Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak obchodziliśmy Święto Niepodległości

(ar)
Pod pomnikiem Marszałka nie zabrakło młodzieży
Pod pomnikiem Marszałka nie zabrakło młodzieży Fot. A. Rusinek
Pod pomnikami Ostrów. 85. rocznica odzyskania niepodległości po raz pierwszy od kilku lat zjednoczyła w obchodach władze miasta z władzami gminy Ostrów Mazowiecka.

Pod pomnikiem Marszałka nie zabrakło młodzieży

(fot. Fot. A. Rusinek)

Uroczystości odbyły się co prawda i tak w dwóch miejscach, ale ze wspólnym udziałem miejskich i gminnych władz. Najpierw więc złożono wieńce pod Dębem Wolności na placu Księdza Sobotki w mieście - gdzie gospodarzem był burmistrz Mieczysław Szymalski, a następnie pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na terenie jednostki wojskowej w Komorowie, gdzie honory gospodarzy pełnili ppłk Ryszard Kołacz i wójt gminy Waldemar Brzostek. Uroczystości pod pomnikami poprzedziły nabożeństwa w intencji ojczyzny - w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i w kościele garnizonowym pw. Św. Jozafata w Komorowie.

Na akademiach
Lubotyń Stary. W Gimnazjum Publicznym w Lubotyniu 85. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodzono już 7 listopada. Na szkolną akademię zaproszono władze gminy i kombatantów II wojny światowej. Gościem był także Władysław Jasionek, najstarszy, liczący 101 lat mieszkaniec gminy, który pamięta 1918 rok. Wszystkich witała dyrektor Dorota Kocielska, a wójt Ireneusz Gumkowski serdecznie pozdrawiał kombatantów: Franciszka Szymańskiego, Jana Sobieskiego, Piotra Jasionowskiego, żonę Hipolita Jasionowskiego, Edwarda Wierzbowskiego, Stanisława Kosewskiego, Mariana Pruszkowskiego. Po uroczystości o swoim szlaku bojowym w kampanii wrześniowej 1939 r. opowiadał Tadeusz Kosewski.
- Są wśród nas ci, którzy podczas ostatniej wojny o niepodległość byli młodzi, pełni własnych marzeń i ideałów. Ale los i historia wyznaczyły im inną drogę. Dziś są dla was, młodych żywą historią - mówił do młodzieży wójt Gumkowski.
- Dzięki nim mieliśmy wolną Polskę, choć nie do końca wolną. Prawdziwa wolność przyszła znacznie później, w 1989 roku, ale jest to także wolność bardzo trudna. Od was, młodych zależy, jaki kształt ona będzie przybierać.
Gimnazjaliści pod kierunkiem nauczycielek - Bożeny Zaręby, Bożeny Wagner i Elżbiety Pecko przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym strofy wielkich poetów przeplatały się z piosenkami ułańskimi i żołnierskimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki