skonfiskowany podatek od nieujawnionych źródeł przychodu? Jak odzyskać skonfiskowany podatek od nieujawnionych źródeł przychodu? Wystarczy złożyć żądanie wznowienia postępowania do organu, który wydał decyzję ostateczną w ostatniej instancji. Najczęściej będzie to dyrektor Izby Skarbowej.
Jak odzyskać skonfiskowany podatek od nieujawnionych źródeł przychodu? Jak odzyskać skonfiskowany podatek od nieujawnionych źródeł przychodu? Wystarczy złożyć żądanie wznowienia postępowania do organu, który wydał decyzję ostateczną w ostatniej instancji. Najczęściej będzie to dyrektor Izby Skarbowej. SXC
Udostępnij:
Taką szansę daje przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący podatku od nieujawnionych źródeł przychodu.

Niektórzy będą mogli odzyskać 90 tys. zł, a nawet i więcej! W kraju problem może dotyczyć nawet kilkudziesięciu tysięcy osób. Wśród nich są m.in. mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego. Musieli oddać fiskusowi 75-procentowy podatek od zakupu np. domu, jeśli nie udowodnili, skąd wzięli na to pieniądze.

Można odzyskać, nawet, gdy 75-procentowy podatek został już zapłacony

- Chodzi o lata 1998-2006 - informuje Jerzy Andrzej Tomczak, doradca podatkowy z firmy JAT Serwis doradztwa podatkowego on-line. - Ktoś na przykład zapłacił 90 tys. zł podatku w związku z zakupem mieszkania wartego 120 tys. zł, ponieważ nie miał już dowodów na pochodzenie tych pieniędzy.

Później przegrał postępowanie w sprawie podatku od dochodu z nieujawnionych źródeł przed sądem administracyjnym. Może jednak je wznowić i odzyskać to, co zapłacił urzędowi skarbowemu.

Taką szansę daje przełomowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca tego roku. Zdaniem Tomczaka ma fundamentalne znaczenie dla toczących się i przyszłych postępowań w tej sprawie.

Podstawa prawna: Będzie można odzyskać skonfiskowany podatek od nieujawnionych źródeł przychodu - na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 roku (sygnatura akt SK 18/09). Podstawę wznowienia postępowania daje natomiast artykuł 240 § 1 pkt 8 Ordynacji podatkowej.  

 

Doradca przekonuje, że w kraju może to dotyczyć nawet kilkudziesięciu tysięcy osób. Wyrok pozwala odzyskać pieniądze w sytuacjach, gdy decyzje urzędu skarbowego już zapadły i drakoński 75-proc. podatek został już zapłacony.

Jak odzyskać skonfiskowany podatek od nieujawnionych źródeł przychodu? Trzeba wznowić postępowanie

Jest jednak na to tylko miesiąc czasu od opublikowania go w Dzienniku Ustaw. Wyroku na razie w nim nie znajdziemy, ale trafi tam prawdopodobnie w najbliższych dniach.
Żeby skorzystać z tej okazji, wystarczy złożyć żądanie wznowienia postępowania do organu, który wydał decyzję ostateczną w ostatniej instancji. Najczęściej będzie to dyrektor Izby Skarbowej.  Taki wniosek powinien zawierać m.in.: żądania wznowienia postępowania oraz uchylenia decyzji ostatecznej i decyzji poprzedzających.

Jak informuje Beata Tomczyk, _kierownik referatu podatku dochodowego od osób fizycznych w Izbie Skarbowej w Bydgoszcz_y, takie sprawy toczyły się również w naszym regionie.

- Nie ma jeszcze tego wyroku w Dzienniku Ustaw i nie ma uzasadnienia. Jednak analizując treść jego ogłoszenia wydaje się, że po złożeniu wniosków o wznowienie postępowań zakończonych ostatecznymi decyzjami, niektórzy podatnicy będą mieli szansę na odzyskanie wpłaconego podatku - ocenia Tomczyk.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak odzyskać skonfiskowany podatek od nieujawnionych źródeł przychodu? - Gazeta Pomorska

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
katol34
Podatki to problem. Ale czy to też- powiekszonyczlonek.pl/ jest problem?
p
pocka
A co to za podatek? Wiem tylko czym jest podatek liniowy 2014, ale o takim podatu nie słyszałam...
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie