MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IV Turniej Strzelecki im. ppor. Aleksandra Kuleszy. 30.9.2021 w Troszynie zorganizowano zawody dla młodzieży z powiatu ostrowskiego. Zdjęcia

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
W czwartek, 30 września na strzelnicy w Troszynie odbył się IV Turniej Strzelecki im. ppor. Aleksandra Kuleszy ps. „Krysia” „Sławek”. W zawodach wzięła udział młodzież ze szkół średnich i podstawowych powiatu ostrowskiego, łącznie rywalizowało ze sobą 14 drużyn.

Turniej odbył się 30 września na strzelnicy w Troszynie, a nagrody zostały wręczone w Starostwie Powiatowym w piątek 1 października.

To potrzebna umiejętność, która przydaje się w różnych okolicznościach i na pewno kształci pewne cechy charakteru jak odpowiedzialność, precyzja i ostrożność

- mówił starosta Zbigniew Chrupek, który powiedział, że sam lubi strzelać, jeśli tylko znajdzie trochę czasu.

Ja natomiast mam nadzieję, że strzelanie pozostanie tylko sportem, rozrywką, a w życiu naszej ojczyzny nigdy się nie przyda. Zawsze jednak warto taką umiejętność jak strzelanie posiadać. Gratuluję

- powiedziała przewodnicząca rady powiatu Dorota Subda.

Organizatorem turnieju strzeleckiego im. Aleksandra Kuleszy pod patronatem Starosty Ostrowskiego jest Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska.

Wyniki:

Karabinek indywidualnie:

  1. Piotr Godlewski
  2. Dawid Tymiński
  3. Damian Bubrzyk

Pistolet indywidualnie

1. Benedykt Klecha
2. Mariusz Wujek
3. Filip Reluga
3. Dawid Oderkiewicz

Karabinek drużynowo

  1. ZS CKR w Starym Lubiejewie
  2. ZS nr 2 w Ostrowi Maz
  3. Zespół Placówek Oświatowych w Wąsewie

Pistolet drużynowo

  1. ZS nr 1 w Ostrowi Maz
  2. Publiczna Szkoła Podstawowa w Rząśniku Włościańskim
  3. ZS nr 2 w Ostrowi Maz

Do zobaczenia w przyszłym roku. Myślę, że znów zorganizujemy turniej - V Turniej Strzelecki im. ppor. Aleksandra Kuleszy pod patronatem Starosty Ostrowskiego

- pożegnał uczestników turnieju Cezary Pałubiński, prezes Stowarzyszenia Ziemia Wąsewska.

Aleksander Kulsza urodził się 2 marca 1913 roku w Wiśniewie, ukończył gimnazjum w Ostrowi Mazowieckiej. Od 1940 roku był w szeregach ZWZ-AK Obwodu Ostrów Maz. W okresie okupacji niemieckiej pełnił różne funkcje: dowódcy plutonu terenowego w Ośrodku Długosiodło, żołnierza i dowódcy patrolu Kedywu. Służył w Lotnym Oddziale Bojowym (LOB) por. Alfreda Wieczorka ps. „Tatar”. Brał udział w „Akcji Burza” i w bitwie pod Pecynką służąc w 8 kompanii III batalionu 13 pp AK. Po zakończeniu bitwy i wyzwoleniu ziemi ostrowskiej spod okupacji niemieckiej został aresztowany przez NKWD, a następnie wcielony wraz z grupą ok. 150 żołnierzy (razem z „Tatarem”) do Ludowego Wojska Polskiego (LWP), z którego w maju 1945 r. wraz z około 20 żołnierzami zdezerterował i podjął dalszą pracę w AKO (Armia Krajowa Obywatelska) obejmując obowiązki komendanta Ośrodka Wąsewo.

Po ogłoszeniu amnestii Aleksander Kulesza próbuje podjąć normalne życie i 8 października 1945 r. ujawnia się w Warszawie. Niestety, już 28 listopada 1945 r., po powrocie w rodzinne strony został postrzelony ośmiokrotnie przez patrol Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ciężko ranny zostaje aresztowany i umieszczony w szpitalu w Ostrowi, z którego w wigilię Bożego Narodzenia odbija go patrol WiN (Wolność i Niezawisłość) dowodzony przez Dariusza Kieliszka ps. „Ponury”. Po wyleczeniu ran Aleksander Kulesza podejmuje dalszą pracę konspiracyjną w WiN Ostrów Maz., ale zmienia pseudonim z „Krysia” na „Sławek”. Pełni różne stanowiska w obwodzie Ostrów Maz. „Otylia”, a kilkukrotnie przejmuje dowództwo po śmierci przełożonych. W grudniu 1946 r. przejmuje obowiązki prezesa Obwodu od ciężko chorego Hieronima Piotrowskiego ps. Jur”. Postrzelony podczas zasadzki przez UB na polu pomiędzy wsiami Jarząbka i Ruda, ciężko ranny, nie mogąc wydostać się z zastawionej pułapki ginie rozrywając się granatem.

Ciało Aleksandra Kuleszy zabrało UB i nie zostało jak dotąd odnalezione, a symboliczna mogiła żołnierza znajduje się na cmentarzu w Ostrowi Mazowieckiej.

Turniej udało się zorganizować dzięki wsparciu powiatu ostrowskiego, gminy Wąsewo, IPN-u w Warszawie oraz Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki