Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ich ochronić

(mb)
W ostrowskim ratuszu dyskutowano o tym, jak ustrzec dzieci i młodzież przed patologiami
W ostrowskim ratuszu dyskutowano o tym, jak ustrzec dzieci i młodzież przed patologiami Fot. Archiwum
Większość uczniów nie miała kontaktu z narkotykami, ale ponad dwie trzecie zetknęło się z przemocą w szkole.

W ostrowskim ratuszu dyskutowano o tym, jak ustrzec dzieci i młodzież przed patologiami
(fot. Fot. Archiwum)

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów szkół w pow. ostrowskim były podstawą dyskusji podczas spotkania, które odbyło się 27 kwietnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej. Inicjatorem spotkania był komendant powiatowy policji mł. insp. Sławomir Lewandowski, a - oprócz przedstawicieli policji - wzięli w nim udział samorządowcy, dyrektorzy gimnazjów i szkół średnich, przedstawiciele Poradni Uzależnień, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Ruchu Czystych Serc.
Z diagnozy opartej o ankietę przeprowadzoną wśród młodzeży szkolnej pow. ostrowskiego wynika, że większość dzieci i młodzieży zdaje sobie sprawę ze szkodliwości narkomanii i większość na pytanie: "czy kiedykolwiek zażywałeś narkotyki?", odpowiedziała przecząco. Większość uczniów szkół średnich twierdzi jednak, że narkotyki bez większego problemu można kupić w szkole lub w jej pobliżu. Wielu stwierdziło też, że zażywają je na dyskotekach i uczniowskich imprezach.
Niepokojące są wyniki ankiety dotyczące przemocy w szkole. Ponad dwie trzecie uczniów przyznaje, że w ich szkole dochodzi do przemocy psychicznej lub fizycznej. Jednak tylko w znikomym procencie ankietowani uczniowie przyznali, że to oni są sprawcami przemocy.
W dyskusji podczas spotkania podkreślano, że aby skutecznie chronić dzieci i młodzież przed patologiami, trzeba ujawniać źródła tych zjawisk i podejmować jak najwcześniej działania profilaktyczne. Komendant Lewandowski zwrócił uwagę, że lepsza musi być wymiana informacji o zagrożeniach i osobach zagrożonych między policją, pedagogami, rodzicami i uczniami.
- Edukacją profilaktyczną stosowaną w szkołach muszą też być objęci rodzice - mówi nadkom. Teresa Wróbel z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej. - Należy ich wyposażać w rzetelną wiedzę nie tylko o mechanizmach powstawania uzależnień, przemocy, przestępczości, ale i o zachowaniach niebezpiecznych dla życia i zdrowia oraz o ich konsekwencjach prawnych.
*
Jeśli chcemy skutecznie chronić nasze dzieci przed złem tego świata, powinniśmy przede wszystkim nie tracić kontaktu z nimi. Trzeba w czas reagować na zmiany w ich zachowaniu, które mogą świadczyć o tym, że coś im zagraża. Nie zawsze wystarczą rozmowy. Warto - w imię dobra dziecka - skontaktować się ze szkołą, ze szkolnym pedagogiem czy psychologiem. Należy pamiętać, że w znacznej części przypadków da się uniknąć nieszczęścia. Trzeba tylko w czas zareagować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki